TÜRK TURİZMİ KAZANACAK

Erdal Altuntaş – Resul GüvercinANTALYA – Türk turizmine 50 yıldır hizmet veren turizimci Kadir Uğur’un sahibi olduğu Bentour Reisen, Antalya’daki Regnum Carya Hotel’de düzenlediği basın toplantısında 2017 hedeflerini anlattı. Basın toplantısına Bentour’un sahibi Kadir Uğur’un yanısıra şirketin CEO’su olan oğlu Deniz Uğur, Ürün Satış Müdürü Dieter Reise, Pazarlama Müdürü Christian Hauk, Türkiye’den Sorumlu Müdür Ufuk Erbinel ile Tefvik Şahin ve Emre Unsev katıldılar.

Bentour adıyla iki yıldır Antalya’da acenteler toplantısı yaptıklarını belirten Kadir Uğur “İyiki Antalya’da yapmışız. Antalya’nın bize ihtiyacı var. 2011 yılına kadar her sene %20-30 çıkışdaydık. Son yıllarda ülkemizde yaşanan sıkıntılardan dolayı turizimde sıkıntılı günler yaşıyoruz. Krizi yenmek için strateji lazım. Avrupa medyasına Türkiye’nin imajını düzeltecek ve anlatacak reklamlar verilmesi lazım” dedi. 2016’da turizm cirosunun 12 milyondan 55 milyon eurya indiğini belirten Uğur, bunu Türkiyedeki otel fiyatlarının ucuzluğuna bağlayarak “Eskiden ülkemize gelenlerden kişi başına 900 euro alırken şimdi 500 euro alıyoruz. Bu da ciromuzun düşmesine neden oluyor. Bu fiyatlar nerdeyse iki kişinin Paris’de lüks bir restoranda yediği akşam yemeği miktarıyla eşit. Bu kadar kaliteli hizmetin bedeli bu kadar ucuz olmamalı” dedi ve “Ben geçmişi anlattım, geleceği de oğlum anlatsın” diyerek sözü oğluna verdi.

“Bentour olarak bizim 2017 girişlerimiz pozitif gözüküyor” diyerek söze başlayan Genç CEO Deniz Uğur, “Bentour güçlü olur ve ayakta kalırsa Türkiye’ye faydası olur. Dış başında çok negatif bir Türkiye algısı yapılıyor. Türkiye, yurtdışında sahipsiz bırakıldı. En iyi hücum reklamdır. Turizm bakanlığı 200 milyon dolarlık bir bütçeyle bu algıyı pozitife çevirebilir. Devlet bu bütçeyi ayırmadığı için de Türk turizmi zor günler geçiriyor” dedi. Bentour olarak kapasiteyi büyüttüklerine de dikkat çeken Uğur “Polonya, Macaristan, Hırvatistan, Bulgaristan ve Romanya gibi ülkeleri de listemize aldık. Türkiye pazarından çekilen veya sayıları azaltan firmalardan boşalan yerleri de alarak Türkiye pazarımızı da büyüttük. Bir an önce Türkiye’nin imajının düzeltilerek ülkmizde turizmin yeniden canlanacağına inanıyorum. Eninde, sonunda Antalya bunun kazananı olacaktır” dedi.

error: Adam gibi iste verelim..!