EĞİTİMLİ TÜRKLER GERİ DÖNÜYOR

Irkçılık ve Türk Ekonimisin etkisi

 

FRANKFURT- Almanya’da doğup büyümüş ve eğitim almış nitelikli Türklerin anavatanlarına dönme eğilimleri son yıllarda arttı. Bilimsel çalışmalar da, Türkler arasındaki bu eğilimi ispatlıyor.  Hamburg Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nün bir araştırması, orta düzeyde eğitimli Türk göçmenlerin düşük eğitimli Türklere kıyasla dönüşe daha sıcak baktıklarını gösteriyor. Deutsche Welle’nin haberine göre Almanya’da göçmen politikalarına ilişkin temel tartışma konularından bir tanesi göçmenlerin anavatanlarına dönmeleri olarak görülüyor. Bu yüzden geri dönüş konusunda ciddi rakamlar söz konusu. Federal Göç ve Mülteci Dairesi’nin (BAMF) rakamlarına göre 2011 yılında 302 bin göçmen Almanya’yı terk etti. Bunlar arasında 45 bin ile Polonyalılar başı çekerken, bu grubu 27 bin ile Romanya ve 14 bin ile Türkiye kökenli göçmenler takip etti. BAMF verilerine göre Türk göçmenler ülkede ortalama olarak en fazla kalan grubu oluşturuyor. Türkler, Almanya ‘da ortalama olarak 22,5 yıl yaşarken, bu konuda Türklere en yakın grubu ortalama 19,7 yıl kalış süresi ile Yunanlar oluşturuyor.

TÜRKLERİN EĞİLİMLERİ FARKLI

Araştırmacılar Prof. Dr. Torben Kuhlenkasper ve Dr. Max Friedrich Steinhardt’a göre, Almanya’daki göçmenler arasında hatırı sayılır bir ağırlığı bulunan Türklerin geri dönüş eğilimleri Almanya’daki diğer göçmen gruplarından farklılık gösteriyor. Hamburg Uluslararası Ekonomi Enstitüsü bünyesinde yapılan araştırma 1984-2010 arasını kapsıyor. Bu yıllar arasında yaşanan geri dönüşleri inceleyen araştırmacılar bazı eğilimler belirlediler. Buna göre, Almanya’da yaşayan düşük eğitimli Türk göçmenler Türkiye’ye geri dönüşe sıcak bakmıyor. Bunun yanında orta düzeyde eğitim görmüş Türk göçmenler ise Almanya’dan Türkiye’ye dönme konusunda düşük eğitimlilerden daha istekli görünüyor. Diğer göçmen gruplarında ise durum biraz daha farklı. Türk olmayan ve farklı ülkelerden gelmiş olan geniş göçmen topluluklarının genelinde, orta düzeyde eğitimli grup Almanya’da kalmaktan yana. Bunun karşılık düşük ve ileri düzeyde eğitim görmüş olan grup ise Almanya’dan anavatana dönüşe daha yakın gözüküyor. Almanya’da tam zamanlı emek piyasasına katılamayan göçmenler de daha çok anavatanlarına dönüş planları yapıyor. Doğu Avrupa ve eski Yugoslavya kökenli ülkelerden gelen göçmenler ise, İtalyanlara kıyasla Almanya’da kalma konusuna daha sıcak bakıyor.

İNİŞLİ ÇIKIŞLI SEYİR

Almanya’daki göçmenlerin anavatanlarına dönüş eğilimlerini inceleyen iki Alman araştırmacı, Türklerin 80’li yıllardan buyana geri dönüşlerinde inişli çıkışlı bir seyir izlendiğini belirtiyor. Buna göre 80’lerde Alman hükümetinin Türk işçilere geri dönmeleri yönünde uyguladığı destek programı ile birçok Türk, ülkeyi terk etti. 1984 sonunda 150-200 bin civarında Türk işçisi, bu program sayesinde geri döndü. Almanya’nın birleşmesiyle Türklere karşı ciddi bir yabancı düşmanlığının söz konusu olması da Türklerin geri dönüşünde göz ardı edilmeyecek bir etki oluşturdu. Son dönemde Türkiye’deki ekonomik gelişme de Türklerin geri dönüş kararlarında ciddi bir etken olarak öne görülüyor.

 

error: Adam gibi iste verelim..!