DOKUNULMAZLIĞI KALDIRILAN MİLLETVEKİLİ

BEDEL ÖDEMEYE HAZIRIM

Cihat Masum Yanık

İSTANBUL/BERLİN- Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen (37), dokunulmazlığının Lüneburg Savcılığı’nın başvurusu üzerine Federal Meclis Komisyonu’nun oylamasıyla kaldırılmasını sert bir dille eleştirdi. Türkiye Gazetesi’ne özel demeç veren Dağdelen, kendisinin ve aynı partiden 3 arkadaşının, “Castor” isimli trenle nükleer atık nakliyesine karşı halkı suça teşvik suçlamasıyla yargılanmaktan korkmadığını söyledi. Almanya’da demokrasiyi ve emekçiyi savunan, doğanın tahrip edilmesine ve egemen anlayışına karşı çıkan siyasetçilerin artık, “Dokunulmazlığını kaldırırız” siyasi şantajı ve tehdidine maruz kaldığını ileri süren Dağdelen, “Bu konu, milletvekillerine karşı bir aba altından sopa olarak kullanılıyor. Komisyonda bizimle ilgili alınan karar, hükümet partileri (CDU/CSU-FDP) ile muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Yeşiller’in nükleer enerji yanlısı bir koalisyon oluşturduklarını gösteriyor” dedi.  Almanya’da halkın yaklaşık yüzde 80’inin nükleer santrallere karşı çıktığını kaydeden Dağdelen, “İşte bu çoğunluk, çeşitli gösterilerle nükleer enerjiye karşı mücadele veriyor. Castor dönemlerinde, on binlerce insan sokaklara çıkıyor, sesini duyurmaya çalışıyor. Biz de bunu desteklediğimiz ve gösterilere katıldığımız için cezalandırılmak isteniyoruz. Dokunulmazlığımın kaldırılmasını demokrasi ayıbı olarak görmekten ziyade, nükleer enerji tekellerinin girişimi olarak değerlendiriyorum” dedi.

 

VEKİLLİKTEN DÜŞÜREMEZLER

Çevreci söylemleriyle tanınan Yeşiller Partisi’nin dokunulmazlığının kaldırılmasına destek vermesine çok şaşırdığını ifade eden Dağdelen, “Oysa bu parti, seçmen tabanını düşünerek, bu konuda en azından çekimser kalabilirdir. Atom lobisinin, Yeşiller’de bu kadar etkili olduğunu beklemiyordum doğrusu” şeklinde konuştu. “Nasıl olsa dokunulmazlığım var” diyerek, nükleer enerji karşıtlığına girişmediklerini bildiren Duisburg doğumlu Milletvekili, “Bu sonuca şaşırdık, ama bedelini ödemeye hazırız” dedi. Kendisiyle ilgili başlayacak olan davayla ilgili görüşlerini açıklayan Dağdelen, “Seçilmiş bir milletvekilini görevden alamazlar. Önemli olan halkın kararıdır. Bunun bedeli para cezası olabilir, diye düşünüyorum. Daha önce savcılığın para karşılığı davayı düşürme teklifini reddettik, çünkü sadece biz değil, binlerce insan mahkemeye verilmişti. Biz bunu yapmadık, çünkü savcılığın yaptığını yanlış buluyoruz. Bizim tavrımız, anayasa ve yasalar tarafından korunuyor, eylemlerimiz suç teşkil etmiyor. Protesto, yürüyüş ve toplanma özgürlüğü gibi sivil itaatsizlikler bizim hakkımız. Bu davada beraat edeceğimize eminim. Karşı tarafın amacı ise göz korkutmak ve çamur atmaktır” dedi.

 

IRKÇILIK KARŞITLIĞINA DA CEZA

Bu yılın başlarında Sol Parti’den 2 arkadaşının daha dokunulmazlığının kaldırıldığını hatırlatan Duisburg doğumlu göçmen kökenli Milletvekili, “Onlar, sadece Neonazilerin ve ırkçıların gösteri yapmasını engellemeye, ayrıca ortak yaşama ve göçmen haklarına destek vermeye çalışmışlardı. Nazi propagandası önleneceği yerde, o arkadaşlarımın dokunulmazlığı kaldırıldı. Bunu da siyasi bir tutum olarak değerlendiriyorum” diye konuştu.

 

error: Adam gibi iste verelim..!