LAHANA TURU COŞKULU GEÇTİ

Gülsüm Tan-Bremen
Bremen kentinde kültürlerarası etkinlikler kapsamında Kuzey Almanya’nın eski geleneklerinden olan ” Lahana Turu”(Kohlfahrt), Türkiye Kültür  Forumu  öncülüğü ve Türk-Alman inisyatifinde 8. kez düzenlendi.  Yağmurlu bir gün olmasına rağmen ilgi gören etkinliğe, Bremen ve çevresinden siyaset, tıp, eğitim, spor, ve iş dünyasından önde gelen Türk ve Almanlar’dan oluşan 100’ün üstünde kişi katıldı.

-Renkli program
2016’nın  kral ve kraliçesi  Türk Hava Yolları Bremen Müdürü Tekin Ekinci ile iş kadını Iris Krimmel evsahipliğinde  Bremen’in  Huchting semtinde  buluşan gurup,  sokak müzisyenleri eşliğinde eğlenceli  2 saatlik turdan sonra Havalimanı salonunda toplandı.  Programı sunan Türkiye Kültür  Forumu  Başkanı Bülent Uzuner, yaptığıkları faaliyetler hakkında bilgi verirken, etkinliklerine katılan ve salon tesisinde emeği geçen THY Bremen müdürlüğüne teşekkür etti. Uzuner ayrıca, Kuzey Almanya geleneğinin, dostlukların pekiştiği çok kültürlü bir etkinliğe dönüştüğünü belirterek, “İlgi giderek artıyor. Burada, insanların birlikte olmak istediklerini görüyoruz.  Bu da  günümüzde aranan  güzel bir tablodur” ifadesini kullandı.

-Türk-Alman dostluğuna hizmet edecekler
Veda edilen Kraliçe ve kral Krimmel ile Ekinci,Türk-Alman Lahana Turu için tasarlanan taçlarını, yeni seçilen Bremen Senatosu  Din, Siyaset, Felsefesi ve Projelerden  sorumlu  Dr. Helmut Hafner ve iş kadını  İlknur Yılmaz taktı. Etkinliğe katılanların arasından seçilen kral ve kraliçe, bir yıl boyunca Türk-Alman dostluğuna hizmet  edecek.

“Türkiye’ye ilk kez gideceğim. Çok mutluyum”
Diğer yandan,yardım amaçlı yapılan tombala çekilişinin büyük ikramiyesi  olan THY uçak bileti, Birgit Suhr adlı bir Alman katılımcıya çıktı. Biletini THY yetkililerden alan Suhr, “Türkiye’ye ilk kez gideceğim için çok mutluyum” diyerek teşekkür etti.
Geleneğe uygun olarak  sebze çorbası, karalahana , hindi sosisi ve eti, tatlı olarak ise, vanilya soslu jöleli kırmızı meyve ikram edildiği etkinlik,  DJ Alem’in çaldığı Türk-Alman müziği eşliğinde geç vakite dek devam etti. Etkinlikte ayrıca, “Kultur Verbindet” Projesi kapsamında Türk müzisyenlerinde
yer aldığı ‘Culture Conneckts’ dörtlüsü, Zülfü Livaneli ve Sezen Aksu’nun eserleri ile ayrı bir renk kattı.
Bilindiği gibi eskiden orta halli halkın zenginlerin  av eğlencelerinden esinlenerek düzenlendiği söylenilen etkinlik, Kuzey Almanya’da 185 yıldır kışın lahana mevsiminde düzenleniyor.

 

 

error: Adam gibi iste verelim..!