Kadınlar Birliği Arakan için buluştu

Arakanlı Müslümanlar için başlatılan yardım seferberliğine her gün yenileri ekleniyor. Bu kez Stuttgart DİTİB Feuerbach Yeni Camii Kadınlar Birliği tarafından Arakan için kahvaltı programı düzenlendi. Kahvaltıya katılım yoğun oldu.

 

DİTİB Feuerbach Yeni Cami Başkanı İsmail Çakır davetlilere hitaben yaptığı konuşmada Arakanlı Müslümanların çok zor şartlarda yaşadığını vurgulayıp , ‘’ bu kardeşlerimiz bizlerinin yardımlarına muhtaç. Onlara bu gün yarım edemezsek çok geç kalmış olacağız. Dünya’nın bütüm mazlumlarına yardım etmek bizlerin görevidir. Her birimiz Arakan’lı kardeşlerimizin durumunu basından yakından takip ediyorsunuz. Durumları gerçekten hiç iyi değil. Bu organizasyonu gerçekleştiren ve büyük emekler veren Kadınlar Birliğimize kalben teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

DİTİB Feuerbach Yeni Camii Başkan Yardımcısı Özlem Giritlioğlu yaptığı konuşmada Arakanlı Müslümanlara karşı uygulanan zulümün devam ettiğini dile getirdi. Son yaşanan saldırılardan canlarını kurtarmak isteyen 300 bine yakın Arakanlı Müslüman Bangladeş’e göç etmek zorunda kaldığına vurgu yapan Giritlioğlu, On binlercesinin de hala kaçmaya çalıştığını sözledi. Giritlioğlu şöyle konuştu: Kaçıyorlar onlar çünkü: Tecevuza uğruyorlar, insanın hayal edemediği işkencelerden geçirilerek öldürülüyorlar. Açlık, yoksulluk da cabası. Tüm dünyanın izlediği bu zulme, bu trajediye biz seyirci kalmayacağız. Bu organizasyonda görev alan, destek olan herkeze teşekkür ediyorum…

 

 

Kadınlar Birliği Başkanı Hatice Güney’de programda konuşma yaptı. Yaptığı konuşmada Yaklaşık 250 yıldır Myanmar’ın batısındaki Arakan eyaletinde baskı ve şiddet altında yaşayan Rohinya Müslümanlarının farklı tarihlerde defalarca katliama uğradığını belirti. Arıkan’lı müslümanlara en acımasız koşulların dayatıldığını hatırlatan Güney, çocukların, yaşlıların öldürülmesi artık sıradan bir durum haline geldiğinin altını çizdi.

 

Baden Würtember DİTİB Eyalet Kadın Birliği Başkanı Aysun Pekal ekibiyle katıldı ve Stuttgart Kadınlar Birliğini’nin çalışmalarından övgüyle söz etti. Arakan Müslümanlarının yaşadığı zulme asla sessiz kalmayacaklarını ifade eden Pekal, ellerinden gelen desteği vereceklerinin altını çizdi. Bu etkinliği organize eden ekibi özellikle tebrik ederek, bundan sonraki çalışmalarda başarılar diledi. Kadınlar Birliği tarafından düzenlenen kahvaltıda toplanan 4500 Euro yardımın kampanya kapsamında yardım olarak gönderileceği kaydedildi. Kadınlar Birliği Başkanı Hatice Güney, yardım kahvaltısına sponsorluk yapan ‘’Metropole Baeckerei, Hakverdi ve Osmanlı Tulumbacısı”na teşekkür etti.

 

MEHMET GÜZEL

error: Adam gibi iste verelim..!