STUTTGART’TA COŞKU ZİRVE YAPTI

 
BW Haber Merkezi
STUTTGART- Bu yıl altıncısı düzenlenen “Trakyalılar ve Balkan Göçmenleri Kültür ve Eğlence Gecesi” Stuttgart’ta gerçekleşti.  Stuttgart Türk Halk Oyunları Topluluğu’nun (SUTHOT) öncülüğünde düzenlenen organizasyona Türk Halk Oyunları Topluluğu SUTHOT’un oyuncuları dışında katılan herkes Trakyalı veya Balkan Göçmeniydi.
Geçen Yılki Gece’de bu yılki Gece’nin Hanım Ağası olarak seçilmiş olan Edirne Enez’li Saniye RABSCH, konukları kapıda karşılayıp tüm konuklara hoş geldiniz dedi.
Daha önce ilan edildiği şekilde bu Gece’de sadece Trakya ve Balkan yemekleri yenildi, sadece Trakya ve Balkan Göcmenleri’nin oyunları oynandı, sadece Rumeli Türküleri, Trakya Türküleri ve Göçmen Türküleri söylendi, sadece Trakya ve Balkan Kültürü ile ilgili değişik etkinliklere yer verildi.
Gelen konuklara Ayşe TERKOS ve Mehtap ŞAHİN’in hazırlamış olduğu “Muhacir Tarhanası” ikram edilerek Gece’ye, tanışma faslıyla başlandı.
Balkan Göçmeni olan eşiyle birlikte Gece’ye katılan Stuttgart Muavin Konsolosu Seyhan SUÇU’da yaptığı konuşmada kültürel değerlerin yaşatılmasının önemine vurgu yaptı.
Stuttgart ve Çevresi Batı Trakya Türkleri Aile Birliği Derneğinin eski başkanı Memet MEMET, yeni başkanı Mesut NURİ ve yeni yönetim kurulu üyelerinin bir çoğu Gece’nin konukları arasındaydı. Mesut NURİ, konukları her yıl 2 defa gerçekleştirmekte oldukları Batı Trakya Türkleri Eğlence Gecelerine davet etti.
Her yıl Mayıs ayının ilk haftası Gesilingen’de Hıdrellez Şenliği’ni düzenleyen Geislingen’li Trakyalılar adına Ali Rıza KAÇAR, Gece’ye katılan herkesi önümüzdeki Hıdrellez Şenliği’ne davet etti.
Tanışma faslından sonra yemeğe geçildi. 30’dan fazla değişik Trakya ve Balkan yemeğinden oluşan açık büfe yiyecekler çok büyük bir ilgi çekti.
Yöneticiliğini Ayşe Nur Dobruca’nın yürüttüğü Pforzheim Klasik Türk Müziği Grubu yemekten sonra büyük bir ilgiyle dinlenen kısa bir Rumeli Türküleri konseri verdi.
Daha sonra konuklar Trakya ve göçmen oyunlarını köylerde düğünlerde oynadıkları gibi hep birlikte oynayıp eğlendiler.
Stuttgart Türk Halk Oyunları Topluluğu SUTHOT’un oyuncularından Zafer Pehlivan ile Mikail ÇETİN, Trakya’nın adeta sembolü olan yağlı güreşleri hem peşrev çekerek hem de güreşerek canlandırdılar. Cazgır rolünü üstlenen Aykut DALGIÇ, hem pehlivanları manilerle takdim edip meydana çağırdı, hem de güreş başlangıcında yapılan pehlivan duasını okudu. Yağcı rolünü üstlenen Göksel TOPÇU da pehlivanların yağlanmasına yardım etti.
Eskiden Trakya’da insanlar bir çok şeyi karşı tarafa doğrudan söyleyerek değil de kafiyeli mısralardan oluşan dörtlükler halinde maniler oluşturarak/söyliyerek ifade ederlermiş. O bakımdan manilerin önemi son derece büyükmüş. Gece’nin Hanım Ağası Saniye RABSCH, isteyen kişilere çömlekten çektikleri Trakya manilerini okudu.
Gece’de geleneksel oyunlar canlı müzik eşliğinde oynandı. Kemanla Fatih KÖCE, klarnetle Zafer PEHLİVAN, ork ile Ahmet ETÇİ, darbukayla Erhan SUBAŞI ve davulla Aykut DALGIÇ katılanları coşturdu ve misafirlere unutulmaz anlar yaşattı.
SUTHOT’un oyuncularının yaptığı Silivri Halk Oyunlar gösterisi sonrasında Gece’de Makedonya Göçmenlerinin, Bulgaristan Göçmenlerinin, Patriyotların, Pomakların, Arnavutların, Boşnakların, Selanik Muhacirlarinin, Romanların ve Gacal’ların oyunları da çalınıp oynandı.
Bazı oyun müziklerine Saniye RABSCH’ın söyliyerek eşlik etmesi de Gece’ye ayrı bir renk kattı.
Sadece geleneksel Trakya ve Balkan tatlilarindan oluşan tatlı büfesi, Gece’nin ilerleyen saatlerinde açıldı. Gece’nin konukları tatlıların yanında Yeşim DALGIÇ’in hazırlamış olduğu geleneksel Balkan içeceği “boza” yı da içmeyi ihmal etmedi.
Bir sonraki Trakyalılar ve Balkan Göçmenleri Eğlence Gecesi’nin Ağa Seçimi yapıldı. Bu sefer de Gece’nin Ağalığına yine bir bayan seçildi. Gelecek Yılın Agaligini Yıldız YILMAZ kazandı. Gece’nin Hanım Ağası Saniye RABSCH’tan Ağa’lığı devralan Hanımağa Yıldız YILMAZ herkese teşekkür ederek, “önümüzdeki yılki Gecemizi hep birlikte en iyi şekilde yapmak için şimdiden hazırlıklara başlayacağım.” dedi.
Topluluk yöneticileri bilgisayar yüksek mühendisleri ve halk bilimi araştırmacıları Yeşim ve Aykut Dalgıç, “Trakya, yüzölçümü oldukça küçük bir yer olmasına karşın, kültürel olarak tahmin edilemeyecek kadar zengin bir yapı gösteriyor. Altı saat süren bu Gecemizde maalesef zamanımız Trakya oyunları ve Türkülerinin farklı yapıda olanlarının hepsine birer örnek vermeye bile yetmedi.” dediler.
Bilindiği gibi Yeşim ve Aykut Dalgıç çiftinin, Trakya ve Balkan Halk Oyunları yanısıra, Trakya ve Balkanlar’ın etnik yapısı, Trakya ve Balkan Türküleri, Trakya ve Balkan Manileri, Trakya ve Balkan Düğün Adetleri konusunda da büyük birikimleri mevcut. Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Makedonya, Kosova, Bosna Hersek, Arnavutluk, Karadağ, Sırbistan ve Hırvatistan’da araştırmalar gerçekleştirmiş bulunan ve Balkan Kültürü konusunda büyük bir otorite sayılan Dalgıç çiftinin Balkan Kültürü konusunda muazzam bir arşivleri de mevcut.
SUTHOT, bu kapsamdaki Kültür ve Eğlence Gecelerini, ülkemizin başka bölgeleri için de düzenli olarak tekrarlıyor.
Bu konularda bilgi almak isteyenlerin Stuttgart Türk Halk Oyunları Topluluğu SUTHOT’a 07024-969046 veya 0179-9547248 nolu telefonlardan veya  www.turhhalkoyunlari.de  adlı internet sayfasından veya da, aykut_dalgıç@yahoo.com adlı e-mail adresinden ulaşmaları mümkün.

 

error: Adam gibi iste verelim..!