ALMAN POLİSLE FLÖRT

Hayatına mal oluyordu

Nebahat UZUN

HAMBURG- Almanya’nın Hamburg kentinde iş arkadaşlarıyla gittiği Noel yemeğinde sivil polis olduğunu bilmediği genç kadınla flört eden Türk gencinin başına gelmedik kalmadı. Genç kadının ilgisine karşılık veren genç Gökhan S. (24), bir anda üzerine saldıran sivil bir polis ve arkadaşlarının şiddetinden kurtulmaya çalışırken, olay yerine çağrılan resmi kıyafetli polislerden de feci şekilde dayak yedi. Nezarethaneye götürülen ve gencin ısrarı üzerine çağırılan ambulansta tedavi gören gencin vücudunun çeşitli yerlerinde yaralanma ve darp izleri tespit edildi. Hamburg limanında kaptanlık meslek eğitimi yapan Eskişehirli Gökhan S., “Noel kutlamasında, barda oturan bir kadınla flört ederken birden iri bir adam üzerime doğru gelerek bana ‘defol buradan’ deyip kafa attı. İtişirken 4-5 kişi daha üzerime saldırdı ve beni yere yatırıp üzerime oturup, dizleriyle yüzüme vurdular” dedi.

Arkadaşının duruma müdahale edip adamları üzerinden çektiğini söyleyen Gökhan S., “Ellerinden kurtulunca kendimi savunmak için orada bulunan bir bardağı elime aldım ve üzerime tekrar saldıranlara doğru savurunca birisi yaralandı. Bu sırada olay yerine gelen polisler daha kimin suçlu olduğunu bile sormadan, hedeflerini önceden belirlemiş şekilde üzerime geldiler. Teslim olmama rağmen beni yere yatırıp yumruk ve tekme attılar, kelepçelediler” şeklinde konuştu. Nezarethanede kendisine alkol testi yapılmasına rağmen, asıl alkollü olan saldırganlara test yapılmadığını iddia eden genç, “Bana saldıranlar sırf polis oldukları için farklı muamele gördüler. Ben ise Alman kadınla flört eden yabancı olarak ağır itham ve şiddete maruz kaldım” dedi. Savcılığın hakkında dava açtığı Gökhan S., saldırgan sivil polisler hakkında suç duyurusunda bulunduğunu ve hakkını sonuna kadar arayacağını da sözlerine ekledi.

Gökhan S.’nin avukatlarından Süleyman Çevik, müvekkillerinin feci şekilde darp edilmesine rağmen zanlılara alkol testi bile yapılmamasının ihmal olduğunu dile getirdi. Çevik, “Bu durumda da görüldüğü gibi polis, topluma karışan göçmene tahammül edemiyor. Polislerde göçmen hassasiyetinin gelişmesi için devletin bir şeyler yapması gerek. Sadece ‘bizim vatandaşımızsın’ demekle olmuyor. Polis memurlarının göçmene karşı hassasiyeti için ilk ve seminerlerler oluşturulmalıdır” dedi. Sivil polislerin kimliklerini şahsi durumları için kullandığını ifade eden avukatlardan Muhammet Çiftçi de, “2011 Aralık ayında meydana gelen olayın dava dosyası yeni elimize geçti. Bu bile ihmaldir” şeklinde konuştu. İkinci davanın 4 Şubat’ta saat 9.00’da, Amtsgericht Altona’da 201 numaralı odada görüleceğini söyleyen avukatlar, kamuoyuna açık yapılan davanın çok sayıda kişinin izlemesinin yararlı olacağını ifade etti.

error: Adam gibi iste verelim..!