AVRUPA DONUYOR

Kaç kişi hayatını kaybetti

BERLİN/VARŞOVA- Şiddetli soğuk ve kar yağışı başta Almanya, Polonya ve İspanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde hayatı olumsuz etkiliyor.  Kar ve buzlanma nedeniyle çok sayıda trafik kazası meydana gelirken, kara, hava ve demiryolu ulaşımı güçlükle yapılıyor. Almanya’da özellikle gece yağan karın etkili olduğu ülkenin kuzey bölgesinde, buzlama sebebiyle çoğu küçük çaplı kazalar oldu ve insanlar işyerine gitmekte zorlandı. Almanya’nın en büyük havalimanı Frankfurt havaalanında uçak seferleri yine aksarken, yolcuların önceden bilgi almaları istendi. Havaalanında iki gün önce bin 119 seferden 553’ü iptal edilmişti.

Kar ve buzlanma nedeniyle ülke genelinde otoyollarda yoğun trafik oluşurken, Thüringen eyaletinde A4 otoyolunda araç kuyruğu 70 kilometreyi buldu. Brandenburg eyaletinde A 13 numaralı otobanda meydana gelen feci trafik kazasında üç kişi can verdi. Kaza sebebiyle oluşan araç kuyruğunu geç fark eden otomobil sürücüsünün kamyona hızla arkadan çarptığı ve yolcuların ezildikleri açıklandı. Alman Meteoroloji Dairesi gün boyunca otoyol ve caddelerde buzlanma olacağı uyarısında bulundu. Başkentte, Berlin Tegel havaalanına giden bir tünel buzlanma tehlikesi sebebiyle geçici olarak kapatıldı.

Polonya’da soğuk havadan hayatını kaybedenlerin sayısı 101’e yükselirken, yetkililer, bilhassa yaşlı ve çocukların dikkatli olması çağrısında bulundu. Son üç haftada soğuk hava sebebiyle 19 kişi ölürken, kış şartlarının etkili olmaya başladığı Ekim ve Kasım da 20, Aralık ayında ise 82 kişi hayatını kaybetmişti. Ölenlerin büyük kısmının sokaklarda yaşayan evsizler olduğu kaydedildi. 38 milyon nüfuslu ülkede, geçen yıl 200’den fazla kişi soğuk hava nedeniyle hayatını kaybetmişti. Kötü hava şartları yüzünden İspanya’da ise 40 şehirde ikinci derece alarm verildi. Ülkenin Galisya ve Castilla y Leon bölgelerinde kar yağışı okulları kapattırdı ve 12 bin öğrencinin eğitimine ara verildi.

error: Adam gibi iste verelim..!