Integration OUT!

Birliktelik IN !

 

http://perspektif.bazaar24.tv/_videos/dagmar.wohrl/video.mp4

https://twitter.com/PostGazetesi1

https://www.facebook.com/postgazetesicom

 

FRANKFURT– Gazeteci Hasan Aka’nın hazırlayıp sunduğu ve Avrupalı Türklerin ilgiyle izlediği “Perspektif”, birbirinden önemli isimleri TGRT EU ekranlarında ağırlamaya devam ediyor. Türkiye – Almanya ilişkilerinin nabzını tutan ve bu bağlamda Avrupalı Türkleri aydınlatan programa bu kez Federal Alman Meclis’in Kalkınma ve Ticari İlişkiler Komisyonu Başkanı Dagmar Wöhrl (CSU), konuk oldu. Hasan Aka’nın sorularını cevaplandıran Wöhrl, Meclis Kalkınma Komisyonu’nun görevleri ve hedefleri, Suriye krizindeki Türkiye’nin tutumu, Türkiye’nin AB üyeliği ve Almanya’daki uyum sürecine  kadar pek çok önemli konuya değindi. Wöhrl, yıllardır ekonomi politikalarının içinde bulunduğunu belirtirken “Ancak şuan ki görevim çok farklı ve heyecan verici.Bu komisyonun asıl hedefi dünyadaki fakirliği önlemek.Bilhassa su , iklim ve çevre projeleri üzerinde çalışıyoruz ve üçüncü dünya ülkelerinde bilhassa çocuk ölümlerinin önüne geçmek için de sağlık alanlarına yatırım yapıyoruz ve tabii ki eğitim alanında destek oluyoruz. Toplum 50 partner ülkemiz var aynı zamanda dünya bankasını da destekliyoruz” dedi.

Türkiye örnek ülke CSU’lu politikacı Suriye – Türkiye sınırında yaşananları da yakından takip ettiklerini belirtirken “Bu bizim için de üstesinden gelinmesi gereken yeni bir sınav. Bu arada Türkiye , Suriye’den gelen mülteciler konusunda mükemmel ve örnek bir çalışma gösteriyor. Bu hiçte kolay bir şey değil. 100 binin üzerinde yeni mülteciye kuçak açıyorsunuz. Biz de tabii ki maddi açıdan yardımda bulunuyoruz. Bunu dışında çok fazla birşey yapmaya da gerek kalmıyor, çünkü Türkiye bu konuda da çok deneyim ve donanımlı bir ülke”dedi.

Türkiye 2023’e kilitlendi Türkiye’nin hedefinin 2023’e kadar AB üyesi olmaktan geçtiğine de değinin Wöhrl “Ancak Türkiye’nin önünde yapılması gereken bir çok konu var. Türkiye’de ki reform süreci durakladı. Müzakere sürecindeki 35 başlıktan sadece  birisi tamamlandı. Ancak Türkiye’deki insan hakları konsunda çok önemli adımlar atıldı. Tabi Kıbrıs  meselesi de halen bir çözüm bekliyor. Ama diyalog halinde kalınırsa herşey mümkün” dedi. CDU/CSU partileri Meclis Grubunun Uyum konseyinin üyeliğini de yapan Wöhrl “Uyum konusuda eğitime önem vermemiz gerekiyor. Bu kreşten başlayıp üniversiteye kadar devam etmeli. Olumlu gelişmeler var; artık kreşlerdeki yabancı çocuk oranı yüzde 85, ancak halen daha okulu diplomasız bırakan bir çok göçmen kökenli genç var. Burada tabi ki velilere de büyük görevler düşüyor” dedi. Uyum sürecinde kullanılan “Entegrasyon (Integration)” kelimesini de artık beğenmediğini belirten Wöhrl “Bu kelime out oldu. Artık olumlu olarak yansımıyor. Bu kelime ötekileştiriyor ve insanların arasına adeta bir set çekiyor. Almanya’nın büyük şehirlerinde yaşayan iki çocuktan birisi göçmen kökenli . Bu insanlar artık burda yaşıyorlar. Önemli olan köprüleri atmak ve herkese eşit fırsat lar sunmaktır. Göçmenleri fırsat olarak görmeliyiz, onlara ihtiyacımız var. Çok kültürlülük zenginliktir” dedi. Dagmar Wöhrl, çifte vatandaşlık konusunda da çekimser düşündüğünü ve gençlere sunulan opsiyon modelinde de, gençlerin tercihlerini Alman vatandaşlığından yana kullanmalarını ümit ettiğini belirtti.

error: Adam gibi iste verelim..!