ÖZDEMİR YEMİN ETTİ

Grup Başkanı oldu

Halil Uygun BRÜKSEL -Belçika’da geçtiğimiz 14 Ekim de yapılan belediye meclisi seçimlerin ardından Schaerbeek Belediyesi’nde yemin töreni heyecanı vardı. Kalabalık bir vatandaş topluluğu tarafından izlenen yemin töreninde gözler Brüksel Bölge Hükümeti Milletvekili Mahinur Özdemir ile PS (Sosyalist) partili belediye meclisi Derya Alıç üzerinde idi. FDF Partili Schaerbeek Belediye Başkanı Bernard Clerfayt’ın başkanlık ettiği oturumda Türk Kökenli adaylar Sait Köse, Sadık Köksal, Filiz Güleş, Berrin Sağlam, Burim Demiri, Mahinur Özdemir, Seydi Sağ, Emin Özkara, Derya Alıç, İbrahim Dönmez, Hasan Koyuncu,Döne Sönmez yemin ettiler. Belediye meclis toplantı salonunda yeni seçilen Türk Kökenli adaylar daha önce mecliste görev almış üyelerin yanına oturarak heyecanlarını gidermeye çalıştılar. Meclisin tecrübeli isimlerinden Encümen Sait Köse, “Önümüzdeki dönem meclis çok renkli oturumlara sahne olacak.” şeklinde konuştu. Schaerbeek belediyesinde ilk kez iki Türk kökenli belediye encümenin yer almasının sevinci de yaşandı. Sait Köse’nin ardında Sadık Köksal’da 6 yıl boyunca encümenlik görevinde bulunacak. Belediye meclisini oluşturan partilerin grup başkanları meclisin ilk toplantısında söz alarak yeni dönemde yapılması gereken konuları gündeme taşıdılar.

Mahinur Özdemir başörtüsüyle yemin etti Brüksel Bölge Hükümeti Milletvekili Mahinur Özdemir 2006’da yapılan yerel seçimlerde belediye meclisine girmeye başarmasının ardında yemin töreninde başörtüsüyle yemin ederek bir ilkeye imzasını atmıştı. Daha sonra Brüksel Bölge Hükümetine milletvekili olarak girmeye başaran Özdemir, parlamentoda da başörtüsüyle yemin etmesinin ardında bu kez üçüncü kez yine başörtüsüyle yemin ederek bir ilkeye imzasını atmış oldu. Schaerbeek belediye meclisine giren iki adaydan Derya Alıç başörtüsüne veda ederken, Mahinur Özdemir, “Görevime aynı kıyafetle devam edeceğim” dedi. Belçika’da Brüksel’in Türk mahallesi olarak bilinen Schaerbeek belediye meclisine girmeyi başaran iki başörtülü adaydan Derya Alıç başörtüsünden vazgeçerken, Mahinur Özdemir, “Bana seçmenlerim bu halimle oy verdi. Belediye meclisindeki oturumda ve diğer alanlarda aynı kılık kıyafetle gezeceğim. Ben seçmenlerime ihanet etmedim” diyerek yemin törenine başörtülü katılmıştı. Yapılan yerel seçimlerde aday olan ve seçim kampanyası süresince başörtüsüyle kampanya yapan  Derya Alıç, 2006’da yemin töreninde başörtüsünü çıkararak yemin etmesine tekrarladı. Derya Alıç da bir ilkeye daha imzasını atarak seçim kampanyası boyunca başörtüsüyle kampanya yapar iken ikinci kez başörtüsünü çıkararak yemin etmesi Türk toplumu arasında şaşkınlığa neden oldu. Bir çok vatandaşımız parlamentoda ve belediye meclisinde başörtüsü yasağını savunur iken Derya Alıç’ın da adeta şer güçlerin ekmeğini yağ sürdüğünü ifade etmekte.

Yetkilerimiz belli oldu

Schaerbeek belediye meclisi  koalisyon ortağı CDH partisinde yetkiler belli oldu. Dağıtılan yetkilerden sonra Mahinur Özdemir  cdH Partisi Grup Başkanlığı ve Sibelga Yönetim Kurulu’na, Şeydi Sağ ise Sosyal Konutlar Başkanlığı’na getirildi. Sait Köse ve Sadik Köksal ise 6 yıl boyunca encümen olarak görev alması Türk toplumu arasında da memnuniyetle karşılandı. Foto Dağıtılan yetkilerden sonra Mahinur Özdemir  cdH Partisi Grup Başkanlığı ve Sibelga Yönetim Kurulu’na, Şeydi Sağ ise Sosyal Konutlar Başkanlığı’na getirildi

error: Adam gibi iste verelim..!