ÇALIŞMA BİRLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

Basın bildirisi yayınlayan Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalışma Birliği şemsiyesi altında işbirliği yapan listeler, 2016 Yılın da Frankfurt Yabancılar Meclisi çalışmalarında başarılı bir performans sergilediklerini vurguladı.
 

Kâmil Yılmaz

FRANKFURT– 29 Kasım 2015 tarihinde yapılan Frankfurt Yabancılar Meclisi seçimi çalışmalarında Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalışma Birliği şemsiyesi altında başarılı işbirliği sergileyen listeler bu birlik ve beraberliklerini 2016 yılı Frankfurt Yabancılar Meclisi çalışmalarında da devam ettirdiler. Konuyla ilgili olarak bir basın açıklaması yayınlayan Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalıșma Birliği Koordinatörü Dr. Hüseyin Kurt, şu ifadelere yer verdi:

BAŞARILI ÇALIŞMALARA İMZA ATILDI

Frankfurt Yabancılar Meclisinin Ocak 2016 ilk toplantısında çalışmalarında Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalıșma Birliği şemsiyesi altında işbirliği yapan listelerin desteklediği “IBF – Ich bin ein Frankfurter” listesi temsilcisi Jumas Medoff, Frankfurt Yabancılar Meclisi başkanlığına seçildi.

UYUM ÖDÜLÜ JÜRİSİ

13 kişilik Frankfurt Yabancılar Meclisi yönetim kuruluna, Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalıșma Birliği şemsiyesi altında işbirliği yapan listelerden 5 üye seçildi. Başta AGAH delegeliği ve Frankfurt Belediye Meclisinde misafir statüsünde delegelik olmak üzere; çok sayıda komisyon, Frankfurt mahalle meclisleri belediye meclisleri, encümenlik özel komisyonları, Frankfurt uyum ödülü jürisinde çok sayıda arkadaşımız Frankfurt yabancılar meclisini temsilen başarılı görev yapmaktadırlar.

ÖRNEK İŞBİRLİĞİ ÇALIŞMASI

Frankfurt yabancılar meclisinin rutin olarak düzenlediği Futbol turnuvası, Hessen Eyaleti Yabancılar Meclisleri Birliği (AGAH), Frankfurt Yabancılar Meclisi (KAV-Frankfurt), Hessen Politik Eğitim Merkezi (HLZ) ve Hessen’li Müslümanlar Çoğulculuk ve Demokrasi (HMDV) projesi tarafından Römer Frankfurt Belediye Meclisi salonunda „Radikalisierung muslimischer Jugendlicher – Prävention durch Empowerment / Müslüman gençlerin radikalleşmesi – güçlendirme yoluyla önleme“ konulu başarılı geçen geniş katılımlı ortak sempozyum Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalıșma Birliği şemsiyesi altında işbirliği yapan liste temsilcilerinin organizesi ve yoğun çalışmaları ile gerçekleşmiştir.

YABANCILAR MECLİSİNİN 25. YILI

Geçmiște Alman Kayzerlerinin taç giyme merasimlerinin yapıldığı tarihi “Kaisersaal´da” yapılan Frankfurt Yabancılar Meclisinin kuruluşunun 25´inci yıl kutlaması etkinliği Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalıșma Birliği şemsiyesi altında işbirliği yapan liste temsilcilerinin destek ve katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir.

Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalıșma Birliği şemsiyesi altında işbirliği yapan listeler Frankfurt Yabancılar Meclisi oturumlarında oldukça etkin rol oynamış, meclis kürsüsünde yapılan tartışmalara aktif olarak katılmış ve aşağıda başlıkları belirtilen, zaman zaman medyanın ilgisini çeken ve kamuoyunda yoğun şekilde tartışılan önergeler ve soru önergeleri vermişlerdir.

Önergeler:

 1. Frankfurt´taki yüzme havuzlarında bayanlar için yüzme zamanlarının artırılması
 2. Internet PARLIS sisteminde Frankfurt Yabancılar Meclisi önergeleri ve oturum protokollerinin de yayınlanması
 3. Yaşlılar komisyonu tüzüğünde değişiklik önergesi
 4. Yabancı kökenli yaşlılar içinde Frankfurt´ta yaşlanmak konulu FORUM-toplantıları düzenlenmesi
 5. Frankfurtta mahalli uyum komisyonu kurulması
 6. „60 plus – üzeri“ kartı sahibi yaşlılar ve „Frankfurt Pass“ kartı sahibi gelir düzeyi düşük insanlar için indirimli       saatlik ve günlük toplu tașıma bileti
 7. „Jugendhilfeausschuss – Gençlik Yardım Komisyonunda“ Frankfurt Yabancılar Meclisi delegesine oy ve önerge verme hakkı
 8. Yunus Emre Kültür Merkezi (Eichenstr. 55) avlusundan çıkıșı daha emniyetli hale gelmesi
 9. Fechenheim – Riderwald bölgesinde ırkçılığa yer olmadığı tabelası
 1. Hastanelerde dini ve manevi telkin ihtiyacının karșılanması talebi
 2. Hessen Eyaleti Yabancılar Meclisleri Birlikleri (AGAH) nezdinde „Arbeitsgemeinschaft Bildung und Schule / Eğitim ve Okul Çalıșma Birliği“ kurulması

Soru önergeleri:

 1. Frankfurt´taki hastanelerde manevi telkin ve ibadet hizmetleri
 2. Frankfurt çift dilli anaokulları
 3. Frankfurt Yabancılar Meclisinin “Frankfurt´taki yüzme havuzlarında bayanlar için yüzme zamanlarının artırılması” önergesinin medyadaki yansımaları hakkında
 4. Frankfurt´ta çift dilli eğitim okul ve eğitim kurumları
 5. Frankfurt´taki okullarda inanca dayalı İslam din dersi
 6. Frankfurt´ta Almanca/Türkçe çift dilli uyuşturucu alışkanlığı ile mücadele danıșma hizmeti
 7. Frankfurt´taki okullarda ana dil dersi
 8. Berlinde İslam Konferansı, Frankfurt´taki yansımaları
 9. Berlinde Uyum Zirvesi, Frankfurt´taki yansımaları
 10. Frankfurttaki mezarlıklarda tabutsuz defin, gelecekte Müslüman mezarlığı

ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK

Türk Cami Dernekleri Çalıșma Birliği șemsiyesi altında ișbirliği yapan listeler kendi verdikleri bu önergelerin yanında diğer listelerin verdikleri listeleri desteklemekte ve önergelerin sonuçları ve soru önergelerine gelen cevapları șimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada yakından takip gerek gördüğünde itiraz mahiyetinde yeni önergeler verecektir.

DESTEK BEKLİYORUZ

Türk Cami Dernekleri Çalıșma Birliği șemsiyesi altında ișbirliği yapan listeler son günlerini yașadığımız 2016 yılında olduğu gibi bundan sonraki çalıșma döneminde de aynı şekilde başarılı çalışmalarını devam ettirmeyi amaçlamaktadır. Seçmenlerimiz ve vatandaşlarımızdan sizler adına yapmakta olduğumuz ve gelecekte de yapmayı amaçladığımız bu çalışmalarımıza yön ve destek vermelerini arzu ediyor ve kendilerinden gündeme getirmemizi arzu ettikleri konuları, çözümünü istedikleri sorunları, aşağıda isim ve irtibat bilgilerini verdiğimiz Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalıșma Birliği șemsiyesi altında ișbirliği yapan listelerden seçilmiş yabancılar meclisi üyelerine ulaştırmalarını arzu ve istirham ediyoruz.

 

 • Liste 1 – Liste Aktiv (LA) – İsa Çöl (e-Mail: i.coel@gmx.de)
 • Liste 4 – Emigranten Union (EU) – Asım Tozoğlu, Yakp Ürün, Süheyla Tozoğlu (irtibat: Asım Tozoğlu – e-Mail: melik.sel@gmx.de)
 • Liste 6 – Unabhängige Liste Frankfurt (ULF) – Erdal Kına (e-Mail: e.kina@fraport.de)
 • Liste 16 – YUNUS EMRE KULTUR VEREIN (YEKV) – Abdullah Kaya (e-Mail: abdullah28@gmx.de)
 • Liste 23 – Türkisch-Deutsche Liste Frankfurt (TDF) – Bilal Can (e-Mail: bilal.can@gmx.net)
 • Liste 24 – Türkische Islamische Union – Mahmut Gayretli (E-Mail: m.gayretli@outlook.de)

Seçmenlerimiz ve vatandașlarımızın 2016 yılında Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalıșma Birliği șemsiyesi altında ișbirliği yapan listelerden seçilmiș yabancılar meclisi üyeleri olarak yaptığımız çalışmaları takdir edeceklerini ümit eder, yeni yıllarını tüm insanlığa özlediğimiz barış ve kardeşliği getirmesi ümit ve temennisiyle tebrik ederiz.

Dr. Hüseyin Kurt

Frankfurt Yabancılar Meclisi Üyesi

Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalıșma Birliği Koordinatörü

 

error: Adam gibi iste verelim..!