Bakım desteği artıyor

Türkçe hattı arayın

İbrahim Ferah

FRANKFURT- Sosyal sağlık sigortası AOK Hessen’in Etnik Pazarlama Sorumlusu Necati Suözer, Almanya’da Bakımı Yeniden Düzenleme Yasası’nın 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle yürürlüğe gireceğini söyledi. Yeni yasaya Almanya’da bakıma muhtaç insan sayısının gün geçtikte artması sebebiyle ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Suözer, “Şuanda ülkede 2,4 milyon kişi bakıma muhtaç. Uzmanlar, 2030 yılında ise 3,3 milyon kişinin bu durumda olacağını tahmin ediyor. Bakımı akrabaları tarafından sağlanan kişilerin oranının yüzde 46, bakım hizmetinin desteğiyle evde bakımı sağlananların oranı yüzde 23, tam yatılı bakım kuruluşunda kalanların oranı ise yüzde 31’dir” bilgisini verdi. Düzeltilen yardımlardan yaklaşık olarak 500 bin bakıma muhtaç kişinin faydalanacağını aktaran Suözer, AB dışında olan bakıma muhtaç kişilerin de telefon ile bilgilendirilebileceğini, ancak bu durumda ev ortamında danışmanlığın mümkün olmadığını kaydetti. Yasanın işleyişini anlatan Suözer, “Prensip olarak bakım kasası, başvuruyu aldıktan en geç 5 hafta sonra, bakıma muhtaç olma durumunun söz konusu olup olmadığına dair karar vermek zorunda. Kasa, yasaca belirli olan bu süre içinde başvuru hakkında karar vermezse, her gecikilen gün için bakıma muhtaç kişiye on Avro ödemek zorunda kalır” diye konuştu.

Gruplar da gözetiliyor Birlikte oturarak oluşturulan grupların desteklenmesi konusuna da değinen Suözer, “Kendini organize eden gruplar hâlinde birlikte yaşayan bakıma muhtaç kişiler, organizasyon süreçleriyle ilgilenebilecek bir elemanı finanse etmek için 2013’ten itibaren ayriyeten ayda 200 Avro tutarında bir ödenek alacaklar. Bu parayla, ev ortamını düzeltmek üzere alınacak tedbirler için şu an verilen 2 bin 557 Avro tutarındaki para yardımlarına ek olarak, örn. engellilere uygun bir duş ya da tekerlekli sandalyelere uygun değişiklikler gibi diğer yaşama uygun değişiklikler finanse edilebilir Bu ödemelerin şartı, en az üç bakıma muhtaç kişinin birlikte oturmalıdır. Dört kişilik bir gurup için en fazla 10 bin 228 Avro ödenir. Birlikte oturarak grupların oluşturulmasını teşvik etmek üzere, bakımı evde yapılan grupların oluşturulması için ayrıca, bakıma muhtaç bu kişileri kişi başına 2 bin 500 Avro ile destekleyen bir girişim programı öngörülür. Birlikte oturarak oluşturulan her bir gruba en fazla 10 bin ödenecek” bilgisini verdi. Yeni yasayla kısa süreli bakım hizmetini uygun bir engelli kuruluşunda alacak olan çocuk ve gençlerdeki yaş sınırının 18’den 25’e yükseltildiğini de kaydeden Suözer, “Şayet oradaki bakım personel gerekli olan tedbir ve rehabilitasyon hizmetlerini aynı zamanda  bakıma muhtaç olan kişiyi konaklaması işlevlerini yerine getirebilirse, o zaman kısa süreli bakım hizmeti anlaşmalı olan yatılı Reha-Kuruluşu tarafından da verilebilir” diye konuştu.

Daha fazla yardım Bakıma muhtaç olma kavramının yeniden gözden geçirilmesiyle daha iyi ve daha fazla yardım almanın amaçlandığını ifade eden Suözer, “Evde sağlanan bakım ve refakatle, yeni bir yardım şekli uygulanacak. Bu kişiler için daha fazla para mevcut olacak. Gelecekte bakıma muhtaç kişilerin, yardım paketlerinin yanı sıra zaman kontenjanını da seçebilmeleri isteniyor. Demans hastası olan insanların da, 2013’ten itibaren daha fazla yardım ve evde yapılan bakımla birlikte bakım sigortasından hedefe daha odaklı yardımlar almaları planlanıyor. Şimdiki bakım ödemesine ek olarak, 1 Ocak 2013’te bakım parası ve ayni bakım yardımı artırılacak. Günlük becerilerinde önemli derecede kısıtlamaları olan insanların, bakım sınıfı 0 olarak adlandırılan bu sınıfta ayni bakım yardımı için aylık 225 Avro’ya veya bakımı üstlenen akrabalar için 120 Avro bakım parasına hakkı var” diye konuştu. Yardımların düzeltilmesinin daha yüksek prim oranlarıyla finanse edileceğini bildiren Suözer, “Bakım sigorta sigortası primleri yüzde 0,10 miktarında yükseltilecek. Prim oranının 0,1 puan artırılması, yardımların düzeltilmesini mümkün hâle getirecek. Böylece sosyal bakım sigortasında yılda yaklaşık 1,1 milyar Avro ek olarak mevcut olacak. 1 Ocak 2013 itibarıyla brüt ücretten kesilen prim oranı, yüzde 1,95’ten 2,05’e yükselecek. Çocuğu olmayanlar, 0,25 puan daha fazla ödeyecekler, yani bu oran 2,30 olacak. Bağımsız bilirkişi-uzmanın da görüşü 1 Haziran 2013’ten sonra alınabilinecek. Bu konu ile ilgili esaslar 31 Mart 2013 tarihine kadar Yasal Sigortalar Çatı Birliği tarafından hazırlanacak” diye konuştu. Suözer, konuyla ilgili ayrıntılı bilginin AOK Hessen’in 0911 1329 4793 (Türkçe) ve 06404 924 2000 (Almanca) telefonlarından alınabileceğini sözlerine ekledi.

error: Adam gibi iste verelim..!