İHLAS MEDİA'YA UYUM TEŞEKKÜRÜ

Kubilay; Projeleri destekledik

Perihan İnce WİESBADEN-

Hessen Uyum Bakanlığı tarafından uyumu  destek amacıyla heryıl verilen Hessen Uyum Ödülleri bu sene yaşlılara hizmet edenlere verildi. Uyum ve Yaşlılar için gönüllü çalışma kapsamında yaşlılara hizmet edenlere verilen bu yıl ki ödül törenine Hessen Eyalet Başbakanı Volker Bouiffier, Hessen Uyum, Adalet ve Avrupa Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Jörg Uwe Hahn, İhlas Media Avrupa Genel Müdürü Kenan Kubilay, Hessen Eyaleti Adalet, Uyum ve Avrupa Bakanlığı Müsteşarı Dr. Walter Kindermann, CDU’dan Hessen Eyalet Milletvekili İsmail Tipi, çok sayıda üst düzey yetkili ve bürokratların yanısıra Wiesbaden, Fulda, Hanau ve Aaarbergen’den ödül alan gruplar, proje sorumluları ve 200’un üzerinde davetli katıldı. Hessen Eyaleti Adalet, Uyum ve Avrupa Bakanlığı’nın her geçen gün çoğalan yaşlı nüfusa yardım etmek için düzenlediği yaşlı göçmenlere yardım  ve destek konulu ödülleri için 20 bin euro dağıtılırken ödül töreninde konuşan Uyum Bakanı Jörg-Uwe Hahn  “Son yıllardaki demografik durum ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalar ilerki yıllarda nüfusumuzda yaşlı insanların oranının önemli ölçüde artacağını işaret etmektedir. Yaşlı insanların sağlıklı ve bağımsız olarak kendi yaşamlarını sürdürebilmelerine,kendi kültürlerine uygun,hassas bir bakım görmelerine ve yaşlıların zengin deneyimlerinden genç nesillerin daha çok faydalanmasına olanak sağlayacak olması nedeniyle bu 4 proji desteklemeyi uygun gördük. Yaşlıların bakıma, yaşadıkları ortamın tasarımına, geldikleri kültürlere göre geleneklerine saygılı ve evde bakıma ihtiyaçları var. Ancak onların toplumdan kopmadan, sosyal hayatta aktif olmaları da gereklidir.  Benim için yaşlı insanlar gelecek nesiller için  deneyim zenginliği demektir. Aktif gönüllülük ve yaşlılara hizmet sunan bu projeler yaşlıların deneyimlerden faydalanabilmek için eşsiz bir fırsat sunuyor . Özellikle de başka kültürlerden gelen yaşlı insanlara el uzatarak , onları şehrimizde ve bölgemizde  toplumun ve sosyal hayatın içine dahil etmek istiyoruz.

İHLAS MEDİA’YA TEŞEKKÜR

Bu yıl ki jürimiz yine çok çalıştı, yoğun tartışmalar ve incelemelerle dört proje üzerinde karar kılındı. Bu aşamada tüm jüri üyelerine özellikle de İhlas Media Avrupa Genel Müdürü Kenan Kubilay’a teşekkür ediyorum. Onlar medya olarak bir çok göşmene ulaşmamızda bize destek oluyorlar. Ancak jüri üyeliğinde yeralarak özverili çalışmaları bizler için çok değerli. Emeklerinden ötürü kendisine teşekkür ediyorum.

UYUMUN ANAHTARI SAYGI

Hessen Eyalet Başbakanı Bouiffier de “uyumun anahtarı saygıdır. Karşılıklı, saygı ve anlayıştır. Yaşlılara saygı göstermek, onlara bizlere bugünleri bıraktıkları için teşekkür etmek ve onların deneyimlerinden yararlanmak da bizi uyuma götürecektir. Uyum vatandaşlar içindir. Vatandaşlar arasında daha çok ağ kurulması, kültürlerin kaynaşması yei fikirlere de kapı açacaktır. Geleceğimizi birlikte inşaa etmek istiyorsak bu fikirlere ve deneyimlere ihtiyacımız var. Bunu birlikte başarabiliriz.Uyum konusunda Hessen Eyaleti üstün bir başarı göstermiştir ve Avrupa’daki sayılı bölgeler arasına girmiştir”diye konuştu.

PROJEYE DESTEK VERDİK

Hessen Uyum ödüllerinin üçüncüsünü takdim eden İhlas Medya Genel Müdürü Kenan Kubilay yaptığı konuşmasında” Yıllar önce Almanya’ya gelmiş olan vatandaşlarımız o zamanlar yaşadıkları kentler hakkında bilgi sahibi değillerdi. Zamanla yaşadıkları kentleri keşfetmeye başladılar. Tanışmak ve kendilerini de tanıtmak ve yaşadıkları yerleri tanımak, onlara kendilerini daha güvende hissettirecektir. Bu nedenle Hanau kentinde yaşlı vatandaşların kenti keşfetmeleri için katkıda bulunmayı amaçlayan bu projeji destekledik. Buna ek olarak, “Hanau Beweger” farklı kökenden gelen yaşlı insanlar arasında  bir bağ kuracak ve yaşlılar bu dönemlerinde yalnızlık çekmeyecekler”dedi. Ödül törenine yaşlılar tarafından oluşturulan Rus korosu ve Ukraynalı müzik grubu da çeşitli eserleri seslendirerek renk katarken tören yemek servisi ile sona erdi.

HESSEN 2012 UYUM ÖDÜLÜ ALAN PROJELER 10 bin euroluk birincilik ödülünü  “İnterkültürelle Gärten Marburg-Richtsberg” projesiyle  Bayan Helga Pukalla aldı.” Marburg Richtsberg Kültürlerarası Bahçe ” projesinde 2009 yılından beri 30 ailenin katılımıyla “aile bahçesi” programı oluşturulmuş ve bu projeyle birçok yaşlı insanın, gurbetçilerin ve yerlilerin birlikte yeralması ve sosyal, kültürel ve yaş sınırları olmayan bir toplantı yeri olarak bahçelerin kullanılması hedeflenmiştir. Uyum ödülü ikincisi  “AMİQUS” projesiyle  Fulda ve Wiesbaden’e verildi. Rhein Main Yüksel Okulu Herr Prof. Dr. Michael May ile  Fulda Yüksek Okulu Prof. Dr. Monika Alisch arasında paylaştırılan ikincilik ödülü ise 5 bin euro ile ödüllendirildi. Wiesbaden kentinin Biebrich semti ile Fulda’nın Ascheberg semtinin 2009 yılından beri yaşlı sakinleri göçmen kökenlilerle birlikte birer grup oluşturan gruplar düzenli olarak haftanın belirli zamanlarında  jimnastik, birlikte pişirme, bir Rus korosu, haftalık kahvaltı, yerel sağlık danışma,  yaşlılar için  boyama kursu ve daha birçok programlar  düzenleyerek  ikinciliği hakettiler. 5 bin euro olan üçüncülük ödülü iki proje arasında paylaşılırken ilki  Kültürsensible Altenpflege Aarbergen” Kültüre duyarlı yaşlı bakımı projesiyle Aarbergen’den Bayan Beate Schmitt’e ikincisi ise   “Die HanauBeweger”hareketli Hanau projesiyle Bayan Barbara Heddendorp’a layık görüldü.

JÜRİDE KİMLER VARDI?

Hessen Uyum Ödülü 2012 jürisinde İhlas Medya Avrupa Genel Müdürü Kenan Kubilay, Axel Springer AG Yazı İşleri Müdürü Horst Cronauer, Dr. Marika de Feo, Frankfurter Algemeine Gazetesinden Werner D’İnka, Frankfurter Rundschau’dan Joachim Frank, Doğan Medya Sorumlusu Ahmet Külahçı, Hessischen Rundfunks’dan Dr. Helmut Reitze yeraldı.

error: Adam gibi iste verelim..!