MÖLLN'DE ACILAR TEZELENDİ

anmak yetmez tedbir alın

ALTUNTAŞ/Nebahat UZUN

MÖLLN-23 Kasım 1992 tarihinde Almanya’nın Schleswig-Holstein Eyaleti’ne bağlı Mölln kentinde ırkçılar tarafından kundaklanan evde hayatlarını kaybeden Bahide Arslan (51), Yeliz Arslan (10) ve Ayşe Yılmaz (14), ölümlerinin 20. yılında törenle anıldı. Törene Almanya’nın çeşitli kentlerinden gelen yüzlerce insan, ellerinde ırkçı kurbanlarının isimlerinin bulunduğu şeritlerle yakılan eve kadar yürüyerek ırkçılığı lanetledi. Yangından ağır yaralı kurtulan ama aile fertlerini kaybeden Havva Arslan ise çocukları ve eşine yaslanarak onlardan güç almaya çalıştı. 20 yıl önce 2’si çocuk, 3 vatandaşımıza mezar olan evin önüne çelenk koyan Arslan ailesinin bireyleri gözyaşlarına hakim olamadılar. Mölln Belediye Başkanı Jan Wiegels, “Bu utanç verici olay hepimizi derinden sarsmıştır. Irkçılık ve yabancı düşmanlığıyla mücadele bugün olduğu gibi, gelecekte de en önemli görevlerimizden olmalıdır” şeklinde konuştu.

“19 yıl boyunca hep yalnız olduğumuzu düşündük ama bugünkü yoğun katılım acılarımızı bir nebze hafifletti” diyen Faruk Arslan, yangında kaybettiği annesi, kızı ve yeğeninin acısını her zaman içlerinde taşıyacaklarını kaydetti. Arslan, “Bizler ırkçılığa karşı dik duruşumuzu sergilersek politikacılar da arkamızda olacaktır. Yetkililerden tek isteğim, ölen annemin isminin, yanan evimizin yanındaki sokağa verilmesidir. Annemin bunu hak ettiğine inanıyorum” dedi.  Törene katılan Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, “20 yıl önce yaşadığımız saldırıda insanın en önemli hakkı olan “yaşama hakkı” vatandaşlarımızın ellerinden alınmıştır. Son olarak 8’i Türk 10 kişinin ırkçı terör örgütü tarafından katledildiği ortaya çıkmıştır. İşlenen cinayetlerin aydınlatılması, asıl faillerin bulunup cezalandırılması, burada yaşayan göçmenlerin Alman devletine olan güvenini tekrar kazandıracaktır” dedi.

Schleswig-Holstein Eyalet Başbakanı Torsten Albig “Ancak yaşananları hatırımızdan çıkarmazsak sağlıklı bir gelecek kurabiliriz” sözleriyle başladığı konuşmasında, “Bizler ırkçılardan daha fazla ve daha güçlüyüz, her zaman onların karşısında olacağız. Sadece yaptıklarımızdan değil, yapmadıklarımızdan, sesimizi çıkarmadığımız suçlardan da sorumlu olduğumuzu unutmamalıyız” cümlelerine yer verdi. Almanya Türk Toplumu Başkanı Kenan Kolat, “Sorunun adı ‘ırkçılıktır’ ve bunu açıkça konuşamadığımız sürece sorunu çözemeyiz. Anma gününde yanımızda olan yetkilileri ırkçılıkla mücadelemizde de her zaman yanımızda görmek istiyoruz. Mücadele etmeyen, zaten baştan kaybetmiş demektir. Sorunu görmezden gelen, ses çıkarmayan, etnik kökene bağlayan herkes işlenen bu cürümlerin ortağıdır” dedi.  Kolat, yetkililerden, yangında hayatlarını kaybedenlerin isimlerinin Möllln’de bir sokağa verilmesi taleplerini de dile getirdi.

 

error: Adam gibi iste verelim..!