Ana sayfa » Cebit » TEKNOLOJİNİN KALBİ CEBİT’TE ATIYOR

TEKNOLOJİNİN KALBİ CEBİT’TE ATIYOR

Gülsüm TanHANNOVER-Almanya’nın fuar kenti Hannover’de her yıl düzenlenen ileri teknoloji ürünlerinin sergilendiği Dünya’nın en büyük ihtisas fuarı olan Uluslararası CeBIT Bilişim fuarı, kapılarını meraklılarına açtı. 70 ülkeden 3300 firmanın katıldığı CeBİT 2016’da yer alan 35 Türk firmasıda sergiledikleri ürünleriyle ilgi görüyor. İleri teknolojinin kalbi attığı CeBIT fuarına bu yıl İsviçre partnerlik yapıyor.

-FATİH Projesi büyük ilgi görüyor
Eğitimde geleceğe açılan kapı olarak görülen FATİH projesinin tanıtıldığı fuarda T.C. Milli Eşitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Muhammed Sadık Arslan, proje üzerine bilgi verdi. Dünya’nın en büyük teknoloji fuarında, dünyanın en büyük eğitim teknolojileri projesi olan FATIH projesi olarak bulunmak istediklerini söyleyen Arslan, bu konuda birikimlerinin en üst seviyede olduğunu belirtirken, “Tahta ve tablet her ülkede mevcut. Bizim en güçlü yönümüz, içerik yönümüzdür. Bağımsız olarak içeriklerinin koordine eden, tüm bileşenleriyle eğitim teknolojilerini bu kadar eğitime entegre etmiş bir başka ülke yoktur. Biz bu konudaki örnekliğimizi ve başarımızı tüm dünya ile paylaşmak istiyoruz”diyerek, birçok ülkenin ilgi gösterdiğini belirttiği Fatih projesinin birikimine tüm dünyanın ihtiyacı olduğu kanaatinde olduklarını ifade etti.

-Türkiye ileri teknolojide büyük yol katetti.
Fuara katılan firmalarımız arasından Veri Software menejeri Erkan Saldır, ” İzmir’den gelerek katıldığımız CeBIT’te iş ortakları arıyoruz. Amacımız, Türkiye’nin Avrupa’ya açılması için bir köprü vazifesi oluşturmaktır” dedi. Berlin’de bir şirket merkezleri bulunduğundan aynı zamanda bir Avrupa şirketi olduklarını söyleyen Saldır, “Buradaki üniversite AR-GE’lerini Türkiye’ye götürüp belirli ürünler geliştirmede faydalanıyor ve bu gelişmeleri her iki tarafa transfer ediyoruz”. dedi. Türkiye’nın bu alanda son 10 yılda büyük yol katettiğini söyleyen Saldır, “Biz buraya artık teknolojik ürün satmaya geliyoruz. Türkiye eskisi gibi teknoloji tüketen bir ülke değil. Özellikle son yıllarda inanılmaz teknoloji üreten bir ülke haline geldi” diye bilgi verdi. Saldır, yazılımda Dünya’nın merkezi Amerika olduğu halde, iş yazılımı, iş sistemleri ve makine tesisi gibi teknolojik yazılımlarda belli bir üstünlüğü olduğunu belirttiği Almanya’nın, Türkiye’ye olan yakınlığıda kendileri için büyük fırsat olduğunu söyledi.

-Yeni para bantlama makinelerini tanıtıyorlar
MABAS Eloktronik firması Genel Müdürü Murat Gelgeç, İleri derecede yüksek teknoloji ürünleri üreten Mabas’ın Dünya’da yaklaşık 55 ülkeye ihracat yaptığını söyledi. Standlarında yenilikçi para bantlama makinelerini tanıttıklarını belirten Gelgeç, ” 40 kilo olan eşit ürüne karşı 11 kiloluk bir alet olan ürünümüz, diğer ülke ürünlerinden görsel ve kalite yönünden çok farklıdır. Dünya’da sadece Türkiye’de üretiliyor. Rağbet büyük” dedi.

– Firmalarımızın katılım oranı arttı
Fuarda Türk firmalarını ataşelik uzmanlar Kaan Narttek ve Mustafa Vural ile ziyaret eden Hannover Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi Ruhi Deniz, Türk firmalarının iletişim ve yazılım sektöründe ilerleme kaydettiklerini söyledi. Ataşe, yeni ürünlerini sergileyen firmalarımızın başarısını gözlemlediğini belirterek, “Geçen yılki katılım oranına bakıldığında 35 firma ile yüzde 200 artış gösterilmiştir” dedi.
İzmir Ticaret Odası Eğitim Müdürlüğü’nden Pınar Bulut, CeBIT’e içinde yazılım ve donanımcıların olduğu 14 firma ile katıldıklarını belirterek, “Biz bir kümelenme ruhunu geliştirmeye çalışıyoruz. Fuara ilk kez bulunuyoruz. Önemli bulduğumuz bu fuara gelecek senelerde daha iyi tanıtımla katılarak ülkemizi en iyi birşekilde temsil etmek istiyoruz” diye konuştu.

Diğer yandan, en son teknolojik dijital bilişim ve telekomünikasyon çözümlerinin sergilendiği CeBIT, 18 Mart tarihine dek ziyaret edilebilecek. Yeniliklerin tanıtıldığı konferanslarla kombine edilen CeBIT fuarına 100 ülkeden 250 bin ziyaretçi bekleniyor.

Etiketler