CİNKARA ALMANYA 3.SÜ OLDU

Kâmil Yılmaz
STRAUBİG / SCHİFFERSTADT – Sporda başarılı gençlerimizin sayısı gittikçe artıyor. Boks sporuna 11 yaşında merak salan ve bu alanda başarıdan başarıya koşan Hüseyin Cinkara , son olarak Bayern eyaletinin doğusunda bulunan Straubig şehrinde yapılan 93. Almanya Amatör Boks Şampiyonasında 91 kiloda 3. olarak büyük bir başarıya imza attı.

MAZİSİ BAŞARILARLA DOLU
Cinkara, küçük yaşlarda başlayan boks merakı sayesinde anne ve babasının karşı çıkmasına rağmen, başarı basamaklarında bir bir yükselerek amatör branşta kısa sürede adından bahsettiren sporcu oldu. İlk resmi maçını 1997 yılında yapan Hüseyin Cinkara, Kandel şehrinde Güneybatı Almanya Şampiyonu olarak dikkatleri üzerine çekti. 2004’e kadar kendisini geliştirmek için Uluslar arası müsabakalara katılan Hüseyin, 2004’te Boks branşının A klasmanında Güneybatı Almanya Şampiyonluğuna uzandı. 2005’teki kıyaslama müsabakalarında Dünya Ordular arası Şampiyonada ikinci olan Markus Zierer’i 6 puan farkla mağlup ederek takımına galibiyet getiren Hüseyin, başarısına bir yenisini daha ekledi.

BOKS KULÜBÜ BAŞKANI
2006 yılında Güneybatı Almanya Şampiyonası elemelerinde rakibinin sakatlığını bahane ederek ringe çıkmaması sonucu Cinkara, 84. Almanya amatör Boks Şampiyonası’na katılma hakkı elde etti. Münih’te gerçekleştirilen şampiyonada üstün bir başarı gösteren ve ilk iki maçını nakavtla mağlup ederek başarısını pekiştiren Hüseyin Cinkara, yarı finalde rakibi Robert Woge ile yaptığı maçta henüz 1. rauntta sakatlanmasına rağmen sayı ile kaybederek şampiyonada 3. oldu. Bu dönemden sonra başarılarını sürdüren başarılı gencimiz, yaşadığı Schifferstadt şehrindeki tarihi boks kulübüne başkan olarak bu spora gönül vermiş gençleri desteğini daha güçlü vermeye başladı.
Kendisini Lennox Lewis’i örnek aldığını da dile getiren başarılı gencimiz, ikinci kez katıldığı Almanya Şampiyonasına katılma başarısı yakaladı.

9 YIL SONRA TEKRAR
9 yıl aradan sonra tekrar Almanya Şampiyonası’nda ringe çıkan Hüseyin, 93. Almanya Amatör Boks Şampiyonasında 91 kiloda 3. Olarak, daha önceki başarısını tazeledi. Şampiyonada ilk maçında kafa darbesiyle dişinin kırılmasına rağmen sayı ile kazanan Hüseyin Cinkara, üçüncü ve yarı final karşılaşmasında geçen yılın ve bu yılın şampiyonu İgor Tetziev’e 2-1 kılpayı mağlup olarak şampiyonada üçüncülüğü elde etti. Başarısından dolayı Alman medyası tarafından Pfalz eyaletinin panzeri olarak lakap takılan başarılı gencimiz, her zaman hedefinin daima iyi olmak olduğunu sözlerine ekledi.

error: Adam gibi iste verelim..!