GÖÇMENLER YENİK BAŞLIYOR

SARRAZİN ŞARLATAN

Kâmil Yılmaz – Alper Şencan

MANNHEİM – Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletine göçün 60. yıldönümü münasebetiyle,  “Dünyaya açık Baden- Württemberg, 60 yıl yaşanmış çok çeşitlilik” adlı bir etkinlik düzenlendi. Mannheim Capitol Gösteri Merkezi’nde yapılan etkinliğin organizasyonunu üstlenen Eyalet Uyum Bakanı Bilkay Öney (SPD), “Hedefimiz gençlere fırsat eşitliği sunmak. Göçmen kökenli bir genç, hayata 3-0 geriden başlayıp, öndekileri yakalamaya çalışıyor” diye konuştu.  Arzusunun önümüzdeki 15-20 yıl sonrasında böyle bir Uyum Bakanlığı’na gerek duyulmaması olduğunu açıklayan Bakan Öney, özellikle CDU’nun uzun yıllar Almanya’nın bir göç ülkesi olduğunu kabul etmek istemediğinin altını çizdi.

Çifte vatandaşlık konusunun kolaylaştırılması yönündeki çalışmalarının sürdüğünü de kaydeden Uyum Balanı Öney, AB ülkeleri dışından gelen göçmenlerin yerel seçimlerde oy kullanabilmesi için de çalışmaların devam etiğini belirtti. Öney, “Ancak bunun gerçekleşmesi için Anayasa değişikliği gerekiyor. Bu için de zaman gerekli” şeklinde konuştu. Etkinlikte söz alan Mannheim Büyükşehir Belediyesi Uyum Sorumlusu Claus Preissler ise konuşmasında,  Mannheim şehrinde göçmen kökenlilerin yaptığı çalışmaları ve topluma olan uyumunu bakıldığında, Thilo Sarrazin’in yazdığı kitabında gerçekleri ne kadar saptırdığını görebileceğini anlattı.

Tübingen Üniversitesi’nden edebiyatçı Prof. Dr. Jürgen Wertheimer de, Sarrazin’i şarlatan olarak nitelendirdi. Prof. Wertheimer, “Asimilasyon tehlike bir şey. Entegrasyonu doğru algılamalıyız. Asimile olan var, olmayan var. Olmayanlar toplumdan izole oluyor veya bu böyle algılanıyor. Balkanlara bakın! İnsanların dinleri, dilleri, kültürleri katledildi. Projeler gerçek anlamda hayata geçirilmeli. Faydalı olmalı. Pankartlar hazırlayıp,  ‘Bak böyle bir şey hazırladık’ demeyle olmuyor. Sarrazin’in kitabına fırsat verilmemeliydi” diye konuştu. Türkiye’nin Karlsruhe Başkonsolosu Serhat Aksen’in de katıldığı etkinlikte, yılın uyum ödülünü kazanan rejisör Philip Kohl tarafından çekilen “Transnationalmannschaft” filminden kesitler gösterildi.

 

error: Adam gibi iste verelim..!