START VAKFI'NDAN BURSTLARA START

13 TÜRK KÖKENLİ ÖĞRENCİ VAR

Özkan Dinler-

FRANKFURT- Almanya’da göçmen kökenli öğrencilere sağladıkları destekle takdir toplayan Hertie Vakfı’nın bünyesinde kurulan Start Vakfı, Alman Milli Kütüphanesi’nde Hessen Eyaleti’nde yaşayan 13 ila 18 yaş aralığındaki 42 göçmen kökenli öğrenciye verdiği burs için bir tören düzenledi. Aralarında 13 Türk kökenli öğrencinin de yer aldığı burs ödül törenine Hessen Eyaleti Kültür Bakanlığı yetkililerinden Charlotte Mori, START Vakfı Müdiresi Andrea Bartl, ödüle layık görülen göçmen kökenli gençlerin aileleri ve öğretmenleri katıldı.

Toplumda köprü kuruyorlar Geçtiğimiz sene onuncu yılını büyük bir şölenle kutlayan ve Almanya Cumhurbaşkanı Gauck’un başarılı bir burs programı sunuyor şeklinde vurgu yaptığı START Vakfı, bu sene on birinci defa başarılı göçmen kökenli öğrencilere maddi ve manevi destek sağlamaya devam ediyor. START Vakfı’na burs için müracaat eden 330 aday arasından A seviyesinde olanlar, yani not ortalamaları 1.5 veya daha iyi bir not ortalamasına sahip olan, yetenekli ve sosyal angajmanları yüksek olanlardan oluşan 26 kız ve 16 erkek öğrenci, aileleri ile birlikte Frankfurt’ta bulunan Alman Milli Kütüphanesi’nde Hessen Kültür Bakanlığı ve START Vakfı yetkilileri tarafından burs ile onurlandırıldı. Başarılı gençlerin içindeki cevheri ortaya çıkarmak ve onlardaki büyük potansiyeli keşfetmeyi amaçlayan START Vakfı, göçmen kökenli gençlerin gelişme potansiyellerini yükseltmek amacıyla burs imkânı sağlamasını takdir ettiğini Hessen Eyaleti Kültür Bakanlığı yetkililerinden Charlotte Mori tarafından yaptırdığı yazılı açıklama ile ifade eden Hessen Kültür Bakanı Beer, ” Hessen’de ilk defa başlayan burs programına ilk günden beri destek sunmaktayız ve şimdi ise projenin ortakları arasında yer alarak personel yardımında bile bulunuyoruz. Başarılı göçmen kökenli gençler toplumun yeni mimarları olacaklardır” dedi.  START Vakfı Müdiresi Andrea Bartl ise, ” Burs programımıza kabul edilmek isteyen öğrenciler, okul ve sosyal alanda angaje olmalı, isteklendirme ve performansları da yeterli olmalıdır. START Vakfı’nın bursunu alan gençler kendilerini daha iyi bir şekilde geliştirme imkânına sahip oluyor ve geleceklerine daha iyi hazırlanmalarına rehberlik ediyor. Burs ile sosyal sorumluluk almayı öğrenen gençler, toplumda aktif beraberlik ve katılım için köprü kuruyorlar ” şeklinde konuştu.

Destekler devam ediyor Aylık 100 Euro kırtasiye masrafları, bilgisayar temel donanımları, gerektiği takdirde senelik 700 Euro’ya kadar göçmen kökenlilere burs imkanı verebilen bunun yanı sıra kişisel gelişim ve medya, demokrasi, insan hakları, sosyal haklar gibi seminerleri gibi manevi destek imkanları da sunabilen,  eğitim ve kariyer planlamasına yardımcı olmak amacını güden START Vakfı’nın yeni bursiyerleri Türkiye, Afganistan, Pakistan, Etiyopya, Bosna Hersek, İran, Irak, Hırvatistan, Libya, Fas, Moldova, Rusya, Polonya, Slovenya, İspanya, Suriye, Togo ve Vietnam kökenli başarılı 42 göçmen’den oluşuyor. Ahsen Varol, Jasmin barman, Esra Garkin, Şeyda Albayrak, Aylin Dalkıran, Çiçek Esen Tümer, Şahin Doğan, Mediha Güven, Yasin Aytun, Hasina Üstüner, Erva İrem Peker, Mazlum Bilgin ve Halil Ayrancı isimli başarılı gençlerimiz ise START Vakfı’ndan aldıkları burs ile kişisel gelişimlerini en iyi bir şekilde gerçekleştirmek istediklerini kaydetti. 2002 yılında 20 göçmen kökenli öğrenciye yönelik burs programı başlatan Start Vakfı, bugün Hessen eyaleti dışında Almanya genelinden ve hatta ABD’den destek görüyor. Hertie Vakfı’nın bir projesi olan Start Vakfı,  2012-2013 öğretim yılında 85 ülkeden 720 göçmen kökenli öğrenciye destek sağlamakta.

error: Adam gibi iste verelim..!