GEÇMİŞE DAYANAN İŞBİRLİĞİ

İbrahim FerahWIESBADEN -Nazi Almanyası’ndan kaçan ve kısmen musevi olan mimarlar tarafından Türkiye’de yapılan eserlerin tanıtıldığı Sergi, Yunus Emre Enstitüsü ve Wiesbaden Belediyesi’nin ortak çalışmalarıyla düzenlendi.

ÇOK BOYUTLU KÜLTÜR FAALİYETİ
Devlet Vakfı olarak Almanya’da 2012 senesinde Türk Sanat, Dil ve Kültürü’nü tanıtma amaçlı faaliyetlere başladıklarını söyleyen Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Yılmaz Bulut, “Yurtdışında 45 ülkede temsilciliklerimiz var. Buralarda, Türkiye’nin o ülkelerle geçmişteki ilişkileri baz alınarak çeşitli konser, edebiyat akşamları, resim ve fotoğraf sergileri ve kültür gezileri ile tanıtımlar yapıyoruz. Daha çok türkçe bilmeyen kurum ve kuruluşlara yönelik çalışmalarla tanıtımlarımızı kamusal ve sosyal alanda yapmaya çalışıyoruz. Burada, daha önce Köln Sanayi ve Ticaret Odası ile yaptığımız, 1930 ve 40’lı yıllarda Nazi Almanyası’ndan kaçan alman bilim adamı ve mimarların yaptıkları mimari eserlerin resimlerini sergiliyor ve ilişkilerimize katkı sağlamayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

TÜRK-ALMAN İLİŞKİLERİNE KATKI SAĞLAMALIYIZ
Sergi’nin Wiesbaden Belediye Binası’ında düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Belediye Başkanı Sven Gerich (SPD), “Türk ve Alman ilişkilerinin eskiye dayandığını görüyoruz. Avrupaya gelen mülteciler sebebiyle ilişkiler zor bir dönemden geçiyor. Bu ilişkilerimizi, geleceğimiz için, daha iyi seviyelere getirmeliyiz. Bugün düzenlenen sergi, geçmişten günümüze hatıraları canlandırmak adına çok önem arz etmektedir ve Türk-Alman ilişkilerine katkı sağlamaktadır” dedi.

error: Adam gibi iste verelim..!