EĞİTİMDE ÇOK DİLLİLİK FIRSATI

Potansiyeli kullanın

Kâmil Yılmaz

MANNHEİM – Mannheim Göç ve Uyum Meclisi tarafından Neckarstadt semtindeki Bürgerhaus’ta düzenleneni eğitim konferansına ilgi, büyük oldu. Programa Aile, Eğitim ve Spordan Sorumlu Mannheim Belediye Başkanı Bayan Dr. Ulrike Freundlieb, Mannheim Üniversitesi’nden Prof. Dr. Rosemarie Tracy, Heidelberg Üniversitesi’nden Prof. Dr. Havva Engin, Mannheim Belediyesi Eğitim İdaresi’nden Stefan Schmutz ve 180 kadar davetli veli katıldılar.  Program, Mannheim Göç ve Uyum Başkanı Suat Selçuk’un selamlama konuşmasıyla başladı. Selçuk,  Göç ve Uyum Meclisi’nin yapılanmasını, amaçlarını, hedeflerini ve Kasım 2010’da göreve geldikten bugüne kadar yapılan faaliyetleri anlattı.  ”MANNHEIM – BİZİM ŞEHRİMİZ!” sloganı altında bundan sonra da eğitim programlarını sürdüreceklerini belirten Suat Selçuk,  2013 yılında ayrıca işlenecek konuların başında engelli insanlar, mülteciler, doğu Avrupa ülkelerinden gelen göç ve vatandaşlık kampanyası olacağını açıkladı.

Konferansta ilk olarak söz alan Mannheim Aile ve Spordan Sorumlu Belediye Başkanı Bayan Dr. Ulrike Freundlieb, belediye olarak kendilerinin bu kadar çok yabancı kökenli veliye ulaşamadıklarını belirtti. Göç ve Uyum Meclisinin başarılı ve fahri çalışmalarından dolayı tüm üyelerine teşekkür eden Freundlieb, göreve geldiklerinden beri takip ettikleri 3 stratejik hedefinin eğitimde eşitlik ve adalet, yetenekleri teşvik etmek ve uyum olduğunu kaydetti.  Eğitimde eşitliği ve adaletinde Mannheim’ın Almanya için bir örnek olma hedefinin olduğunu söyleyen Dr. Freundlieb, başarılı bir eğitim için çocukların ve gençlerin potansiyellerinin iyi kullanılmasının gerektiğinin altını çizdi. Ebeveynlerin ana dilinin önemine de değinen Belediye Başkanı, anaokuluna başlamadan çocukların dil bilgisi, dil eğitimi ve dil teşviki geliştirilmesinin sağlanması gerektiğini savundu. Belediyenin idealinin ‘hiçbir çocuğun kaybolmaması’ olduğunu dile getiren başkan Freundlieb, bu yüzden çocukların kreşlerden başlayarak iyi eğitim almalarını hedeflediklerini kaydetti.  Dr. Freundlieb, yabancı kökenli çocukların ve gençlerin özellikle teşvik edilebilmesi için, ilk etapta eğitimcilerin kültürlerarası eğitim ve öğretim almaları gerektiğine işaret etti.  Çok dilliliğin fırsat olduğunu da altını çizen Belediye Başkanı,  göçmen gençlerin topluma yararlı olması için kazanılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Ardından Mannheim Üniversitesi’nden sayın Prof. Dr. Rosemarie Tracy ‘çok dillilikte eğitim’ ile ilgili sunum gerçekleştirdi. Çok dilde eğitmenin faydalarını aktaran Prof. Tracy, bunun hiçbir zararı olmadığının altını çizdi. Ardından söz alan Heidelberg Üniversitesi’nden Prof. Dr. Havva Engin ise, çok dilde eğitmenin çocukların sosyal çevreleri ve eğitim düzeyleri için sağladığı yararlarını sunumuyla anlattı. Son olarak kürsüye gelen Mannheim Belediyesi Eğitim İdaresi’nden Stefan Schmutz,  belediyedeki yabancı kökenli gençlerin eğitim ve okul seviyelerini istatistiklere göre dinleyicilere aktardı. Konferansta ayrıca,  Mannheim Yabancılar Meclisi Üyesi ve film yapımcı Mario di Carlo’nun yönetmenliğinde çekilen “MANNEMER SEIN” (Mannheimlı olmak)  adlı film gösterildi.

error: Adam gibi iste verelim..!