SADECE ANMAK YETMEZ

Tedbir alınmalı olaylar çözülmeli

Nebahat UZUN

HAMBURG/MÖLLN-Almanya’nın Schleswig-Holstein Eyaleti’nin Mölln kentinde 23 Kasım 1992 tarihinde 2 Neonazi genç tarafından yakılarak katledilen Bahide Arslan (51), Yeliz Arslan (10) ve Ayşe Yılmaz’ın (14) acıları yüreklerimizde tazelendi. Mölln’de düzenlenen törende gözü dönmüş ırkçılar tarafından  aile bireyleri hunharca katledilen Arslan ailesinin gözyaşları sel oldu. Katliamın 20. Yıldönümünde törene Almanya’nın birçok kentlerinden yoğun katılım olurken törene katılanlar ırkçılığı bir kez daha lanetlediler. Mölln Katliamı’nın 20. Yıldönümü nedeniyle bir basın bildirisi yayınlayan Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz açıklamasında, “Yabancı düşmanlığı ve aşırı sağcılığın Almanya’da yeri yoktur. Rostock/Hoyerwerda, Solingen ve Mölln’de yaşanan saldırılar ve Almanya’da ortaya çıkan ırkçı NSU cinayetlerinin arkasında hangi karanlık güçlerin olduğu ise henüz açıklığa kavuşmadı” cümlelerine yer verdi.

MÜCADELE EDİLMELİ Schleswig-Holstein Eyalet Meclisi Başkanı, yangının çıktığı dönemde Mölnn Belediye Başkanı olan Klaus Schlie de ırkçılığı lanetleyen, ailenin acısını paylaştığını dile getiren bir konuşma yaptı. Schlie, “Onları Asla unutmayacağız ve ailelerinin acısını paylaşıyoruz. Ölenler anmak, aynı zamanda unutmamayı da hedef almaktır” şeklinde konuştu.  “Almanya’nın refah düzeyi, o dönemde gelen konuk işçilerin emekleriyle elde edilmiştir” diyen Schlie, “Gelecekte de ülkemizin refah düzeyi burada yaşayan göçmenler sayesinde korunacaktır. Geçmişle yüzleşerek, insanların hayatını hiçe sayan faillerle yüzleşmek bu nedenle daha fazla önem taşımaktadır” dedi. Schiele, “Siyasi düzenimizin değişmez değerlerini hedef alan aşırıcılık, insan düşmanlığının ve insanı hiçe saymanın bir yansımasıdır. Bu nedenle aşırı sağ görüşlerin bütün türlerini kınıyor, demokrasinin tüm gücüyle bu düşünceyle mücadele ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Günlük hayattaki ayrımcılık ve dışlanmalar da yabancı düşmanlığının her gün yaşadığımız boyutudur” diyen SPD Genel Başkan Yardımcısı Özoğuz “Saldırıları sadece anmak ve hatırlamak yetmez. Bir daha yaşanmaması için önlemlerin alınması, toplumdan dışlanmaya karşı dayanışma içinde mücadele edilmesi şarttır” dedi.  Hamburg ve Çevresi Düşün İnsanları Grubu da (HDİG) yaptıkları basın açıklamasıyla Mölln Katliamı’nı kınadı. Etkinlik çerçevesinde yazarlar İmran Ayata ve Hilal Sezgin de birer konuşma yaptılar. Yanan evin önüne çelenk koyulmasının ardından, Berlin Büyükelçisi H. Avni Karslıoğlu, Mölln Belediye Başkanı Jan Wiegels, yangında annesini, yeğenini ve kızını kaybeden Faruk Arslan, Schleswig-Holstein Eyalet Başbakanı Torsten Albig, Almanya Türk Toplumu Başkanı Kenan Kolat, Hamburg-Lübeck Luteryan Kilisesi Piskoposu Kirsten Fehrs, yangından yaralı kurtulan İbrahim Arslan ve “Nazi avcısı” olarak tanınan Beate Klaesfeld de birer konuşma yaptılar.

error: Adam gibi iste verelim..!