Göçmenler Meclisi’nde rezalet

Münih Göçmenler Meclisinin Genel Kurulu’nda Türkiye ve Türkiye kökenlilere karşı olan kızgınlık, 50’den fazla derneğin ortak açıklaması ile Belediye Binası önünde protesto edildi.

Aykan İnan
MÜNİH – Münih Göçmenler Meclisi’nin 20 Şubat 2018 tarihindeki Genel Kurulu’nda yaşanan rezaleti kınamak için Belediye Binası’nın olduğu Marienplatz meydanında “Münih Türk Dernekler Birliği” altında 50’den fazla derneğin desteklediği ortak Basın Açıklaması yapıldı. “Göçmenler Meclisi’nde rezalet – Türk ve Müslüman toplumunu suçlamalara son verilsin!” konulu protestoyu kendisi de Göçmenler Meclisi Üyesi olan Ender Beyhan-Bilgin tertipledi. Protestoya katılan dernek temsilcileri Büyükşehir Belediye Başkanı Dieter Reiter tarafından iftiralara açıklık getirilmesini talep ettiler. Gösteriye katılan Dernekler Birliği platformu üyeleri ellerinde taşıdıkları “Artık yeter / Suçlamalara son / Nefrete son / Yalanlara son” pankartları taşıdılar. Basın Açıklaması DİTİB Münih-Allach Türk-İslam Cemiyeti Başkanı Recep Yerlikaya tarafından Almanca ve Durmuş Korkmaz tarafından Türkçe okundu.

Aydınlık getirilmesi istendi
Münih Belediye Binası’nda toplanan Genel Kurul’da Göçmenler Meclisi’nin bir üyesi 16.02.2018 tarihinde DİTİB Münih Merkez Camii (DİTİM)’deki Cuma Namazı’nda Güvenlik Konferansı’ndan dolayı Münih’te bulunan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve başka Bakanlar ile değerli şahsiyetlerin olduğu ortamda, Cihad’a çağrı yapıldığını ve bu çağrıya güya 900 DİTİB Camii’nin katıldığını itham etmişti. Bunun üzerine başka bir Göçmenler Meclisi Üyesi söz alarak, o gün o Cuma Namazı’nda kendisinin de hazır bulunduğunu ama böyle bir çağrı yapılmadığına şahitlik etmişti. Böylelikle belgelenemeyen bu iddianın yalan ve iftira olduğu ortaya çıkarılmıştı. Bu açık açık söylenen yalanın yine açık açık geri alınması talep edildi! Bu itibarı zedeleyen iftira yüzünden özür dilenmesi talep edildi! Aksi takdirde yasal adımları atma hakkı kullanılacak. Cihad’a çağrı Almanya’da suçtur. Bu iftirada devletin güvenliğini tehdit eden bir suç işlendiği izlenimi verilmek istenmektedir. Türkiye ve Türkiye kökenlilere karşı olan kızgınlık, Belediye’nin kurumlarına seçilmiş üyeler tarafından Münihli vatandaşlara karşı haksız ve onur kırıcı metodlar kullanma hakkını vermemeli.

Münih Marienplatz’da okunan Basın Açıklaması:
Göçmenler Meclisi’nde rezalet – Türk ve Müslüman toplumunu suçlamalara son verilsin! 20 Şubat 2018 günü Münih Göçmenler Meclisi’nin Genel Kurulu’nda kabul edemeyeceğimiz bir rezalet yaşandı. Bazı kişilerin sergilediği bu düşmanca tavır toplumsal barışı uzun vadeli zedelemektedir. Hep beraber daha da güçlü şekilde bu yanlış ve düşmanca söylemlere karşı gelmeliyiz ki, artık açık açık söylenmesin. Eleştiri sınırları aşılarak açık açık düşmanlık çoktan realite olmuştur ve durdurulması gerekmektedir. Göçmenler Meclisi ekip ruhu içinde beraber çalışmaktadır, ama bazı belli üyeler bu barışı bozuyor, en son olayda olduğu gibi.

Münih Belediye Binası’nda toplanan Genel Kurul’da Göçmenler Meclisi’nin bir üyesi 16.02.2018 tarihinde DİTİB Münih Merkez Camii (DİTİM)’deki Cuma Namazı’nda Güvenlik Konferansı’ndan dolayı Münih’te bulunan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve başka Bakanlar ile değerli şahsiyetlerin olduğu ortamda, Cihad’a çağrı yapıldığını ve bu çağrıya güya 900 DİTİB Camii’nin katıldığını itham etmiştir. Bunun üzerine başka bir Göçmenler Meclisi Üyesi söz alarak, o gün o Cuma Namazı’nda kendisinin de hazır bulunduğunu ama böyle bir çağrı yapılmadığına şahitlik etmiştir. Böylelikle belgelenemeyen bu iddianın yalan ve iftira olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu açık açık söylenen yalanın yine açık açık geri alınmasını talep ediyoruz! Bu itibara zarar veren iftira yüzünden özür dilenmesini talep ediyoruz! Aksi takdirde yasal adımları atma hakkımızı kullanacağız. Cihad’a çağrı Almanya’da suçtur. Bu iftirada devletin güvenliğini tehdit eden bir suç işlendiği izlenimi verilmek istenmektedir. Türkiye ve Türkiye kökenlilere karşı olan kızgınlık, Belediye’nin kurumlarına seçilmiş üyeler tarafından Münihli vatandaşlara karşı haksız ve onur kırıcı metotlar kullanma hakkını vermemeli.

Bu rezil imadan sonra bir Belediye Meclisi Üyesi bu oluşan ortamı devam kullanarak Meclis’in Türk üyelerine karşı kışkırtmalara devam etmiştir ve bu üyeleri özellikle Kürt düşmanı ırkçılar olarak göstermiştir. Belediye Meclisi Üyesi gururla kendisinin de şahıs olarak “aşırılık” şüphesinden dolayı Anayasayı Koruma Dairesi tarafından takip edildiğini açıklamıştır, bu durumu hafifletmeye çalışmak için kendi partisi olan “Sol Parti”nin de takip edildiğini açıklamıştır ve PKK’nın terör örgütleri listesinden çıkarılmasını talep etmiştir.

Son Göçmenler Meclisi seçimlerinden beri bazı çevreler tarafından Türk kökenli üyelere devamlı baskı uygulanmak istendiği görülüyor, Türk kökenli üyeler yanlış bilgiler ile kötüleniyor ve suçlanıyor, böylelikle inandırıcılıkları sorgulanıyor ve Münihli göçmenlere hizmet etmeleri engelleniyor. Son Göçmenler Meclisi seçimleri öncesi adaylarının çoğunluğu Türk olan listelere karşı yapılan daha hala belgelenemeyen ithamlar, hem seçime katılım oranlarına ve seçim sonuçlarına hem de yönetimin ve komisyonların bileşimine etki yapmıştı. Bundan dolayı çoğu Münihli göçmen için oy kullanabileceği tek siyasi katılım kurumu olan Göçmenler Meclisi manevi zarar görmüştür. Karşı fikri yayımlamadan tek taraflı haberler ile kamuoyu manipüle edildi. Bu metod başarılı olmuş ki şimdi yine uygulanıyor.

Aşırı görüşlü insanların gururla ve hiç bir siyasi yaptırım olmadan her türlü ortamı kullanarak, toplumsal rakiplerini kötüleyerek susturması kabul edilemez!
Toplumsal rakiplerin siyasi var olma hakkının elinden alınması kabul edilemez!
Türk göçmen grupları bu şehrin vatandaşları olarak anayasal çerçeve içinde huzur ve barış ortamında bütün hakları ve görevleri ile yaşamak istiyorlar. Ama bu barış içinde yaşamak isteyen vatandaşlar, kendilerini temsil eden Belediye kurumlarının bazı üyelerinin çoğunluk toplumu tarafından hiç bir hukuki veya manevi yaptırımı olmadan kendilerine saldırabildiklerine ve suçlayabildiklerine şahit oluyorlar. Korkarız ki, bazı grupların radikalleşmesi ve toplumun ortasındaki grupları asılsız suçlaması çoğalacaktır.

“Münih Türk Dernekler Birliği” olarak birleşen 50’den fazla dernek, DİTİB ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’na yönelik yapılan asılsız ithamların sayın Belediye Başkanı tarafından araştırılmasını ve aydınlatılmasını talep ediyorlar. Biz dışardan gelen yoğun baskı ile Göçmenler Meclisi’nin etnik ve milli çatışmalara alet edilmesinin derhal bitmesini istiyoruz. Biz başka ülkelerin iç politika çatışmalarının Münih Belediyesi’nin kurumlarında tartışma konusu yapılmasının derhal bitmesini istiyoruz. Biz aslında hep beraber Münih’te yaşayan bütün Münihlilerin problemlerine çözümler için çalışmalıyız. Bu çabamızda sayın Belediye Başkanı’nın desteğini alacağımıza güveniyoruz. Biz Münih’teki Türk ve Müslüman toplumunun saldırı hedefi olmasının, iftiraların, açık açık hakaretlerin ve suçlamaların son bulmasını talep ediyoruz. Provokasyonlara Son! Suçlamalara Son! Yalanlara Son! Artık yeter! Münih Türk Dernekler Birliği

Bu Basın Açıklaması alttaki dernekler ve kurumlar tarafından desteklenmektedir:

Afyon Haydarlılar Derneği
Alperen Ocağı Münih
Avrupa Doğu Türkistan Birliği
BATEYD Bavyera-Türk Engellilere Yardım Derneği
Bayburtlular Derneği
BIG Partei München
Büyük Toraman Derneği
DİTİB München Merkez Camii
DİTİB München Mehmet Akif Camii
DİTİB München-Pasing Camii
DİTİB München-Allach Camii
DİTİB Dachau Camii
DİTİB Fürstenfeldbruck Camii
DİTİB Garching Camii
DİTİB Germering Camii
DİTİB Taufkirchen Camii
DİTİB Unterschleißheim Camii
DİTİB Güney Bavyera Eyalet Birliği
Elele Engelliler Federasyonu
EuBA München
FC Anadolu Bayern
Irak Türkmen Center
Kazak Türkleri Kültür Derneği
KOMM-PAS Sosyal Hizmet Derneği
Konya Ereğliler Derneği
Küpeli Münih
Mirac Camii
Münih Batı Trakya Türkleri Aile Derneği
Münih Türk Okul Aile Birliği
Saadet München
Serdal Altuntaş (Avukat)
SHG Sozialdialog
Taekwando Karaman
Trabzon ve Karadeniz Derneği
Türk Eğitim Ocağı Münih
Türk Kültür Merkezi Münih
Türkiyem Folklor Münih
UETD Bayern
UETD München
Ulubey Kültür ve Dayanışma Derneği
Uşaklılar Derneği
Yurdum Folklor Derneği

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

error: Adam gibi iste verelim..!