İrade olmadan, idare olmaz

İş ve siyaset dünyası buluştu

Erdal Altuntaş

HAMBURG – Kısa adı Hamle olan Hamburg İşadamları Derneği (Hamburger Kaufleute e.V), Hotel Hafen Hamburg’da kahvaltılı bir konferans düzenleyerek iş ve siyaset dünyası ile bürokratları biraraya getirdi. Toplantının onur konuğu olan Boydak Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ceo ‘su Memduh Boydak, iş hayatındaki başarısının sırlarını Hamburg’daki işadamlarıyla paylaştı. Konferansa, başta Hamburg Başkonsolosu Devrim Öztürk olmak üzere, Çalışma Ataşesi Ebuzer Çeliker, SPD ilçe Meclis üyesi Hakan Demirel, Yeşiller Partisi ilçe meclis üyesi Bayram İnan, banka müdürleri ve işadamlarından oluşan kalabalık bir gurup katıldı.

Hamle Başkanı Mehmet Yalçın’ın konukları selamladığı açılış konuşmasında, Hamle’nin yaptığı faaaliyetlere değinerek uzakdoğu ve Afrika’ya yapacakları iş gezilerine işadamlarının katılması tavsiyesinde bulundu. Daha sonra Almanya İşadamları Derneği (BUV-Bundesverband der Unternehmervereinigungen e.V.) yönetim kurulundan Osman Kımıl kürsüye geldi. Kısa bir süre önce Türk girişimciler tarafından Stuttgart’ta açılan okulun önemine dikkat çeken Kımıl “Stuttgart’taki okul Almanya’da kalıcılığımızı simgeleyen bir anıttır. Bu okul Almanya’nın ortak geleceğine yaptığımız yatırımdır. Bu okul bizim gelecek nesillere verdiğimiz ve vereceğimiz önemin en önemli göstergelerinden biridir” dedi. Hamle’nin 3-5 kişiyle yola çıkarak bir marka olduğuna vurgu yapan Kımıl “Ama bugün yüzlü üye sayımızla çok şeyi birlikte yapabiliriz. Derneğe sadece üye olmak yetmez, aktif üye olarak hizmet etmeliyiz” dedi.

Konferansa onur konuğu olarak katılan İstikbal Mobilya gibi dünya markalarının da sahibi olan Boydak Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO ‘su Memduh Boydak, iş hayatında başarılı olmanın yollarını ve sırlarını anlattı. Atalarından aldığı tavsiyeler ile kendi tecrübelerini işadamlarıyla paylaşan Boydak, “İrade olmadan idare olmaz. Eşlerinizi, işlerinize karıştırmayın” diyerek tecrübelerini kısa ve özlü sözlerle anlattı. Yeni nesil ile ilgili yaptığı değerlendirmede ise başarılı bir eğitimin yanısıra, birlikte yaşama kültürüne ait değerlerin yeni nesile verilmesi gerektiğini anlatan Boydak, özellikle ‘Sosyal sorumluluk’ konusu üzerinde durarak “Türk girişimciler tarafından açılan okullar ve bu tür faaliyetlere destek olmak sosyal sorumluluk projesidir. Biz bu sosyal sorumluluk projelerine sahip çıkmalıyız. Neslimize sahip çıkma adına bu okullara sahip çıkmalıyız” şeklinde özetledi.

Son konuşmacı Başkonsolos Devrim Öztürk ise Hamle’nin yaptığı bu başarılı örgütlenmenin diğer iş insanlarına örnek olması tavsiyesinde bulunarak “Özellikle, konferansda işlenen ortaklık konusu, burada yaşayan vatandaşlar için farklı bir öneme sahiptir. Memduh beyin sözleri hem işadamlarımız, hem derneklerimiz hem de bizler için ilham verici oldu” diyerek kısa bir konuşma yaptı. Programın sonunda Başkonsolos Öztürk, Boydak Holding Ceo’su Memduh Boydak’a Hamburg hatırası olarak yelkenli maketi hediye etti.

error: Adam gibi iste verelim..!