Çalışan Gazeteciler Günü kutlandı

HTBB, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde STK temsilcileri, bürokratlar ve basın mensuplarını Hamburg’da bir araya getirdi. Etkinlikte konuklar basının farklı dallarında yılın en iyilerini de oylarıyla belirlediler.

 

Nebahat Uzun
HAMBURG- Almanya’nın Hamburg kentinde faaliyetlerini sürdüren Hamburg Türk Basın Birliği’nin (HTBB) düzenlediği 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü etkinliğinde basın mensupları, bürokrat ve sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri bir araya geldi. Hamburg ve Çevresi Türk Toplumu’nun (TGH) katkısıyla TH salonunda yapılan etkinliğe Hamburg Muavin Konsolosu Meral Koray Akbilek de katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan HTBB Başkanı Erdal Altuntaş, “Gücünü kamuoyu desteğinden alan, halkın haber alma hakkını kullanmasını sağlayan basın, demokrasinin de temel unsurlarından biridir. Basın mensupları toplumun ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmesine önemli katkılar sunmakta. Bir ülkede demokrasinin yerleşmesi, ancak basın özgürlüğüyle mümkündür. Önder Mustafa Kemal Atatürk ‘ün ‘Basın, ulusun ortak sesidir. Bir güç, bir okul, bir yol göstericidir’ sözleriyle belirttiği gibi basın, vatandaşların gözü, kulağı, sesidir” dedi. “Kamuoyunun doğru ve eksiksiz bilgilendirilmesini ilke edinmiş tarafsız ve özgür basın, aynı zamanda demokrasinin güvencesidir” diyen Altuntaş, “Doğru ve objektif habercilik anlayışıyla, gazetecilik mesleğinin etikleri çerçevesinde mesleklerini icra etmeye çalışıp da özgürlükleri kısıtlanan, engellenen meslektaşlarımıza yapılan haksızlıkların karşısındayız. Ama mesleğini ve kalemini silah olarak kullanarak barışa değil, savaşa hizmet edenlerin de karşısındayız” şeklinde konuştu.

BASIN-STK İLETİŞİMİ ÇOK ÖNEMLİ
STK temsilcilerine seslenen Altuntaş, özellikle hem STK’ların seslerini duyurabilmeleri açısından, hem de basın mensuplarının görevlerini hakkıyla yerine getirebilmeleri açısından önemli sağlıklı iletişimin önemini vurguladı. Konuşmasına “Değerli mesai arkadaşlarım basın mensupları” sözleriyle başlayan Muavin Konsolos Koray-Akbilek, “Sizler burada görevlerinizi layıkıyla yerine getiriyorsunuz ve her yerde bizimlesiniz. Demokrasinin temel taşı olan basın mensuplarının şevlerini hiç kaybetmeden, özgürlük ve hür düşünce adına görevlerini yapmalarını görmekten dolayı mutluyuz” dedi. Konuşmasında basının görevinin önemini vurgulayan TGH Başkanı Mesut Sipahi, “Basın, bir ülkenin parlamento, hükümet ve yargıdan sonra önemli 4. sütunudur. Ülkemizde tarafsız ve bağımsız bir basın olduğunu söylemek güç, ama bu yeni bir şey değil. Dün olduğu gibi bugün de gazeteciler üzerinde baskılar devam ediyor. Almanya’da da durumun farklı değil. Burada da belli konularda düğmeye basılmış gibi aynı istikamette haberler yapılması tesadüf olmasa gerek” şeklinde konuştu.

STK’LAR POSTAKTÜELİ,  “YILIN EN İYİ GAZETESİ” ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRDÜ
“Basın mensupları gözümüz-kulağımız” diyen Sipahi, “Yaşadığımız toplumda zaten kimsenin üzerine gelinmediği kadar bizlerin üzerine geliniyor. Türk, Kürt, Alevi, Sünni fark etmiyor, hepimiz aynı sorunları yaşıyoruz. Bu nedenle haberleriniz de ayrıştırıcı değil, birleştirici olmalı. Toplumda bize karşı çıkan önyargılar bizleri korkutuyor” dedi. Etkinlik kapsamında konuklar, farklı dallarda yılın basın ve basın mensuplarını oylamayla seçtiler. Seçim sonucunda Nebahat Uzun “Yılın En İyi Yazılı Basın Habercisi”, Rıza Atamtürk “Yılın En İyi Radyocusu”, Coşkun Coştur “Yılın En İyi İnternet Habercisi”, Postaktuel “Yılın En İyi Gazetesi”, Elbe Express 2Yılın En İyi İnternet Sitesi”, Hayat Dergisi “Yılın En İyi Dergisi  ve Anılar FM “Yılın En İyi Radyosu” seçildiler. Postaktuel’in ödülünü ekip adına Postaktuel Kuzey Almanya Temsilcisi Erdal Altuntaş aldı. Sunumunu yönetim kurulu üyeleri Yazar Esma Arslan ve Ertaş Akçelik’in yaptığı gecede, 19 Mart 2017 tarihinde hayatını kaybeden gazeteci Sedat Açıkbaş’ın anısına Yönetmen Oya Pervin Pelit ve Ozan Post’un hazırladığı belgesel video, duygulu anlar yaşanmasına vesile oldu. Konuklar, piyano dinletisiyle geceye renk katan Volkan Arat’ın müziği ve ikramlar eşliğinde sohbet imkanı da buldular. Gecede Der Brotkorb’un ikramı, HTBB logolu pasta da birlikte kesildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

error: Adam gibi iste verelim..!