NPD KESİNLİKLE KAPATILMALI

Siyasi risk uyarısı

 

BERLİN- Önceki gün eyalet içişleri bakanları toplantısından çıkan tavsiye kararını değerlendiren Eyalet Başbakanları Konferansı’nda 16’ya sıfır oyla aşırı sağcı NPD’ye yönelik kapatma davası açılmasına karar verildi. Hessen ve Saarland eyalet yönetimleri protokol metnine şerh düştüler ve siyasi riskin boyutuna dikkat çektiler. Eyalet yönetimlerinin kararından sonra şimdi gözler Federal Hükümet ve Federal Meclis’e çevrildi. Federal Eyaletler Meclisi üzerinden yapılacak kapatma davasına Alman meclis veya Merkel hükümetinin destek verip vermeyeceği tartışmaların odağına oturdu.

Defalarca olduğu gibi eyalet yönetimlerinin kapatma davası açılması yönünde aldıkları karardan sonra da Alman hükümeti kanadından ikircikli demeçler geldi. Başbakan Angela Merkel (CDU) ve Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich (CSU) siyasi riske dikkat çektiler. Aşırı sağcı Alman Milliyetçi Demokratik Parti (NPD) hakkında 2003’te açılan başarısız kapatma davasını hatırlatan Federal Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger (FDP), ” Davanın başarısız olma riski, geçen süre zarfında azalmadı, aksine arttı. Hükümet ve meclis, kimsenin tesirinde kalmadan kararını belirlemelidir” dedi.

Meclisteki muhalefet partileri SPD ve Yeşiller, kararsız Alman hükümetine tepki gösterirken, ” Angela Merkel artık rengini belli etmek zorundadır. Eyaletlerin arkasına saklanmakla bu iş olmaz” dediler. İkinci kapatma davasının başarılı olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu savunan SPD Meclis Grup Amiri, Federal Hükümet ve Federal Meclis’in de ayrı birer kapatma davası başvurusu yapmalarını istedi.  2003’te Anayasa Mahkemesi’nde açılan ilk kapatma davası, dosyadaki delillerin aşırı sağcı NPD’nin yönetiminde yer alan muhbirlere dayandığı gerekçesiyle başarısız olmuştu.

Eyaletlerin öncülüğünde kapatma davasında kullanılmak üzere hazırlık dönemi bir yılı aşkın sürerken, bin sayfalık delil malzemesi toplandı. 2003’teki gibi davanın mahkemeden dönmesini önlemek amacıyla Alman istihbaratı altı ay önce NPD üst yönetiminde bulunan muhbirlerini geri çekti. Ancak eyalet yönetimleri delil dosyasında muhbirlere dayanan bilgi olmadığı noktasında garanti vermezken, Alman hükümeti, ikinci davanın da başarısız olması durumunda NPD’nin daha da güçlenmesinden ve kapatılması halinde ise ırkçıların kontrol dışına çıkmasından endişe duyuyor.

error: Adam gibi iste verelim..!