10 TÜRK KÖKENLİ MECLİSTE

Gülsüm Tan
BREMEN- Bremen’de geçtiğimiz Pazar günü yapılan 19. eyalet meclisi seçimlerinde yarışan 17 Türk kökenli adaydan son alınan sonuçlara göre 10 aday meclise girdi.
Bremen ve Bremerhaven olarak iki şehirden oluşan Bremen Eyaleti’nde ilkin Bremerhaven bölgesi sonuçları netleşti. 90 bin cıvarında seçmenin yaşadığı Bremerhaven’de, Bremen Eyalet Meclisi’ne Yeşiller’den avukatlar Sülmez Doğan ve Özdal Turhal. SPD’den de eğitim-bilimci Patrick Cem Öztürk seçildi. Bilindiği gibi 83 koltuklu Bremen Eyaleti Meclisi’nin 15 koltuğu, Bremerhavenli üyelerden oluşuyor. Ayrıca, Bremerhaven Belediye Meclisi üyeliğine, Sülmez Doğan ve Turhal Özdal ile birlikte, SPD’li Türk kökenli Fatih Kurutlu’da seçildi.
Seçmen sayısının 500 bin cıvarında olan Bremen Eyaleti’nde seçmenlerin sadece yüzde 50,1’i sandiğa gitti. Bremen’de sayılan oylar sonunda Türk kökenliler arasından SPD’den Mustafa Güngör (siyaset bilimci), Şükrü Şenkal (Depo yönetim uzman), Mehmet Ali Seyrek (Elektirik mühendisi) yeniden meclise seçilirken, İnşaat mühendisi Mehmet Acar’da meclise yeni giren üye oldu. Yeşiller’den Mustafa Kemal Öztürk (siyaset bilimci), CDU’dan Oğuzhan Yazıcı (Hukukçu) ve Sol Parti’den Cindi Tuncel (sosyal çalışan) olarak 7 milletvekili seçildi. Son alınan sonuçlarla 7 Bremen, 3 de Bremerhaven’den olmak üzere, Almanya genelinde yine öncü olarak Bremen Eyaleti’nde, bir önceki seçimden bir eksik 10 Türk kökenli milletvekili yer alacak.

SEÇMENLERE TEŞEKKÜR ETTİLER
Bremerhaven ve Bremen Eyalet Meclisi’ne tekrar seçilen Yeşiller Partisi’nin liste başı adayı Sülmez Doğan, bölgesinde, kadın adaylar ve Türk kökenli adaylar arasında olduğu gibi,genelde de en çok oy verilen üçüncü kişi oldu. kendisini destekleyen herkese teşekkür ettiğini açıklayan Doğan,” Oy oranımın artması beni çok sevindirdi. Partimin oy kaybetmesi ise çok üzdü” dedi. 2015 seçimlerinde bir hayli oy kaybı yaşayan Yeşiller patisi, Bremenhaven’dan ikiside Türk kökenli iki milletvekili çıkarabildi. Aldığı yüzde 22 cıvarında oyla eyalet meclisinin yeni milletvekili olarak seçilen Turhal Özdal, durumun kendileri için süpriz olduğunu belirtirken, ” Çok çalıştık. Burada yıllardır avukatlık hizmeti veriyorum. Mesleğim esnasında bir çok haksızlığa tanık oldum. Bu haksızlıkları siyaset bazında halletmeye çalışmak amacıyla adaylığımı koymuştum” diyerek, tüm destek olanlara teşekkür etti. Seçimi kaybeden adaylarımızdan Ruken Aytaş, seçime olan ilgisizlikten dolayı üzüntüsünü belirtirken”İlgisizlik demokrasi açısından üzücü olmasıyla birlikte seçim sürecinde bena destek veren herkese teşekkür ediyorum. İnandığım yolda çalışmalarımı sürdüreceğim”dedi. Meclise girmeye oyları yetmeyen adaylarımızdan SPD’li Aydın Gürlevik ile seçimi kazanan tüm adaylarımızda yaptıkları açıklamalarla, desteklerinden dolayı seçmenlerine teşekkür ettiler.

PARTİLERİN OY ORANLARI.
Seçim bölgelerinde tüm sandıkların açılmasıyla birlikte alınan sonuçlara göre SPD yüzde 32.8, Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) yüzde 22.4, Yeşiller Partisi yüzde 15.1, Sol Parti yüzde 9.4, Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 6.6, aşırı sağcı Alternatif für Deutschland (AfD) yüzde 5.5 ile BIW yüzde 3.3 oranında oy aldı. FDP ile AfD meclisin yeni partileri oldular. Bu sonuca göre mecliste sandalye dağıtımı ise şöyle: SPD: 30, CDU: 20, Yeşiller:14, Sol parti: 8, FDP: 6, AfD:4, BIW: 1
Bir önceki 2011 eyalet seçimlerinde partilerin oy oranları ise şöyle oluşmuştu: SPD: 38,6 CDU: 20,4 Yeşiller: 22,5 Sol Parti: 5,6 BIW 3,7 FDP:2,4 Piraten:1,9 NPD:1,6 ve diğerlerleri ise 3,4’de kalmıştı.Diyer yandan, az bir farkla Bremen’de Kırmızı-Yeşil koalisyonu sürdürebileceği halde 2005 yılından beri Bremen Eyalet Başbakanı ve Belediye Başkanı olarak görev yapan SPD’li Jens Böhrnsen’in istifa etmesinden sonra favori isim Bremen Federal Milletvekili Carsten Sieling görülüyor. Ayrıcai SPD-CDU koalisyonunun kurulması da konuşuluyor.

error: Adam gibi iste verelim..!