BİRİNCİ NESİLE SAHİP ÇIKIN

Başkonsolostan nasihat

BERLİN – Almanya’daki eğitimlerinden sonra Türkiye’ye dönecek öğrencilere seslenen Türkiye’nin Berlin Başkonsolosu Başar Şen, sürekli ilerleyen ve atılımlar yapan Türkiye’de en güzel istihdam imkanları bulabileceklerini belirtti. Başkonsolos Şen, görev bölgesi olan Berlin, Brandenburg, Mecklenburg-Vorpommern ve Saksonya eyaletlerindeki üniversite ve yüksek okullarda öğrenim gören öğrenciler ile tanışma toplantısına katıldı. Konsolos Zeynep Yılmaz ve muavin Konsolos Esra Önel ile Berlin Türkevi’nde düzenlenen programda Şen, Türkler için Almanya’nın “olağan dışı” bir ülke olduğunu, her Türk vatandaşının hayatında bu ülkenin bir yeri ve hatırası olduğunu belirtti.

“Almanya’daki Türkler hangi ülke vatandaşlığına sahip olurlarsa olsunlar onlar bizim insanımız, Anadolu’nun insanı. Onların sorunları en çok bizim içimizi acıtır. Onların başarıları en çok bizi mutlu eder” diyen Şen, Almanya’daki üniversitelerde 26 bin Türk öğrencinin öğrenim gördüğünü kaydetti. Eğitimden sonra Türkiye’ye dönecek öğrencilere seslenen Şen, sürekli ilerleyen ve atılımlar yapan Türkiye’de en güzel istihdam olanaklarını bulabileceklerini belirtti. Almanya’da eğitim görenlerin iki ülke arasında köprü görevi üstleneceğini belirten Şen, ortak misyonun iki ülkenin dostluğuna katkıda bulunmak olması gerektiğini kaydetti.

Hayatının geri kalan bölümünü Almanya’da geçirmek isteyenlere de tavsiyelerde bulunan Şen, “Almanya’da çok çileler çekmiş, zor işlerde çalışarak bazen ailelerini bazen geniş akraba çevresini geçindirmiş, hem Almanya’nın hem Türkiye’nin kalkınmasına önemli katkıda bulunmuş olan insanlarımız var. Doktor olduğunuzda, avukat olduğunuzda size gelecek yaşlı teyzeler ve amcalar sizden özel ilgi bekleyecekler. Aynı anadilini konuşan sizden özel hizmet bekleyecekler. Onlara daha onurlu bir şeklide yaşama imkanı sunmak öncelikle sizlerin elinde olacak. Almanyalı Türk olmanızdan dolayı bu bir sorumluluk” dedi.

error: Adam gibi iste verelim..!