DOSTLUĞA YAKIŞIR FİNAL

İlişkiler zirve yaptı

Mehmet Ali Topcu

AMSTERDAM – 400.Yıl Platformu organizesi ile Hollanda ile Türkiye arasında ki ekonomik ve diplomatik ilişkilerin  400.yıl kutlamalarının Kuzey Hollanda kapanış töreni Amsterdam Meer en Vaart Kongre Merkezinde gerçekleşti.

400. Yıl Platformu ve Amsterdam Genç İşadamları Derneği (AGİAD) ve Amsterdam Nieuw West Semt Belediyesi işbirliği  ile Başkent Amsterdam’da düzenlenen kapanış resepsiyonuna Amsterdam Nieuw West Belediye Başkanı Ahmed Baddoud,İşçi Partisi Milletvekilleri Ed Groot, Desiree Bonis, Kraliyet Komiseri Kuzey Hollanda Valisi Johan Remkes, Avrupa parlamentosu milletvekili Emine Bozkurt, Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral, Kuzey Hollanda Eyalet Vali yardımcısı Jan Run, siyasiler, STK  temsilcileri, işadamları,akademisyenler ve halktan oluşan yaklaşık 1000 kişilik seçkin davetli katıldı.   400.Yıl Platformu Sözcüsü Arif Çolakkadıoğlu Hollanda’da Harmonie van Nederland teması adı altında düzenledikleri kapanış resepsiyonun  aslında geleceğe yönelik yapılacak olumlu çalışmaların bir devamı niteliğinde olduğunu ifade etti.

Geceye Video Konferans istemi ile bağlanan Eski İçişleri Bakanı, Kraliyet Komiseri ve Kuzey Hollanda Valisi Johan Remkes, 400. Yıl Platformunun faaliyetlerini başarılı bulduğunu bunu 2012 yılı ile kalmamasını ve önümüzde ki yıllarda da devam etmesi gerektiğini söyledi.   Amsterdam Nieuw West Belediye Başkanı Ahmed Baddoud gecede yaptığı konuşmada iki ülke halklarının kaynaşması adına en güzel örneğinin yaşandığını söyledi. Baddoud, “Hollanda ile Türkiye arasında bir yıl boyunca 400. yıl kutlamaları son derece verimli geçti. Kendim bu etkinlikler süresince hem belediyemizde hem de Türk bir aileye misafir oldum.400.Yıl Platformu bana göre 2012 yılına damgasını vurdu. Bu 400. yıl kutlamaları ile ilişkiler daha da gelişti.Bu durum ekonomiye de daha iyi yansıdı. Karşılıklı ticareti daha da arttırdığı kanaatindeyim.” dedi. Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral “400.Yıl Platformu, Hollanda’da yaşayan Hollanda’yı vatan edinmiş Türk toplumu ile, Hollandalı dostları ve komşuları arasında kahve yolu ile bir vesile oluşturmak için, onlar ile bu dostluğu ve bu arkadaşlığı ve birlikteliği güçlendirmek için bir vesile olsun diye bu organizasyona giriştiler.Ben geriye baktığımda bir yıllık faaliyetler ile iki ülke 400.yıl kutlamaların da  gerçekten bu amaca ulaşıldığını çok büyük bir memnuniyetle görüyorum.”şeklinde konuştu. Avrupa Parlamentosu Milletvekili Emine Bozkurt, “400.Yıl Platformuna bu güzel organizasyona  destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkürlerimi iletiyorum.Bu birlikteliği uzun vadeli yapacaklarından eminim.Bu başarılı çalışmaları yakından desteklediğimi ifade etmek istiyorum.” dedi. Hollanda Türk İslam Kültür Dernekleri Federasyonu Genel başkanı Arif Yakışır ise, “Harmonie van Nederland teması zaten programın güzelliğini ortaya koydu.İnanın gururlandık. Göçün 50.yılına yaklaştığımız şu yıllarda bu denli güzel ve dostlukların arttığı bir programı görmedim.Her şey mükemmeldi.” açıklamasında bulundu. Kuzey Hollanda Eyalet Vali yardımcısı Jan Run kendi eyalet sınırları içerisinde bu güzel etkinliğe ev sahipliği yapmalarından dolayı mutlu olduklarını söyledi. HOGİAF Başkanı Mehmet Kabakyer, Hollanda ile Türkiye arasında 400. yıl etkinlikler dolayısıyla düzenlenen programa alt derneğimiz AGİAD’ın  ev sahipliğinde güzel bir gecenin yaşandığına dikkat çekti. Diğer taraftan 400.Yıl Platformu programına katılan aralarında siyasiler,akademisyenler,politikacılar ve sanatçılar böyle bir güzel etkinlikten dolayı son derece memnun oldukları ifade ettiler. Gecede Hollanda ve Türk kültürüne ait  halk dansları, Türkçe ve Hollandaca şiir,türkü ve tiyatro gösterisi yapıldı.

 

error: Adam gibi iste verelim..!