LÖSEMİLİ HASTALARA DESTEK ÇAĞRISI

KAN BAĞIŞI HAYAT KURTARIR

Özkan DİNLER –

FRANKFURT Almanya’nın Frankfurt kentinde Goethe Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Çocuk ve Gençlik Kliğini’nde DKMS Yeni Bağışçı Kazanma Müdürü Stephan Schumacher, Frankfurt Goethe Üniversitesi Araştırma Hastanesi Çocuk ve Gençlik Kliniği Müdürü Prof. Dr. Thomas Klingebiel, Frankfurt Başkonsolosu İlhan Saygılı, Hessen Eyaleti Başbakan Yardımcısı Jörg Uwe Hahn, Türk Alman Sağlık Vakfı Başkanı Yaşar Bilgin, DİTİB Hessen Eyalet Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi Dündar,  DKMS Türk Yetkilisi Bagnu Yazıcı Türk kökenli lösemi hastaları için ortaklaşa kök hücre ve kan bağışı kampanyaları konusunda işbirliği yapılması için bir basın toplantısı düzenlendi. İlgili işbirliğinin hamiliğini üstlenen Başbakan Yardımcısı Hahn, Almanya genelinde yaşayan Türk kökenlileri DKMS’nin bağışçısı ve destekçisi olmaya davet etti.  Hessen Eyaleti Başbakan Yardımcısı Jörg Uwe Hahn, yaptığı konuşmasında 5 milyonun üzerindeki potansiyel kök hücre bağışçıları arasında Türk kökenlilerin sayısının az olduğuna dikkat çekerek, ” Lösemi hastası Türkler için doku tiplemeleri genetik yapı bakımından daha uygun olan Türk kökenlilerin bu tür kampanyaya daha fazla destek olmalı ve bağış yapmalıdırlar. Eyaletimizde sadece 240 bin Türkiye kökenli vatandaş yaşamasına rağmen bugüne kadar DKMS için Almanya genelinde 90 bin Türk kökenli kayıt yaptırmış. Frankfurt Başkonsolosu İlhan Saygılı, Türk Alman Sağlık Vakfı, DİTİB Hessen Eyalet Birliği, Frankfurt Üniversite Kliniği ile yapılan iş birlikleri çok büyük önem arz etmektedir. Bu işbirlikleri sayesinde hepimizin acısı olan lösemi hastalarına ve ailelerine de destek için farkındalığı artırma adına önemli bir adım olacaktır” dedi.

İnsanlık görevi yerine getirilmeli Frankfurt Üniversite Kliniği’nde tedavi gören Türk kökenli lösemi hastaların ve ailelerinin acıları paylaştığını ve onlara her zaman destek olmaya çalıştığını kaydeden Başkonsolos saygılı, ” Çocuklarını kaybeden anne babaların acılarını paylaşıyorum. Lösemi hastası Türk kökenliler için uygun kök hücre ve dönor bulunması adına daha fazla Türk kökenli bağışçının ve destekçinin olması adına işbirliği yapan Hessen Eyaleti Başbakan Yardımcısı Hahn’a,  DİTİB Hessen’e ve TASV’dan Dr. Bilgin’e minnettarım. Unutmamak gerekir ki ne kadar uygun ilikçi veya bağışçı olursa lösemi hastalarının yaşamaları için şansları o kadar artar. Almanya genelinde yaşayan bütün Türk kökenlilerin bu insanlık görevi için üzerlerine düşeni yapmalarını bekliyorum” şeklinde konuştu. TASV Başkanı Dr. Bilgin’de, tıbbın alternatif çareler üretmeye çalıştığı kan kanseri hastalığında tedavi için gerek duyulan kemik iliği genellikle hastanın sahip olduğu etnik gruplardan bulunma şansının yüksek olduğunu ifade ederek, ilgili işbirliği konusunda her türlü desteği sağlayacağını söyledi.  2011 yılından itibaren DİTİB Hessen Eyalet Birliği’nin DKMS tarafından yapılan bütün kampanyalara üyesi bulunan bütün dernekler ile birlikte destekçi ve bağışçı olduğunu kaydeden DİTİB Hessen Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi Dündar da DİTİB Hessen dini hizmetlerinin yanı sıra toplumsal duyarlılığın artması adına sosyal projelerde sundukları hizmetlere devam edeceğini belirtti.

Toplumsal duyarlılık artmalı Alman Kemik İliği Bankası (DKMS), Almanya genelinde yaşam mücadelesi veren Türk kökenli lösemi hastaları için kök hücre ve kan bağışı kampanyası konusunda yapacakları işbirliğinden sorumlusu olduğu klinik adına destek veren Prof. Dr. Klingebiel ise, ” Kliniğimizde yatan göçmen kökenli lösemi hastalar arasında Türk kökenlilerin oranı çok yüksek. Uygun kemik iliği veya kök hücre bulunması adına düzenlenen doku tipleme kampanyalarında uygun dönor bulma şansı çok düşük olduğu için Almanya’da yaşayan Türk lösemi hastalarına uygun kemik iliğinin bulunabilmesi ihtimali, Türk kökenli kök hücre bağışçıları arasında daha yüksektir. Bu nedenle mümkün olduğunca daha çok Türk kökenli bağışçının destek olması gerekir” dedi. DKMS Yeni Bağışçı Kazanma Müdürü Stephan Schumacher’de Almanya genelinde toplamda 90 bin Türk kökenli DKMS bağışçısı olduğuna değinerek, ” Çağın vebası olan lösemi hastalığına yakalananların yaşama tutunmaları adına tek şansları olan kök hücre veya uygun kemik iliğinin bulunması için toplumsal duyarlılığın artması gerekir. Dolayısı ile Almanya’da yaşayan Türk kökenlileri, Türk lösemi hastalarının yaşamaları adına daha fazla duyarlı olmaya davet ediyorum” şeklinde mesaj verdi.

error: Adam gibi iste verelim..!