DİTİB Sachsenheim’den kültür gezisi

Mustafa Karaman
SACHSENHEİM- DİTİB Sachsenheim Mimar Sinan Camii Derneği üyeleri geleneksel hale getirmiş olduğu her yılki Almanya dışı kültür gezisini otobüsle bu yıl 3 günlük Macaristan ve Slovakya’ya yaptı. Organize edilen geziye 25 kişi katıldı. Rehber eşliğindeki gezinin ilk durağı Estergon Kalesi oldu. Estergon Kalesi içerisinde bir su değirmeni bulunan Öziçeli Hacı İbrahim Paşa Camii önünde Tuna nehri kıyısında kahvaltı yapan kafile daha sonra nehrin üzerinden yaya olarak Slovakya tarafına geçerek 130 yıl ecdadımızın olan Estergon kalesini karşı taraftan görme imkanı buldular. Ardından da Vişegrad Kalesine geçen DİTİB Sachsenheim Mimar Sinan Camii Derneği üyeleri Osmanlı tarihinin izlerini yakından görme fırsatına sahip oldular.

MİMARİ ESERLER
Ertesi gün erken saatlerinde kafile otobüsle250 kilometre uzaklıkta bulunan ve büyük bir Osmanlı beldesi olan Pečs, Zgetvar ve Mohaç şehirlerini ziyaret ederek burada Osmanlı döneminden kalma Yakovalı Hasan Paşa Camii’ni ve diğer mimari eser ve kalıntıları yerinde görüp izleme imkanına sahip oldular. Sevincin ve hüznün bir arada yaşandığı göz yaşlarının ve gönlerde taht kuran şirin bir Türk kasabası olan Pećs şehrinden yeşeren umutlarla ve kalpleri orada bırakarak ayrılan DİTİB Sachsenheim kafilesi ikinci durağında Mohaç Meydanı oldu. Sonra da Zgetvar kalesi içindeki Süleyman Paşa Camii ve orada bulunan dönemin baş komutanlarının adeta ziyaretçilere hoşgeldiniz dercesine karşılayan heybetli büstlerinin de yer aldığı Türk Macar dostluk parkını ziyaret etme fırsatı buldular.

GÜL VERDİLER
Gezinin 3. günü olan final gününde Tuna nehrinin ikiye ayırmış olduğu içinde nazlı Budin’i barındıran Budapeşte şehrinin o büyüleyici Tarihi ve doğa güzelliklerinin gizemlerinin anlatıldığı yerleri gezen kafile ilk durak olarak duaları onlara gönderilen 500’e yakın şehidin ebedi istirahat ettiği Galiçya şehitliği ve Gül Baba Türbesi oldu. Daha sonra ise Budin Kalesi’nde Abdurrahman Abdi Paşa’nın türbesini ziyaret ettiler. Anneler gününe gelen son günde annelere gül takdimiyle gezi son buldu. DİTİB Sachsenheim Mimar Sinan Camii Dernek Başkan İsmet Harbi ve Din Görevlisi Eşref Kaçmaz, bu tip tarihi ve kültürel geziler cemaatimizin pekişmesine ve birbirine karşı olan saygı ve sevginin arttırdığına değindiler ve dernek öncülüğünde düzenlenmiş olup bir aile ortamında geçen bu gezide katkı sağlayan herkese teşekkür ettiler.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

error: Adam gibi iste verelim..!