HİZMETE HAZIRLIK PROGRAMINA START

KÖLN – Uluslararası İlahiyat Programını (UİP) tamamlayan ve Avrupa’da görev yapmakta olan sözleşmeli din görevlileri, 5-16 Aralık 2016 ve 16-27 Ocak 2017 tarihleri arasında iki dönem halinde gerçekleştirilecek olan “Sözleşmeli Din Görevlileri Hizmete Hazırlık Eğitim Programı” kapsamında Fransa-Strazburg DİTİB Eğitim Merkezi’nde bir araya geldi.Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) tarafından Sözleşmeli Din Görevlilerine yönelik hazırlanan programda; “Mevzuat, Teşkilat ve Temel Hizmet Alanları, Temel Dini Hizmetler, Din Eğitimi, Kur’an-ı Kerim ve Temel Dini Bilgiler Öğretimi, Manevi Rehberlik ve Dini-Sosyal Hizmetler” ana başlığı etrafında 42 konuşmacı tarafından 55 farklı konu ele alınacak.
İlk dönemi 5 Aralık 2016 tarihinde Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Fransa-Strazburg Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Fevzi Hamurcu ve Almanya DİTİB Eğitim, Araştırma ve Yayın Hizmetleri Müdürü Taner Yüksel bir selamlama konuşması yaptı.
Açılış programına katılan ve sözleşmeli din görevlilerine hitap eden DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, “Görevimizi en iyi şekilde yapmaya çalışacağız. Hep birlikte işbirliği içerisinde çalışmalarımızı yürüteceğiz. Parmakların her biri farklı gözükse de, bir bütünün parçası olarak hepimiz birbirimizden güç alacağız” dedi.
DİTİB ve din hizmetlerinin temel ilkeleri hakkında bilgi veren Başkan Aşıkoğlu konuşmasına şöyle devam etti; “Burada yapılacak seminerin faydalı olacağına kanaatim tamdır ve seminerin hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum. Sizler Avrupa’da yetişmiş ve burada eğitim almış daha sonra Türkiye’de İlahiyat Fakültelerine devam edip eğitimlerimizi tamamlayarak, doğduğunuz ve yetiştiğiniz ülkeye hizmet için geri döndünüz. Farklı kültürlerin ve farklı dini inançların yaşandığı bu ülkelerde Müslüman kardeşlerimize din hizmeti vereceksiniz. Öncelikle bu ülkede verilecek din hizmetlerinde DİTİB teşkilatını, hizmetlerini, ilkelerini ve prensiplerini iyi tanımalıyız. İnsanlar bizden ne bekliyor? Bunu anlamamız ve kavramamız lazım. DİTİB olarak Müslümanlara yönelik dini ve eğitim faaliyetlerinin yanında sosyal hizmetlere de ağırlık veriyor ve önemsiyoruz. Sosyal hizmet alanı da çok çeşitlilik arz ediyor. Bu konularda da üzerimize düşen görevleri yerine getirmemiz gerekiyor. Hizmet alanlarımız geniş, o sebeple her daim kendimizi yetiştirmeye ve geliştirmeye gayret etmeliyiz.”
Başkan Aşıkoğlu konuşmasının son bölümünde sözleşmeli din görevlilerine “İyi bir Müslüman kimliğinin oluşmasında sizlerin büyük etkisi ve desteği olacak. İyi bir kimlik, inancın doğru öğretilmesi, kültürün doğru kazanılması, iyi İslam ahlakı verilmesi ve değerlerin doğru öğretilmesiyle mümkün olur. İslam inancını doğru ve sahih kaynaklardan öğreteceğiz. Bulunduğumuz ülkeye en iyi şekilde uyum sağlayacağız, buranın kurallarına, kanunlarına uyuyacağız ve insanlara bunu öğreteceğiz, ama aynı zamanda kendi değerlerini öğrenmesi için de gayret göstereceğiz. Bir takım zorluklarla karşılaşabiliriz. Dünyada meydana gelen ekonomik ve siyasi dalgalanmalar nedeniyle cemiyetlerimiz, insanlarımız zorluk çekebilir ve eleştiriler yöneltilebilir. Ayrımcı bir takım tavır ve davranışlarla karşılaşabiliriz. Biz en iyi şekilde görevimizi layıkıyla yapmaya çalışacağız. Bu eğitim programının hepimiz için faydalı sonuçlara ulaşmasını temenni ediyorum. Kendimize inanacağız, güveneceğiz. Hizmet alanlarımız geniş, ama bundan yılmayacağız. Hep birlikte, işbirliği içerisinde zorlukların üstesinden geleceğiz.” tavsiyelerinde bulundu.
Avrupa’da görev yapmakta olan sözleşmeli din görevlilerine yönelik “Sözleşmeli Din Görevlileri-Hizmete Hazırlık Eğitim Programı”‘nın ilk etabı  16 Aralık 2016 tarihine kadar sürecek.

 

 

error: Adam gibi iste verelim..!