Önce kendini sonra evladını yetiştir

Gülsüm Tan/BREMEN

Hannover Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşeliği ve Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB)Aşağı Saksonya ve Bremen Eyaletler Birliği destekleriyle Bremen bölge  ve çevresi DİTİB derneklerinin hazırladığı “Mü’mine anneler” adı altında  hayır programına ilgi büyük oldu. Kadınlara yönelik düzenlenen programa Aşağı Saksonya ve Bremen’den gelen yaklaşık bin 500 kişi, adeta hayırda yarıştı. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Doç Dr. Ülfet Görgül’nün konuşmacı olarak katıldığı Bremen Deniz Saray Event Center’de gerçekleşen programdan elde edilen gelir, Afrika’da hayır hizmetlerinde kullanılacak.
İstiklal marşı, şehitlerimizi anma ve Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını yapan Din Hizmetleri Ataşesi Yusuf Ay, annelerin Anneler Gününü kutlarken, programda emeği bulunan herkese teşekkür etti. Din görevlisi Zeynep Ataş’ın selamlama konuşması ardından  DİTİB Eyaletler Birliği adına  Yönetim Kurulu üyesi Elif Tufan konuşmasında, anadil, camilere yeni neslin sahip çıkmasına, gönüllü anneliğin önemine dikkat çekti.
Konuşmasında kendini yetiştiren inançlı kadının aile ve çevresine büyük faydası dokunacağına dikkat çeken programın hatibi Doç Dr. Ülfet Görgül, Kur’anı Kerim’den örnekler vererek aile saadetinin nasıl inşa edileceğini  anlattı.  Bakara süresinde insanın yaradılışından söz edildiğini belirterek, “Hikaye Cennet’te başlıyor ve dünyada devam ediyor. Yaratılan Hz. Adem babamız ve Hz. Havva anamızdır. Bu hikaye  üzerinden bize verilen önemli mesajlar vardır. Kuran’da kadın, erkek ayırımı yapmadan “beraberce hata işlediler ve tövbe ettiler” geçer. Onlar, “Nefsimize uyup kendimize zulüm ettik” demişlerdir. Allah kullarına zulüm etmez. Kendine zulüm eden insandır. Hatayı görmek, kabullenmek ve geri adım atmak bir erdemliktir.”dedi.

Kur’an kuralları ihlal edilince huzur kalmıyor
Kur’an-ı Kerim’de de  kuralların olduğunu söylerken “Kırmızı ışığı koyanmı, kuralları ihlal edenlermi suçlu olur. Kurallar ihlal edilince orada huzur kalır mı?  Malesef ülkemizde boşanma olayları madden bir eksik olmadığı halde artıyor. Bugün bizim yaşadığımız en büyük sıkıntılardan bir tanesidir bu. Burada eksik olan, kuralları ihlal emektir”diye konuştu. Kur’anda öğülen Hz Meryem ve peygamber hanımlarını da örnek gösteren Doç Dr. Ülfet Görgül şöyle devam etti: “Asırlar öncesinden bu günümüze işik tutuyor, yolumuzu aydınlatıyor, bize rol modelleri olarak takdim ediliyorlar. Kendilerini rahmetle anarken, onların üzerinden nasıl bir şahsiyet inşa edeceğimizi görebiliriz. Yetiştirdiğiniz evlatlar, vatana, millete, İslam alemine ve yaşadıkları bu topluma artı değer katan, hizmet eden ve arkanızdan sizlere dua edenlerden olsun.”  Doç Dr.  Görgül ayrıca, canlı iletişimi engelleyen günümüzde internet ve sosyal medya furyasına değinerek,  teknolojinin insanları yönetmesine izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.

Zengin program
“Ne mutlu hayırda öncü olana” başlığında DİTİB ve yardım projelerini tanıtan sinevizyon gösterisi, Doğruluğu vurgulayan tiyatro gösterisi, anneler ile yapılan röportaj, örnek anneler tanıtımı ile devam eden zengin içerikli programda, DİTİB Bremen Kadınlar Korosu, ney eşliğinde okudukları ilahilerle renk kattı. Programda yer alanlara teşekkür plaketi takdim edildi. Çekilişte umre seyahati kazanan katılımcının sevinç yaşadığı programda,  Türk mutfağından leziz yemek çeşitleri, yardım projesi yararına satışa sunuldu. Programdan elde edilen  gelirin, DİTİB hayır projelerinde kullanılacağı öğrenildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

error: Adam gibi iste verelim..!