AVCI'NIN İSMİ MEYDANA VERİLDİ

27 yıl önce ırkçılar katletmişti

Nebahat UZUN

HAMBURG-Almanya’nın Hamburg kentinde 21 Aralık 1985 yılında Landwehr Tren İstasyonu önünde dazlaklar tarafından dövülerek komya giren ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Ramazan Avcı’nın (26) adı, katledildiği meydana verildi. Önceki adı “Landwehrplatz” olan meydanın ismi, düzenlenen törenle resmi olarak “Ramazan-Avcı-Platz” oldu. Ramazan Avcı’nın ırkçı cinayete kurban gittiği bilgilerinin Almanca, Türkçe ve İngilizce dillerinde yer aldığı anıt levha da aynı gün meydana yerleştirildi. Törene Hamburg Başkonsolosu Devrim Öztürk, Almanya Türk Toplumu (TGD) Başkanı Kenan Kolat, Başkan Yardımcısı Hilmi Kaya Turan, Hamburg ve Çevresi Türk Toplumu (TGH) Başkanı Nebahat Güçlü, başkan yardımcıları Ali Kurtuldu, Coşkun Coştur, Sol Parti Hamburg Eyalet Milletvekili Mehmet Yıldız, Mölln Belediye Başkanı Jan Wiegels’in yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

EŞİ GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

Törene oğlu Ramazan Avcı ile birlikte katılan Avcı’nın eşi Gülistan Ayaz’ın gözyaşları tören boyunca dinmedi. “Eşimi hunharca katledenlerin yolu birgün buraya düştüğünde acaba vicdanları sızlayacak mı?” diyen Ayaz, “Çocuğumu babasız yaşamaya mahkum ettiler. Irkçılara karşı içimdeki öfke asla dinmeyecek ama artık ölen eşimi anacağım bir yerimiz olduğu için huzurluyum. Ateş düştüğü yeri yakıyormuş. Politikacılardan talebim, ırkçılığa meydan vermesinler ve ırkçı kurbanlarının ailelerine sahip çıksınlar” şeklinde konuştu.  Hamburg Eyalet Parlamentosu Başkanvekili DorotheeStapelfel, “Irkçılığın reçetesi yok, politika sadece kuralları belirleyebilir. Çocuklarımızı toleranslı, barış ve birlikteliğin önemini bilen insanlar olarak yetiştirerek yabancı düşmanlığını engelleyebiliriz. Bu meydanın, Avcı ailesine teselli olmasını diliyoruz” dedi.

IRKÇILIKLA MÜCADELE ÇAĞRISI

Hamburg-Nord İlçesi Belediye Başkanı Harald Rösler ve Nord ilçe Meclisi Başkanı Dagmar Wiedemann ise dayanışma içinde ırkçılıkla mücadele çağrısı yaptılar. Meydana Avcı’nın isminin verilmesi girişimlerinde bulunan Ramazan Avcı İnisiyatifi’nden avukat Ünal Zeran ırkçı cinayetlere ve sonuçlarına değinerek, ırkçı kurbanlarının isimlerinin diğer eyaletlerde de yaşatılması talebinde bulundu. Bir basın bildirisi yayınlayan TGH Başkanı Nebahat Güçlü, “Avcı’nın isminin bir meydana verilmesi, faşizm ve ırkçılıkla mücadelede önemli bir aşama teşkil ediyor. Irkçı kurbanlarının isimlerinin yaşatılması, ırkçılığın, içinde yaşadığımız toplum tarafından kabul edilmediği yönünde önemli bir mesaj olacaktır” dedi.

 

error: Adam gibi iste verelim..!