Eğitim Bakanı Wanka, Almanya’da istihdam piyasasındaki yükselişe rağmen meslek eğitimi almayanlar arasındaki işsizlik oranının yüzde 19 olduğunu vurguladı

Selahattin Özdemir BERLİN

Federal Almanya Eğitim Bakanı Prof. Dr. Johanna Wanka, meslek eğitiminin önemine dikkati çekerken, “En yüksek işsizlik oranı, meslek eğitimi yapmayanlar arasında” dedi. Bakan Wanka, Federal Milletvekili ve CDU Uyum Politikaları Sözcüsü Cemile Giousouf’un verdiği iftar yemeğinde konuştu. Yeşiller Federal Milletvekili Özcan Mutlu ve Sol Parti Berlin Eyalet Meclis Üyesi Hakan Taş’ın da hazır bulunduğu iftar Kreuzberg Meslek Eğitim Merkezi’nde (BWK) gerçekleştirildi. İftarda yaptığı konuşmada meslek eğitiminin günümüzde vazgeçilmez olduğunu kaydeden Bakan Wanka, “Almanya’da devlet, meslek eğitimi alanında çok geniş imkanlar sunuyor” diye konuştu.

YER SIKINTISI DA YOK

Mesleki eğitim imkan ve fırsatlarının iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Johanna Wanka, “Meslek eğitimi almayanlar arasındaki işsizlik oranı yüzde 19. Bu çok büyük bir rakam. Mesleği olmayan işsiz kalıyor” şeklinde konuştu. Bakan, 2006 yılında gençlerin meslek eğitim yeri bulmada sıkıntı yaşarken, şimdi meslek eğitimine başvuranların sayısından daha çok meslek eğitim yeri sunulduğuna işaret etti. Nitelikli iş gücünün nerede olursa olsun kıymetli görüldüğünü kaydeden Wanka, günümüzde yükselişe geçen ve popüler olan sektörlerde de yetişmiş eleman açığı bulunduğunu sözlerine ekledi.

error: Adam gibi iste verelim..!