HARÇ MI ? HAR(A)Ç MI?

Vatandaş tepkili

FRANKFURT- Geçim sıkıntısının zirve yaptığı Almanya’da pasaport harçlarının da zamlanması, vatandaşı çileden çıkardı. Artan harçlara anlam veremeyen vatandaşlarımız zamların geri çekilmesini isteyip, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a “Türk vatandaşı olmak bu kadar pahalı mı? Zamlar yüzünden çocuklarımız Alman vatandaşlığına geçiyor. Bizi gurbet ellerde zamlarla boğuşturmayın” çağrısında bulundu. Yeni yılda pasaport almak için başkonsolosluklara giden vatandaşlarımız “zam şokunu” iliklerine kadar yaşadı.  5-10 yıl arası geçerliliği olan pasaportların harçları, 1 Ocak’tan itibaren 162 Avro’dan 211 Avro’ya yükseltildi. Son artışlardan sonra, 4 kişilik bir ailenin pasaport değiştirmek için 844 Avro ödemesi gerekiyor.

Kızıyla birlikte Frankfurt Başkonsolosluğu’na gelen inşaatçı İbrahim Ataman (40), zamdan binanın girişinde haberi olduğunu ve bu miktarı 4 kişilik bir aile için yüksek bulduğunu ifade etti.  Çocukların sırf bu gibi nedenlerden ötürü Alman vatandaşlığına geçmek istediklerini vurgulayan Ataman, bu zammı karşılamak için 2 gün devlete çalışmak zorunda olduğunu belirtti. Eşinden kalan dul maaşıyla geçinen ev hanımı Hatice Gözütok (64) da, oğluyla birlikte pasaportunu yenilemeye geldiği başkonsoloslukta 98 Avro fazla ödedi. Zammı yüksek bulduğunu söyleyen Yüksel Özkul (40), “Eğer gereği varsa enflasyon oranında bir ayarlama yapılır” şeklinde konuşurken, zaten zor şartlar altında çalışan Avrupalı Türklere çok yüklenildiğini savundu.

Eşi Suna Polat ve annesi Saltanat Polat ile birlikte pasaportlarını değiştiren Necdet Polat (37), zamlara zaten alışkın olduklarını kaydederek, “Arkadaşlar pasaport uzatma harçlarını söylediler, buraya gelince onlar yanlış biliyorlarmış diye düşündüm, ama meğerse zam gelmiş. Şok olduk fakat yapacak bir şey yok” dedi. Yeni evlenen ve pasaportlarını değiştirmek isteyen Neslihan-Hüseyin Çalbay çifti ise, zamların kendilerine kötü bir düğün hediyesi olduğunu ifade ederek, “Yetkililere bu güzel günümüzde bizleri hatırladıkları için çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştular. Pasaport değiştirmek için konsolosluğa gelen Fuat Sırmalı, Yasin Dalgıç, Basri Coşkun ve Mustafa Dereli, krizle boğuşan Avrupalı Türklerin durumunun iyi olmadığını dile getirerek, yurtdışında yaşayan insanlara Türkiye’nin anlayış göstermesini istediler.
son dakika haberleri

error: Adam gibi iste verelim..!