Billstedt’in geleceği tartışıldı

Erdal Altuntaş – Sedat AçıkbaşHAMBURG- Kentin ikinci büyük nüfusunun yaşadığı Hamburg Mitte Belediyesi’ne bağlı Billstedt semtinde faaliyet gösteren esnaf, girişimci ve siyasetçiler biraraya gelerek semtin gelişmesiyle ilgili düşünce ve önerilerini dile getirdiler. ‘bigg’ (Billstedt Esnaflarının Ortak Çıkarları) Derneği tarafından düzenlenen etkinliğe Konsolos Meral Akbilek Koray da katılarak kısa bir konuşma yaptı. Sunuculuğunu ‘LöWi’ (Yerel Ekonomi Bürosu) Proje Müdürü Jürgen Roloff’un yaptığı etkinliğe; Hamburg Mitte Yönetim Sorumlusu Falko Drossmann (SPD), Bernd Holst (SPD) CDU Eyalet Milletvekili David Erkalp, Emlakçı Jörg Müller, işadamları Ahmet Fırat, Yavuz Alçin ve vatandaşlar katıldı.

BİLLSTEDT BÜYÜK GELİŞİM İÇİNDE
Billstedt Belediye binasında yapılan etkinlikte ilk konuşmayı yapan, Hamburg Mitte Yönetim Sorumlusu Falko Drossmann bu salonda ilk siyasi konuşmasını yaptığını hatırlatarak, 2001 yılından beri Billstedt semtinin büyük bir gelişme kaydettiğini söyledi. Bu büyük gelişmeye rağmen semtin birçok noksanlarının bulunduğuna işaret eden Drossmann, esnafın ve vatandaşın kaliteli hizmet alabilmeleri için politikacılar olarak görevlerinin yasalarla ortamı hazırlamak olduğunu, içeriğini doldurmanın ise esnafın görevi olduğunu ifade etti. Kısa bir konuşma yapan Konsolos Meral Akbilek Koray da Hamburg’da binlerce Türk esnafının ekonomiye katkılarını ve çalışmalarını taktirle izlediklerini ve yerel yönetimlerle başarılı çalışmalarının sürmesini temenni ettiklerini belirtti.

PARK SORUNU
‘bigg’ projesinin tanıtıldığı program çerçevesinde daha sonra dilek ve temenniler bölümüne geçildi. Semtin en işlek caddesinde pastane-fırın işleten işadamı Yavuz Alçin, polisin müşterilerine ceza yazmasını eleştirdi. Alçin: “Hafta içi ceza yazılmasını anlıyorum. Ancak, Pazar günleri bile yani trafiğin neredeyse hiç olmadığı bir zamanda bile dört şeritli yolda iki dakikalığına duran müşterilere bile ceza yazıyorlar. Müşterinin alışveriş etmesi için caydırıcı bir unsur. Polis bu konuda biraz daha hoşgörülü olamaz mı?” diye konuştu. Aynı şekilde diğer esnaf da polisin adeta pusuya yatarak sürekli ceza yazmasını eleştirdiler. Eyalet Milletvekili Davit Erkalp eleştirilere katıldığını belirterek, bu konuya çözüm önerileri üretmeye çalışacaklarını söyledi.

error: