Ana sayfa » SİYASET AKADEMİSİ MECLİS'TE

SİYASET AKADEMİSİ MECLİS'TE

Kadir Biçer
Başarılı bir Siyaset Akademisi eğitiminin ilkinin ardından Düsseldorf’da bulunan Eyalet Meclisini Siyaset Akademisi katılımcıları ziyaret etti. Yeşiller Partisi Eyalet Milletvekili Arif Ünal’ın eşlik ettiği ziyarette ayrıyeten UETD Merkezinden Genel Başkan Yrd. Filiz İşler ve Asiye Bilgin yer aldı. Meclis gezintisinin akabinde siyasi ve göç ile alakalı önemli hususlara bir tartışma platformu gerçekleşti. Arif Ünal bu platformda gazetemizin sorularını yanıtladı.

1. Zengin ve akademik olan ebeveynlerin çocukları bir araştırma şirketine göre %97’si ilkokuldan sonra Gymnasium’a gönderiliyor, böyle olmayan ailelerin ise sadece %75’i. Bu tespite ne diyorsunuz?

Ünal; “Okul sistemi Almanya’da Eyaletlerin elinde. Bu Almanya için genel bir problem. Almanya’da dördüncü sınıftan sonra ayrışmalar çok büyük haksızlıklar getiriyor ve gerçekten Alman aileler ile kıyaslandığında göçmen aileler haksızlığa uğruyor. Ama artık şimdiki gençlerimiz, ailesi okumadığı halde örnek bir şekilde üniversitelerde okuyorlar. Ama Almanya’da ön yargıları yıkmak Einstein’ın dediği gibi atomu parçalamaktan daha zor”.

2. Batı dünyasında ve birçok politikacı tarafından İslamiyet bilinçli olarak şiddet ve terör ile eşitlenmek isteniliyor. Sizce bu ne kadar doğru?

Ünal; “Hayır doğru bulmuyorum. Ama almanyada bir çok alanda ön yargıları ne yazık ki mevcut”.

3. Genel Başkanınız ve birçok milletvekiliniz Gezi olaylarını desteklediği kadar, Hamburg olaylarını neden desteklemedi?
Ünal; “Gezi olaylarında biz yeşiller dünyanın neresinde olursa olsun doğa’yı, tabiat’ı ve çevreyi koruma amaçlı her yerde aynı neutral tutumunu sergiliyoruz. Ama ne zaman ki polisler zoraki barışcıl gösterilerin çadırlarını yıkıp, göstericileri dağıtmaya çalıştı ise asıl o zaman Gezi olayları patlak verdi ve bende bu boşaltma eylemini doğru bulmuyorum. Ve bu konuda Türkiye Başbaka’nına bende bir mektup gönderdim ve bu davranışın doğru olmadığını anlattım. Dünyanın hiç bir yerinde göstericilere polis saldırmamalı”.

4. Partinizin öne sürdüğü gibi, UETD entegrasyonu önlüyormu?
Ünal; “2010,2012 seçimlerinden önce UETD’nin bir çok programına katıldım ve birçok görüşmelerde bulundum. Ama son kongrelerinde ve bu son kurultay’dan sonra bence UETD tavrını tamamen değiştirdi ve tavrını tamamen AKP’den yana koydu. Benim açımdan bu hususta tartışacak hiç birşey yok. Şimdi böyle olunca UETD sadece Ak Parti taraftarcılğı yapabilir. Böyle baktığımdada ben doğru bulmuyorum. Burda eğer sadece AKP için çalışacaksa, partilerin yurtdışında temsilcilik açma hakkı vardır, bunu yapsınlar. Yani ben bu konuyu olumlu görmüyorum. UETD daha önce olduğu gibi herkesi kucaklayan bir örgüt olmalıdır”.

Asiye Bilgin; “Türkiyede maalesef bir kamplaşma var ve buradaki insanlarda kamplaştı. Bu konuda UETD AKP’ye yakın duruyor olabilir ama bizim içimizde Milliyetcilerden sosyal demokratlara farklı partilerden insanlar var. UETD eşittir AKP değiliz diyoruz. UETD Almanyadaki Türk toplumunu Eylül ayındaki son seçimlerde ”Seçim İnsiyatifi” ile aktif siyasete mobilize etmişir ve hala alman siyasetine teşvik ediyor”.

Filiz İşler: “50 yıllık göç tarihinde Türk vatandaşlarını ilk defa sandığa git inisyatifi ile seçime teşvik ettik. Kendi tüzüğünmüzde hukuki ve siyasi olarak AKP’ye hiç bir bağımlılığımız yok. Buda dışarıdan çok önyargılı bir bakış açısıdır”.
5. Parti yönetiminzdeki pedofil skandalı çok yaygın. Genel Başkanınız 90’lı yıllarda çocuk ile yetişkinler arasında cinsel ilişkiyi yasallaştırmak istemişti. Şu an partinizin ofis müdürü Bernd K. 163 vakadan çocuk suistimali iddiasından dolayı tutuklu. Parti yöneticilerinizde bir pedofil yakınlığı mevcut mu? Öyle değilse, partinizde bu olayların neden üstü kapatılıyor?
Ünal; “Bu üstü kapatılan bir konu değil. 80’li yıllarda gençlerin cinsellik konusu bir özgürlük tartışması idi. Bu dönemde bu tür düşünceyi savunan bir sürü insan vardı. Bu hükümetin içindede vardı, katolik kilisedede vardı. Bu olaylar ama zamanında bilimsel olarak açıklandı. Bu soru ile aslında yeşillere ideolojik amaçla pedofil damgası vurulmak isteniyor”.