Baharda ve Ramazanda gelenek haline gelen şenliklere Frankfurt iddialı bir şekilde giriyor. “Frankfurt – Anadolu Kültür Festivali ve Ramazan Şenliği” isimli organizasyon, 25 Mayıs 2017’de 30 gün devam edecek şekilde son hazırlıklarını yaparak açılış gününü heyecanla beklemeye başladı.
Hüsamettin Özkan
FRANKFURT-Herhangi bir dernek, cemiyet veya cemaate bağlı olmadan 3 kişilik işadamı ve girişimci tarafından etkin bir organizasyon olmaya ciddi aday konumundaki “Frankfurt Kültür ve Ramazan Şöleni” son hazırlıklarını yaparak 25 Mayıs Perşembe günü vatandaşlarımıza kapılarına açacak. Konuyla ilgili bilgilendirme toplantısı düzenleyen festival organizatörlerinden Kenan Gebeş, Veysel Danacı ve M. Ali Erengül ile Koordinatör Yaşar Cimşit, festival hakkında önemli bilgiler verdiler.
Festival Koordinatörü Cimşit “Birincisini düzenleyeceğimiz Kulturfest 2017 organizasyonumuza işveren ve vatandaşlarımızın yoğun ilgisi bezileri çok sevindirdi ve daha iyisini hazırlamamız için teşvik etti. Frankfurt merkezde 100 bin metrekarelik bir alanda 25 Mayıs 2017’de başlayacak organizasyonumuz, Ramazan-ı şerifin ruhuna uygun olan etkinliklerle dolu dolu olacaktır. Anadolu’da yaşananan Ramazan kültürünü ve ruhunu Avrupa’da yaşayan özellikle genç nesillere yaşatmak için bu organizasyonu düzenledik” dedi. Frankfurt’ta 150 ayrı ülkeden insanın yaşadığına dikkat çeken Cimşit “Çok sayıda kültürün yaşandığı Frankfurt’ta Anadolu kültürünü, Ramazan kültürünü dünyaya duyurmayı, genç nesillere aktarmayı planlıyoruz. Bütün vatandaşlarımızı akşam 18:00’den gece 03:00’e kadar ağırlamaktan mutluluk duyacağız dedi.
Organizatörlerden Veysel Danacı gösterilen ilgiden memnuniyetini dile getirerek “Bugün itibariyle stand satışlarımız tamamlanmıştır. Kültür Bakanlığımızın, Kültür Ataşeliğimizin ve Frankfurt Başkonsolosluğumuzun tavsiyeleri doğrultusunda, onların bilgisi dahilinde hareket ediyoruz. Organizasyonumuz için 3 bin araçlık park yerimiz mevcuttur. 150 çadırla hizmet vereceğiz. Seneye aynı yerde daha büyük bir organizasyon planlıyoruz” dedi. Organizasyonu, “Kültür, sanat, Türk mutfağı ve şenlik” olarak özetleyen Veysel Danacı “Bütün vatandaşlarımızı organizasyonumuza mutlaka bekliyoruz” dedi.
Kenan Gebeş ve Mehmet Ali Erengül de organizasyonun güvenlik ve yüksek standartlarından bahsederek “Güvenlik her şeyden daha önemli. Buraya gelen herkes güvenlikten geçerek alanımıza gelecektir” dediler.
Organizasyonda özellikle çocuklar için dikkat çekici programlar bulunmaktadır. Hacivat Karagöz, Nasreddin Hoca, Keloğlan gibi milli kahramanlarımız çocuklara hitap edecekler. Türkiye’den ve Almanya dışından da organizasyona katılacak firmaların olduğu verilen bilgiler arasında yer aldı. Türkiye’den özellikle sağlık, turizm ve emlak sektöründen kaltılımcıların olduğu bilgisi verildi. Frankfurt Belediyesi ile koordine edilerek mültecilere her gün iftar verilecek.
Kenan Gebeş “Vatandaşlarımız Birkenweg 3 adresine gelip araçlarını park ederek güvenlikten geçtikten sonra alanımıza güvenle giriş yapabilirler” dedi.

error: Adam gibi iste verelim..!