İYİCE HADDİNİ AŞTI

Halil UygunBelçika’da FETÖ paralel yapı sahip çıkılmaya devam ediyor. Belçika’daki yetkililer sadece bölücü terör örgütüne değil aynı zamanda FETÖ’çu paralel yapıyı da sahip çıkmaya devam ediyor. Belçika’nın Flaman kesiminde haftalık olarak Felemenkçe yayın yapan Knack Dergisi’nin Belçika Diyanet Vakfı’nın Türkiye’nin isteği üzerine FETÖ raporu sunduğunu yayınlamasından sonra, Belçika Adalet Bakanı Koen Geens, Devlet Güvenlik birimlerini konuyu araştırmaları için görevlendirdiğini açıkladı. Flaman Bölge Hükümeti İç İşleri Bakanı Liesbeth Homans da, camilerin tanınması yetkisinin kendilerinde olduğunu ve Knack Dergisi’ndeki iddiaların doğru çıkması halinde, ilgili camilerin tanınma ve ödenek haklarını alabileceklerini söyledi. Diğer taraftan Türkiye’den Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaptığı resmi açıklama Belçika Diyanet Vakfı resmi sitesinde yayınlanırken, suçlamalar reddedildi.

Knack Dergisi: Diyanet Vakfı aracılığıyla camilerden Türkiye’ye FETO/PYD bilgileri gönderiliyor
Knack Dergisi’nde yapılan habere göre “Belçika Diyanet Vakfı-BDV Başkanı Prof. Dr. Halife Keskin’in isteği üzerine BDV Başkan Vekili Adil Şahin tarafından gönderilen 8 sayfalık raporda, Belçika’daki Gülenist gruba ait örgütlerinin yanında tek tek kişilerin isim ve rumuzlarının da bildirildiği “aktarılıyor. Haberde FETO/PYD yapılanması ile Belçika’dan gönderilen rapordan 1 hafta önce 38 ülkeden Türkiye tarafından bilgi istendiğini ancak, derginin eline geçen raporla birlikte Belçika’daki Diyanet Vakfı’na bağlı camilerin de olaya karıştırıldığı iddia ediliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı suçlamaları reddetti
Belçika Diyanet Vakfı resmi sitesinde Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaptığı açıklamada “Avrupa’da yayın yapan bazı medya organlarında yurt dışında görev yapan din görevlilerimizin “ajanlık ve jurnalcilik” ile suçlanması asla kabul edilemez. 40 yıldır Avrupa’da İslam’ın sahih bilgisi, evrensel değerleri, barışa ve güvenliğe vurgu yapan mesajları doğrultusunda görev yapan din görevlilerimize yönelik böylesine çirkin iftiraların atılarak adeta bir karalama kampanyasına dönüştürülmesi son derece kaygı ve endişe vericidir. Bu tür yayınların, özellikle 15 Temmuz Darbe girişiminden sonra yaygınlaşması, FETÖ/PDY’nin yurt dışında Türkiye aleyhtarlığına yönelik algı operasyonlarının bir parçasıdır. Terör örgütü olduğu tescillenen, darbe girişiminde bulunarak Türkiye’de demokrasiyi ortadan kaldırmaya çalışan. Dini istismar eden, özel hayatın dokunulmazlığını ve mahremiyetini ihlal eden, tecessüs yapan FETÖ/PDY’nin yurt dışındaki faaliyetleri hakkında din görevlilerimizin uyarılması ve bu konuda bilgilendirilmesi, hem cami cemaatinin huzuru, hem birlikte yaşama kültürünün zedelenmemesi hem de Avrupa toplumunun güvenliği açısından hayati önemi haizdir. Hâl böyleyken asıl endişe verici olan ise bu tür yalan haberlere itibar edilmesi, Avrupa’daki bazı siyasi partilerin bunu bir propaganda malzemesi yapması, böylelikle yabancı düşmanlığı ve İslamofobinin tırmandırılmasıdır “denildi.

Belçika makamları iddiaları araştırıyor
Belçika Diyanet Vakfı’nın Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne Belçika’dan FETO/PYD raporu sunduğu iddiaları Belçika Federal Meclisi ve Flaman Meclisi’nde de dün gündem maddelerinden biri oldu. Adalet Bakanı Koen Geens, Devlet Güvenlik Birimlerine konuyu araştırması için görevlendirdiğini açıklarken, “Belçika’daki Türk Toplumu’nun ülkemizde Türkiye adasında yaşaması değil, öncelikle Belçikalı olmaları gerekmektedir. Belçika’da tüm farklı hükümet kademelerinin dini kurumların finansmanını ciddi şekilde kontrol altında tutmalılar. Ben kendi birimlerimde gerek Devlet İstihbarat gerekse savcılıklara gerekli talimatları verdim” dedi

Ödenekleri keserim
Flaman Bölge Hükümeti İç İşleri Bakanı Liesbeth Homans da uzun süredir konuyla zaten meşgul olduklarını söylerken, “Adalet Bakanımız Geens ile konuyu görüştüm, önümüzdeki günlerde İslam Temsil Kurumu ve Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Büyükelçiliği ile de görüşme talep ettim. Bunun yanında camileri gözetleyen eyalet yönetimleri ile de görüşmeyi planlıyorum” dedi. Homans ayrıca, “medyada yer alan bilgilerin doğru olması halinde Diyanet Camilerinin ödeneklerini, temel özgürlükleri ihlal ettiği için keseceğini” söyledi

error: Adam gibi iste verelim..!