ÖDENEKLER AZALACAK İTİRAZ EDİN

Yarı yarıya kesinti

Mehmet Ali Topcu LAHEY – Hollanda Türkler için Danışma Kurulu Başkanı Aydın Akkaya imzalı bildiride, Sosyal Sigortalar Bankası (SVB) önümüzdeki günlerde hak sahiplerine, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren ödeneklerin azalacağını bildiren yazı göndereceği konusunda uyarıda bulunuldu.   Hangi alanda ve ne kadar kısıtlama olacak?  Yaşanılan ülkeye göre ödeneklerde azaltmaya gidileceği belirtilen açıklamada  Hollanda’dan Türkiye’ye gönderilen ödeneklerde 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren önemli oranda azalma olacağı kaydedildi.   IOT açıklamasında, yapılacak kısıtlamaların özellikle; – Dul ve yetim ödeneği (Nabestaandenwet),  Malulen emeklilik ek ödeneği (WGA-vervolguitkering), – Ek ödenekler (toeslagenwet) – Çocuk parası (kinderbijslag). Alanlarında olacağı belirtildi.   Yapılacak kesinti miktarlarının ödenek miktarını yüzde 60’ına kadar çıkabileceği uyarısında bulunuldu.

IOT Avrupa komisyonuna şikayet başvurusu yaptı. Siz de itiraz edin!  Hollanda’da Türkler İçin Danışma Kurulu (IOT) ödeneklerde yapılacak kısıtlamaya karşı çıkarak,  Avrupa Komisyonu’na şikayet başvurusunda bulundu. IOT’ye göre bu kısıtlamalar, AB -Türkiye Ortaklık Konseyi Kararlarına aykırıdır. IOT’nin girişiminin başarıyla sonuçlanması, ödeneklerde yapılan kesintileri otomatikman geri alabileceğiniz anlamına gelmiyor. Yapılan kesintiyi geri alabilmek için karara itiraz etmek gerekiyor.  IOT, bu konuda da hukuki mücadelesine devam edeceğini belirtirken bunun yanı sıra kısıtlanan bölümün geri alınabilmesi için ödenek alan kişilerin bizzat karara itiraz ve hatta temyiz başvurusunda bulunmaları gerekiyor. Bu açıdan bakıldığında da ne kadar çok kişi karara itiraz ederse, bu davada başarılı olma şansı da o ölçüde artacağı belirtiliyor.

İtirazlar nasıl yapılabilir? Ödeneklerdeki bu kesintilere karşı itirazların doğrudan SVB’ye yapılması gerekiyor. İtiraz mektubunda isim, adres ve vatandaşlık numaranızın (BSN) belirtmesi şart.   İtiraz mektubu için sadece bir cümle yeterlidir: Ik maak bezwaar tegen de in uw brief van ( . datum . ) aangekondigde verlaging van mijn uitkering, omdat deze in strijd is met het associatierecht EU – Turkije en in het bijzonder Besluit 3/80.

Temyiz için: İtirazınızın reddedilmesi durumunda bir avukat aracılığıyla temyize başvurulması gerekmekte. Temyize gidecek olan kişiler için IOT’nin web sitesinde (www.iot.nl ) Ortaklık Hukuku uzmanı avukatların bir listesi yer alıyor.

error: Adam gibi iste verelim..!