BAKANLARDAN ORTAK MEKTUP

İmkanlardan iyi yararlanın

Türk kökenlilere birlikte seslenen Faruk Çelik ve Ursula von der Leyen, “İyi dil bilgisi ve okul notları, çalışma hayatına girişi kolaylaştırır. Her iki dili de çok iyi derecede bilmesiniz. Almanya’nın çok yönlü imkanlarından faydalanın” çağrısına bulundular

 

Cihat Masum Yanık

FRANKFURT- Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Federal Almanya Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Ursula von der Leyen, Türk kökenlilerin Almanya’da ekonomi, spor, kültür ve politika alanlarında dikkati çeken başarılara imza attıklarını söylediler. Faruk Çelik ve Ursula von der Leyen, Türkiye-Almanya İşgücü Anlaşması’nın 50. yıldönümünün geride kalması vesilesiyle Türk anne-baba ve gençlerine yönelik iki dilde ortak bir mektup kaleme aldı. Mektupta Türk göçmenlerin elde ettiği başarıların temelini iyi dil bilgisi ve sağlam bir meslek eğitiminin oluşturduğu kaydedildi. Mektubun girişinde anne ve babalara seslenen bakanlar, “Birçok şey sizin elinizde olduğu için bugün sizlere birlikte hitap ediyoruz. Siz de kız olsun, erkek olsun çocuklarınızın her birine başarılı bir yaşama giden yolda destek olunuz. Fırsatları değerlendirerek çocuklarınızı mümkün olduğu kadar erken yaşta çocuk yuvasına gönderin. Kendilerine okulda başarı elde etmeleri ve bir meslek sahibi olmaları için yardımcı olunuz. Çocuklarınız size müteşekkir kalacaktır” ifadesini kullandılar. Yazının devamında gençlere hitap eden iki bakan, “İyi dil bilgisi ve okul notları, çalışma hayatına girişi kolaylaştırır. Bunun için anadiliniz Türkçenin yanında çalışma ve yaşam diliniz Almancayı da çok iyi derecede bilmeniz gereklidir. İyi eğitim alan kişilere işyeri seçiminde ve mesleki kariyerinde yeni kapılar açılır. Mesleki kalifikasyona sahip veya yüksek öğrenim mezunu nitelikli işgücüne Almanya’da ihtiyaç bulunmaktadır. Sizler, çalışma hayatının şekillendirilmesine, yeni teknolojilerin geliştirilmesine ve inkişaf ettirilmesine yapacağınız katkılarla her iki ülkenin gurur olacaksınız. Bir Türkçe deyimin en iyi şekilde ifade ettiği gibi, meslek sahibi olan kişiler ‘altın bileceği koluna takan’ kişilerdir ve bu kişiler işsizliğe karşı en iyi şekilde korunurlar” görüşünü ortaya koydular.

Almanya’da eğitim imkanlarından yararlanmak için zengin olmaya gerek olmadığını ifade eden bakanlar, “Maddi yardımlar sayesinde Almanya’da genç insanlar ekonomik durumlarından bağımsız olarak yeteneklerine ve ilgi alanlarına uygun olan bir yükseköğretim ya da mesleki eğitim görebilirler. Ve belki bazılarınız için teori ile uygulamayı birlikte sunan ikili bir öğrenim, mesleğe en iyi girişi sağlayabilir. Meslek seçimine ilişkin kararlarınızda İş Ajansları ve Jobcenter’lar sizlere gereken desteği sağlayabilir. Ayrıca BERUF Aktuell dergisi ve www.planet-beruf.de internet sayfası da meslek hayatına giriş için değerli ipuçlarıdır” ifadesini kullandılar. Bakanlar, ortak mektubu, “Sevgili vatandaşlarımı, sevgili hemşehrilerimiz!.. Çocuklarınız ve kendiniz için Almanya’da okul ve meslek eğitimi alanındaki çok yönlü imkanlardan faydalanın. Ülkelerimiz arasındaki dostluğu sizlerle pekiştirmekten mutluluk duyuyoruz” cümlesiyle sonlandırdılar.

 

 

error: Adam gibi iste verelim..!