IRKÇILIKLA ORTAK MÜCADELE EDELİM

 
Kâmil Yılmaz / İbrahim Ferah
FRANKFURT – Kısa adı UETD  olan Avrupalı Türk Demokratlar Birliği Hessen Bölge teşkilatı, Frankfurt Saalbau Gallus’da düzenlediği bir programda Almanya’da yükselen ırkçılığı açık oturum formatında tartışmaya açtı. Açık oturuma UETD Genel sekreteri Bülent Bilgi , UETD Genel başkan yardımcısı Fatih Zingal, UETD Bölge Başkanı Tamer Cansız, PR Uzmanı ve Yazar Jane Uhlig, Türk-Alman Ticaret Platformu Başkanı Gencay Koyunbaşoğlu, MÜSİAD Başkanı Musa Aydın, Yazar Petra Kammann, DTSW Başkanı Georg Weissler ve Prof. Dr. Klaus Habermehl ile çok seçkin davetli iştirak etti.

AÇIK OTURUMA İLGİ BÜYÜKTÜ
Ünlü moderatör Jane Uhlig’in yönettiği oturuma, Alman vatandaşların da katılımı dikkat çekti. Açık oturuma 160 fazla vatandaşımız katıldı. Açık oturum UETD Genel başkan yardımcısı Fatih Zingal’ın açılış konuşmasıyla başladı. Avrupa’da ırkçılığın artış nedenlerini açık oturum formatında tartışmak için bir araya gelen seçkin topluluk, “Bu trendin karşısında neler yapılabilir ?” sorusuna katılımcılarla birlikte cevaplar arandı.

ALMAN BASININ HEDEFİ: İSLAM
UETD Hessen Bölge Başkanı Tamer Cansız açıklamasında; AFD’nin yükselişindeki nedeninin 11 Eylül’den sonra gelişen süreçte aramak gerektiğine dikkat çekerek, Alman basının sistematik bir şekilde İslam’ı hedef göstermesinden kaynaklandığını ve bu trendin ulaştığı noktanın şaşırtıcı olmadığını ifade etti. Ardından söz alan Prof. Dr. Klaus Habermehl ise, tüm sorunlara rağmen sağcı popülistlere inat diyaloğun asla kesilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

GELECEĞİMİZE BİRLİKTE YÖN VERELİM
Prof. Dr. Klaus Habermehl, “Seçimlerde isteklerimizi belirtmemiz gerekiyor ve aşırı sağcı partilere yol vermememiz lazım. Tarihimiz bize en büyük uyarı olarak bizim beraberce iyi bir gelecek için mücadele etmemize sebep olmalıdır” dedi. Prof. Habermehl, “Bu konunun hassasiyetini bizim kimin nerden geldiğine, nasıl gözüktüğüne, neye inandığına değil, hepimizin insan olduğunu düşünerek bir arada nasıl hayatımızı kolaylaştırıp düzeltebileceğimize bakmamız lazım” şeklinde konuştu. İHK Hessen Başkan yardımcısı Salih Taşdirek ise, tarihten ve hayatından açıklamaları katılımcılar tarafından yoğun bir şekilde alkışlandı. Taşdirek, “Çinlerin bir ata sözü şöyledir (küçük insanlar, küçük yerlerde, küçük adımlarla büyük şeyler yapabilir). Birlik olup beraberce bu Avrupa’yı yürütmemiz lazım. Birbirimize karşı savaşarak değil. Bizde demokrasi istiyoruz, Almanlarda demokrasi istiyor, neden beraber olmasın” dedi.

TECRÜBELER AKTARILDI
STK temsilcilerinin de söz aldığı oturumda çok farklı kesimlerin tecrübelerinin aktarmasıyla toplantının verimlilik derecesi üst seviyeye taşındı. Programın ikinci kısmında oturuma katılan Alman misafirlere,  vatandaşlarımız ile kimlik konusunda ilginç diyaloglar yaşandı. Jens Knobloch adında bir Alman vatandaşı: “Siz neden gururlu bir şekilde Almanım diyemiyorsunuz ?” sorusuna bir çok vatandaş söz alarak cevap verdi. Oturumun kapanış konuşmasında Fatih Zingal açık oturumun birlikte yaşam olgusuna katkı sağladığını ve UETD olarak bu tür faaliyetlere hız vereceklerini ifade etti.

 

error: Adam gibi iste verelim..!