KIŞA İYİ HAZIRLANIN

İyi bakım hayat kurtarır

HAKAN ÇAY

KÖLN- Auto-Experts Bilirkişi Bürosu yetkilisi ve uzman bilirkişi Nurettin Özdemir, Köln’de ilk ve tek bilgisayarlı “temassız rot balans” (Berührungslose Achsvermessung) sistemi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kış mevsiminin iyiden iyiye kendisini hissettirdiği bir dönemdi oto sürücülerini uyaran Özdemir, çarpıcı açıklamalar yaptı.

Rot balans ihmal edilmesin Otomobillerdeki rot balans ayarlarının 5 bin kilometrede bir yapılması gerektiğine dikkat çeken uzman, “Yüksek süratlerde direksiyonunuz sarsılıyor, düz zeminde otomobil sağa ya da sola gitme eğilimi gösteriyor, frene basıldığında bir tarafa doğru çekiyorsa, güvenlik daha fazla tehlikeye düşmeden bir rot-balans servisine uğranılmasını tavsiye ediyorum. Yolların çukur ve tümseklerle dolu olması sadece amortisörlere zarar vermekle kalmayıp, otomobilin yerle temasını sağlayan tekerleklerin balansını ve otomobilin istenilen doğrultuda gitmesini sağlayan ön takımın ayarlarını da bozuyor” dedi. Rot ayarının, yani rot açılarının fabrika ayarlarında olmamasının yol güvenliğini tehlikeye soktuğuna, yakıt tüketiminin artmasına ve lastiklerin daha fazla aşınmasına sebep olduğuna da değinen Özdemir, balans ayarı yapılmadan rot ayarının doğru yapılabilmesinin de mümkün olmadığını kaydediyor.  Bilgisayarlı sistemlerin ayarlamalarda hata oranının çok düşük olduğu açıklayan Özdemir, tekerlek yukarı-aşağı doğru dengesiz döndüğü, yani dönüş sırasında zıplama olduğunda statik balans ayarı; sağa – sola doğru dengesiz bir dönüş varsa ve tekerlek yalpalıyorsa dinamik balans ayarı yapılması gerektiğini ifade etti. Özdemir, bilgisayarlı sabit balans makinesine bağlanan tekerleğin hafif olan kısmı ve ne kadar kurşun ağırlık takılması gerektiğinin ekranda görüldüğünü kaydetti. Rot ayarına değinen uzman bilirkişi, bu ayarın tekerlek balans ayarından sonra yapıldığını belirtti.

Nasıl anlaşılır

Özdemir ayarların bozukluğunun anlaşılması konusunda da şu açıklamalarda bulundu: “Özellikle yüksek süratlerde direksiyon simidinde bir titreme ya da vuruntu hissediliyorsa, ön tekerleklerin balans ayarları bozulmuş demektir. Aracın arka tarafında bir titreme veya vuruntu varsa bu arka tekerleklerin balans ayarının bozulduğunu gösterir. Rot ayarlarının bozukluğuna gelince; Düz yolda direksiyon bırakıldığında araç herhangi bir yöne doğru sapıyorsa, virajlarda ön tekerleklerden lastik sesi geliyorsa, arka tekerlekler ön tekerleklerin izini takip etmiyorsa veya tekerlekler tam karşıyı gösterirken direksiyon simidi, olması gerekenden farklı bir konumda duruyorsa rot ayarları bozuk demektir.” Özdemir işletmelerine yeni alınan tamamen bilgisayarlı sistemle işlem süresinin de çok kısaltıldığını, eskiden 1 – 1,5 saat zaman alırken şimdi arabanın içeri girip -çıkması da dahil, 20 – 25 dakikayı geçmediğini belirtti ve araçlara alet tarafından herhangi bir temas olmaksızın üç ayarlama birden yapıldığını açıkladı.

Kış bakımı Uzman bilirkişi, yaklaşan kış hava şartlarına da değinerek oto sürücülerine şu uyarı ve tavsiyelerde bulundu: “Arabanızı kışa hazırlamak için, sadece yazlık-kışlık lastiklerini değiştirmeniz yeterli gelmemektedir. Özellikle eski arabalar kıştan önce geniş ve kapsamlı bir şekilde denetimden geçmelidir. Bilakis far, lastik, rot balans ayarları ve fren sistemi eksiksiz çalışmalıdır. Ayrıca arabanın aküsü gözden geçirilmelidir. Aksi takdirde arabanın aküsü soğuk havada çalışmayabilir. Radyatör ve cam sileceği çapına yeterli antifriz eklenmesi de çok önemlidir çünkü eksi derecelerde radyatör hasar görebilir ve içinde antifriz olmayan sıvı maddeler soğuktan donabilir. Auto-Experts Organizasyonu konunun önemine değinerek şimdiden buz tırmığı, el süpürgesi, el feneri ve bir battaniyenin araçlarda bulundurulmasını otomobil sürücülerine önemle tavsiye eder.”

 

error: Adam gibi iste verelim..!