KİMİN SİLAHI VAR ARTIK BİLİNECEK

Ruhsatlar dijital ortama taşınıyor

BERLİN-Neonazi cinayetleri, Erfurt veya Winnenden’de onlarca kişinin öldüğü okul baskınlarında ortaya çıkan güvenlik zaafını Alman hükümetini harekete geçirdi ve dijital ortamda silah kayıt merkezi kuruldu. Merkezin deneme aşamasında olduğunu açıklayan Alman İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich (CSU), dijital silah kayıt merkezinin yılbaşından itibaren resmen devreye gireceğini ve tek tuşla güvenlik güçlerinin ülkede kayıtlı tüm silahların bilgisine ulaşabileceklerini kaydetti. Merkezdeki bilgilerin sürekli aktüel hale getirileceğini belirten Friedrich, polisin işinin kolaylaşacağını söyledi.

Bugüne kadar silah sicili tutan ülke genelinde 551 ayrı kurumun olduğuna dikkat çeken Federal Suç Dairesi (BKA) Başkanı Jörg Ziercke, hatta bazı kurumlarda bilgilerin kâğıt sicili tutulduğunu ve bunun da herhangi bir ihtiyaç halinde polisin silah takibini zorlaştırdığını söyledi. Güvenlik güçlerinin uzun yıllardır merkezi bir ruhsatlı silah kaydı talebi olduğunu hatırlatan Ziercke, “Yeni dijital sistemle bu sonunda gerçekleşiyor. Ayrıca ülkenin iç güvenliği açısından dijital silah kayıt merkezi önemli bir kazanımdır.  Bir düşünün ruhsatlı silah sayısını tam bilmiyor, sadece tahmin ediyoruz” dedi.

Terör hücresi NSU’nun cinayetlerde İsviçre’den temin ettiği bir silahı kullandığını belirten BKA Başkanı Ziercke, ruhsatsız silah sorununun ciddi boyutta olduğunu vurguladı. Yeni uygulamadan aşırı beklentilerin yanlış olacağını söyleyen Alman Polis Sendikası Genel Başkanı Rainer Wendt ise, en az 10 milyon ruhsatsız silah sorununun çözülmesi gerektiğini kaydetti. Almanya’da toplam bulunan ruhsatlı silah sayının 5 ila 10 milyon arasında değiştiğine dikkat çekilirken, AB silah yönetmeliği gereğince üye ülkelerin 2014 sonuna kadar ruhsatları dijital ortama taşıması gerekiyor.

error: Adam gibi iste verelim..!