KOLAT’TAN HAKLI ÇIKIŞ

Uluslararası işbirliği talebi

Nebahat UZUN

HAMBURG- Almanya’da, 2000-2007 yılları arasında 8 Türk, 1 Yunan ve 1 Alman polisi öldüren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün cinayetleriyle ilgili ortaya çıkan skandallara bir yenisi daha eklendi. Federal İçişleri Bakanlığı’nın, NSU örgütü ile iletişimi olduğu tespit edilen bir ajanla ilgili bilgileri sakladığı ortaya çıktı. Federal Meclis’te  NSU Cinayetlerini Araştırma Komisyonu Başkanı Sebastian Edaty, yaptığı açıklamada, Federal İçişleri Bakanlığı’nın, NSU ile ilgisi tespit edilen  “Corelli” lakaplı Thomas R. adlı ajanla ilgili bilgi vermek istemediği bilgisine yer verdi. Skandal, Alman resmi televizyon kanalı ARD’nin bir yayınında ortaya çıktı. Edaty açıklamasında, Federal İçişleri Bakanlığı’nı Federal Anayasa Mahkemesi önünde, ajanla ilgili bilgi vermeye zorlayabilecekleri bilgisine yer verdi.

Almanya Türk Toplumu Başkanı Kenan Kolat, İçişleri Bakanlığı’nın bilgileri saklamasının, bu kişinin cinayetlerle ilgisi olduğunu ve NSU terör hücresi ile iletişim içinde olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu belirtti. Ortaya çıkan son durumdan sonra başta Merkel olmak üzere hükumetin konuya ciddi şekilde el atması gerektiğini ifade eden Kolat, “Bakanlar Kurulu bir an önce toplanarak bu konuyla ilgili tavrını ortaya koymalıdır. Çünkü gelinen nokta, Federal İçişleri Bakanlığı’nın cinayetlerin aydınlanması için hiç bir çaba harcamadığını, tam aksine üstünü kapatmaya çalıştığını gösteriyor” şeklinde açıklama yaptı. Cinayetlerin bu şekilde örtbas edilmeye çalışılmasının ahlak, insan hakları ve demokratik devlet yapısıyla bağdaşmadığını da hatırlatan Kolat, “Devletin belirli kurumlarının belirli bölümleri bu bataklığın içindedir ve bu bataklık kurutulmalıdır” dedi.

“Almanya’nın demokratik yüzünü bu şekilde kirletmeye hiç kimsenin hakkı yoktur” diyen Kolat, “Sorumluların, bir an önce sorumluluklarını üstlenmelerini bekliyoruz. Bundan sonraki aşamada, eğer hala Sayın Merkel bu konuya el atmayacaksa, olaya Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi, Avrupa Birliği’nin ırkçılıkla mücadele komisyonları gibi uluslararası kurumların Almanya’ya müdahalesi zorunluluk olacaktır. Bunun başka bir seçeneği kalmamıştır” dedi. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a da çağrı yapan Kolat, “Sayın Erdoğan’dan, 25 Şubat’ta Türkiye’yi ziyaret edecek olan Merkel’e konunun ciddiyetini aktarmasını bekliyoruz. Almanya’daki tüm partilerin de artık bu konuyu üst düzeyle ele almalarının zamanı gelmiş, geçmektedir. Bu skandalın sorumluları ortaya çıkmadıkça ölenlerin kemikleri sızlamaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

error: Adam gibi iste verelim..!