GENÇLER KURULUŞLARA ENTEGRE EDİLMELİ

Gülsüm Tan/Hasan Akdoğan-BREMEN
Bremen’de faaliyet gösteren çatı kuruluşu İslam Şurası tarafından düzenlenen geleneksel kahvaltıda  konuklarını selamlayan Bremen Şurası’na ikinci kez başkan seçilen Mustafa Yavuz, gelecek yıl 10. yılını kutlayacaklarını belirttiği kuruluşun kurucu üyelerine, başkan ve yöneticilerine, cemaatine ve semt yöneticilerine destekleri için teşekkür etti.
Bremen’in 2013 yılında İslami kuruluşlarla imzaladığı anlaşmaya değinen Yavuz, bu anlaşmanın hayata geçirilmesinde çaba sarfeden siyasetçilerede teşekkürde bulunurken, “Müslümanlar olarak eyaletimizin önemli kuruluşlarda temsil ediliyoruz. Katılımcı bir toplum  için bu  önemliydi” dedi. Bremen’de İslami çatı dernekleri ile aralıklı olarak bir araya gelip durum değerlendirmesi yapacaklarını belirten Yavuz, “Bremen’de birlik ve beraberliğimizi pekiştiren bu tür çalışmalarımız örnek teşkil etmektedir. Geleceğimiz açısındanda gençlerimizi kuruluşlarımıza entegre etmeliyiz” diye konuştu. İstanbul-Beşiktaş’ta yaşanan terör olaylarına da değinen Yavuz, “Üzüntümüz büyük. Buradan  ancak dua edebiliyoruz. Barış dini olan İslam, çirkin emellere alet edilemez. Bu konuda dikkat etmeliyiz” dedi.
Şura’nın bir yıl içinde yaptığı dini ve sosyal faaliyetleri sinevizyon eşliğinde tanıtılan etkinlikte  konuşan Hemelingen semti Muhtarı Jörn Hermening ise, bölgelerinde 400 refakatsız mülteci genci barındırdıklarını belirterek “Bizler sizlerin komşusu ve dostuyuz.
Dolayısıyla tüm sorunlarımızı birlik ve beraberlikle aşabiliriz”diye konuştu.

Diyalogların pekişmesi amacıyla Hemelingen Halkevi’nde gerçekleşen kahvaltıya,
ev sahibi kuruluşun Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte Türk Hava Yolları (THY) Bremen Bölge Müdürü Tekin Ekinci, , Geçtiğimiz Ekim ayında yedekler listesinden Bremen Eyalet Meclisi’ne giren Türkiye kökenli Şahhanım Görgü Philipp, Gröpelingen İlçe Meclisi’nden Mehmet Genç (CDU), Delmenhorst İl Meclisi Üyesi (FDP) Murat Kalmış, iş adamları ve çeşitli İslami kuruluşlardan temsilciler katıldı.

error: Adam gibi iste verelim..!