Mannheim İslâm Birliği 40 yaşında

İlk minareli cami

>Kâmil Yılmaz

MANNHEİM – 1972 yılından beri faaliyetteki Almanya’nın en büyük ilk minareli camii olarak tanınan Mannheim İslâm Birliği Yavuz Sultan Selim Camii, kuruluşunun 40. Yılını düzenlediği bir etkinlik ile kutladı. Çalışmalarıyla Almanya’da örnek teşkil edecek çalışmalara imza atarak, büyük takdir toplamaya devam eden derneğin 40. Yıl kutlamasına başta Türkiye’nin Karlsruhe Başkonsolosu Serhat Aksen ve Karlsruhe Din Hizmetleri Ataşesi Mustafa Akpınar olmak üzere; DİTİB Genel Sekreter Yardımcısı  Dr. Bekir Alboğa, Mannheim Göç ve Uyum Meclisi Başkanı Suat Selçuk, Mannheim SPD Yönetim Kurlu Üyesi Cem Yalçınkaya ile İGMG Fatih Camii, İKMB Ulu Camii dernek başkanları ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış Kuran-ı Kerim tilaveti ve İstiklâl Marşımızın okunması ile başlayan programda dernek başkanı Bilal Dönmez bir selamlama konuşması yaptı. Sırasıyla İGMG Fatih Camii başkanı Yusuf İpek, İKMB Ulu Camii Başkanı Ali Rıza Yavuz ve Mannheim Yavuz Sultan Selim Camii Onursal Başkanı Osman Özay söz alarak, derneğin yaptığı faaliyetler konusunda görüşlerini açıkladılar.

Sine vizyon gösterisi ile devam eden programda söz alan Karlsruhe Din Hizmetleri Ataşesi Mustafa Akpınar, bundan 50 yıl önce yurtdışında değerli kardeşlerimiz tarafından dernek kurulması ve cami inşa edilerek, milli ve manevi değerlere sahip çıkmasının oldukça manidar olduğunu söyledi. Bu zaman zarfı içerisinde Almanya’da nice güzellikler yaşandığına dikkat çeken Akpınar, “Doğruluk, dürüstlük, diğer inançlara saygı ve onlarla aynı mekânı hoşgörü içerisinde paylaşmak; değerlerimizin evlatlarımıza aktarılması, Allah’ın evi olan mabetler sayesinde olmuştur” şeklinde konuştu. Ardından söz alan DİTİB Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Bekir Alboğa, 40 yılda çok şeylerin başarıldığını dile getirerek başladığı konuşmasında, kendilerine Müslümanların devamlı destek olduğunu fakat aynı desteği Alman devleti tarafından bugüne kadar gösterilmediğinden yakındı. “Türkiye Cumhuriyeti, Başkonsolosluğumuz ve Din Hizmetleri Ataşeliğimiz bizleri desteklerlerken, bilfiil ilişki içerisinde olduğumuz Alman devletinden aynı desteği görmediğimizi bütün açıklığıyla söylemeliyim ki duyanlar, içimizden geçen hayal kırıklığını duysunlar” dedi.

BAŞARILAR DEĞERİ ARTIRIYOR

Son 40 yılda çok şeylerin olduğunu ve son 10 yılda ise Nazilerin ve İslâm düşmanlarının çoğaldığına dikkat çeken Alboğa, ” Bilinen 10 Nazi kurbanı, boyunlarından vurularak katledildi, Solingen’i saymıyoruz, Ludwigshafen’de yanan canları saymıyoruz” dedi. Almanya genelinde 910 DİTİB cami derneği bulunduğunu ve küçüklü büyüklü Müslümanların 2 bin 500 cami derneğine sahip olduğunun altını çizen Alboğa, “Ama Almanya devleti bizleri hâlâ dini bir cemaat olarak görerek tanımadı ve bunun kırlığını var içimizde” dedi. Programa katılan Karlsruhe Başkonsolosumuz Serhat Aksen ise, son 50 yılda çekilen sıkıntıların bulunduğunu fakat elde edilen başarıların değerini de arttırdığına dikkat çekti. “Almanya’da çok sık kullanılan bir tabi var uyum sözcüğü. Biz bu uyumun esas katılım ve bir arada yaşama boyutuna vurgu yapmaya çalışıyoruz. Katılımcı bir toplum olduğumuz sürece, bu ülkedeki görünürlüğümüz, varlığımız da daha dikkat çeker hale geliyor” dedi. Birlik olduğumuzda kuvvetli olacağımız dile getiren Başkonsolos Aksen, bu sayede taleplerimizin de dikkate alınacağını vurguladı. Program Mannheim din görevlisi Tahir Dumangöz tarafından okunan dua ve davetlilere verilen ikram ile sona erdi.

error: Adam gibi iste verelim..!