SPD-Yeşiller galip

3 Türk mecliste

Gülsüm Tan HANNOVER-Aşağı Saksonya Eyaleti seçimlerinde partilerin başa baş sürdürdüğü yarış, seçim sandıklarında da kendini gösterdi. Saat 18 00’de kapanan seçim sandıkların ardından alınan ilk sonuçlara göre seçimi çok az bir farkla iktidarda olan CDU-FDP koalisyonu kazandığı belirtilirken, ilerleyen saatlerde  gelen oy sonuçları seçim ibresini SPD-Yeşiller koalisyonuna döndürdü. Son dakika gelişmesi ile seçimi kazanan SPD’nin Başbakan adayı Stephan Weil, yaptığı konuşmada kendisini destekleyenlere teşekkür etti. CDU’nun Başbakan adayı David McAllister ise son gelişmeden sonra geri çekildiği öğrenildi. Böylece Aşağı Saksonya’da 10 yıldır iktidarda olan CDU -FDP koalisyonu, yerini SPD-Yeşiller’e bırakıyor.,

Adeta bir gerilim film gibi sonuçların heyecanla beklenildiği seçimde  bir önceki seçime göre 6,5 oy kaybına rağmen en çok oy alan Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU)  % 36,0 oy ile 1.  Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 32,6  oy ile 2. Yeşiller Partisi yüzde 13,7 oy ile 3.parti olurken, Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 9.9 oy oranıyla 4. Parti olarak eyalet meclisine girmeyi hak kazandı. Sol Parti (%3.1) ve Korsanlar (%2.1) ise  yüzde beş barajı aşamayan diğer partiler arasında kaldı. 135 koltuklu Eyalet Meclis’ne girmek için 16 partiden  659 adayın  yarıştığı seçimde seçmen katılımı 2008 yılında son eyalet seçimine göre yaklaşık yüzde 4 daha yüksek olarak yüzde 60,5 oldu. Alınan oy oranlarına göre partilerin sandalye sayısı CDU:54, SPD:49, FDP:14, Yeşiller:20 olarak belirlendi.

Seçimlerde yarışan ilk Türk kökenli bakan olarak tarihe geçen CDU’lu  Aşağı Saksonya Eyaleti Sosyal İşler, Kadın, Sağlık ve Uyum Bakanı Aygül Özkan, ilk gelen  seçim sonuçlarını değerlendirdi. İki koalisyonun başa baş yarıştığını söyleyen Özkan, “Kesinleşen olay ise, CDUnun güçlü parti olarak seçimden çıkmasıydı. Onu da gerçekleştirmiş durumdayız. Koalisyon ortağımız FDP’nin de güçlu olması sevindirici oldu. Sonuçları bekleyeceğiz” dedi. Seçimde aldığı oylarla süpriz çıkış yapan FDP,  seçimin galibi olarak görünüyor. Yeşiller Partisi ise, Aşağı Saksonya’da  tarihinde  ilk kez büyük oranla oy almayı başarmış oldu.

Üç Türk kökenli aday Mecliste Diğer yandan, 75 bin Türk’ün yaşadığı eyalette sadece 7 Türk kökenli adayın yarıştığı seçimde Eyalet Meclisi’ne Aygün Özkan (CDU),  Filiz Polat ve Belit Onay (Yeşiller)  kesin olarak girmeyi başarırken, SPD’li Mustafa Erkan ise, bireysel oylardan yerini çok az bir farkla CDU adayına kaptırınca giremedi.

error: Adam gibi iste verelim..!