ALMANYA'DA GEZ İSYANI

Başbakan bile dillendirdi

BERLİN- Televizyon, radyo ve internet yayın vergisi GEZ ile ilgili yılbaşında yürürlüğe giren değişikliğe Almanya’da tepki çığ gibi büyüyor. Ücret tarifelerinde cihaz yerine hane ve işletme sayısının esas alınması, bilhassa iş dünyasını isyanın eşiğine getirdi. Karşılıklı suçlamaların dozunun artması ve toplumsal kamplaşmanın keskinleşmesi üzerine tartışmaya Başbakan Angela Merkel bile müdahale etmek zorunda kaldı. Bilişim çağında yayın ücreti politikası alanında reforma prensip olarak açık olduğunu belirten Merkel, “Kamuya bağlı yayın kuruluşları toplumdan gelen ciddi tepki ve haklı eleştirileri de dikkate almak zorundadır” dedi.

İş dünyası kamuya bağlı yayın kuruluşlarını son GEZ reformuyla kendilerini ve personel giderlerini finanse etmeye çalışmakla suçluyor. Orta ölçekli işletmelerin GEZ giderlerinin yeni tarife ile yüzde 500’e varan oranlarda katlanacağına dikkat çekilirken, ülke genelinde şubeleri bulunan örneğin dm gibi bir marketler zincirinin yıllık GEZ maliyetinin 94 bin Avrodan 266 bin Avroya çıktığı dile getirildi. Belediye kuruluşlarının benzer bir tablo karşısında oldukları ve GEZ giderlerinin 13 kat arttığı ve yerel idarelerin reformun iptali için yayın komisyonuna başvurmaya hazırlandığı belirtildi. Kamu yayın kuruluşları ise reformda bazı değişikliklerin yapılabileceği sinyalini verdi.

GEZ rahatsızlığı sadece iş dünyasında görülmüyor, toplumun tüm kesiminden tepki yağıyor. Alt gelir grubunda yer alan öğrenciler, işsizler ve engelli insanlar aylık 17,98 Avroya yükselen yayın ücretini nasıl ödeyeceğinin hesabını yapıyor. Yeni uygulamadan göçmen kökenli insanlar da olumsuz etkilenirken, hane başına yayın ücreti alınmasının adaletsiz bir uygulama olacağına dikkat çekiyorlar. Yayın ücretinin ödendiği GEZ merkezinde binlerce personel çalışırken, GEZ görevlileri evlere ve işyerlerine baskın benzeri kontrole gelebiliyor. Yayın ücretini ödememekte ısrar edenler hakkında işlem başlatılıyor ve haciz yoluna gidiliyor.

error: Adam gibi iste verelim..!