TÜRKİYE DÜŞMANLARININ SIĞINMA YERİ

AGİT 23. Bakanları toplantısı için Hamburg’a gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya başta olmak üzere tüm ülkelerle ilişkileri iyi sürdürmek istediklerini belirterek “Ama onlarda Türkiye düşmanlığı yapmayı ve iç işlerimize karışmayı bıraksınlar” çağrısında bulundu.
 

Erdal Altuntaş
HAMBURG- AGIT 23. Bakanlar toplantısı kapsamında temaslarda bulunmak üzere Hamburg’a gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Konsolosluk Rezidansında Türk Sivil Toplum Örgütü temsilcileriyle biraraya geldi. Hamburg Başkonsolosu M. Fatih Ak’ın evsahipliği yaptığı görüşmeye, göreve yeni başlayan Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın da katıldı. Hamburg Başkonsolosluğunun yurtdışında açılan ikinci konsolosluk binası olarak 1925 açıldığını belirten Ak “Bölgemizde 160 bin vatandaşımıza hizmet vermekteyiz. Bölgemizde 53 öğretmen ve 29 din görevlisi görev yapıyor. 7 yıldır eğitim, 2 yılı aşkın zamandır da çalışma ataselerimiz yok” diyerek kısa bir sunum yaptı. Geçtiğimiz 10 gün içinde dört  derneğe PKK yandaşları tarafından fiili saldırı yapıldığını da belirten Ak “Bunları yazılı ve sözlü olarak Alman makamlarıyla paylaştık ve hainlerin yakalanmasının takipçisi olacağız” dedi.

ENDİŞELİYİM
Avrupa Birliği (AB) ile aralarında siyasi engeller olduğunu söyleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Keşke olmasaydı ama bu sıkıntıları yaşadık. Siz birinci, biz ikinci sınıf değiliz. Herşeyden önce bir millete saygı duyulup işbirliğinin nasıl artırılacağını konuşmak lazım. Avrupa’da artan ırkçılıktan sizlerin de etkilendiğini biliyoruz. Her türlü ırkçılık insanlık suçudur. Başkonsolumuz saldırılar hakkında bilgiler verdi. Saldırılarda ciddi artış oldu. Bunun sebebi ne? Kendisinden olmayandan Avrupa neden nefret etmeye başladı? Almanya’da radikal partilerin olduğunu görüyoruz ama ortada duran partilerin de radikalleşmeye başladığını görüyoruz. Bu, Avrupa’nın geleceği için çok tehlikeli. 2. Dünya savaşı öncesi olan tabloyu görmeye başladık. Ben şahsen endişeliyim” diye konuştu.

TERÖRISTLER DESTEKLENIYOR MU
Almanya ile ilişkilerimizin çok iyi olması gerekltiğine de değinen Bakan Çavuşoğlu, “Bizim bir problemimiz yok ama gördüğümüz yanlışları da söylüyoruz. Burdaki terör faliyetlerinden rahatsız olduğumuzu söylüyoruz. Değerli dostum Steinmeier’e de ikili görüşmelerimde soruyorum. Bizim Almanya düşmanlığı yaptığımızı ve Almanya karşıtı gruplara hiç destek verdiğimizi gördünüz mü? Türkiye’nin size karşı bir yanlış poitikasını gördünüz mü? (Yok) diye cevap veriyor. O zaman siz Türkiye’den ne istiyorsunuz? Türkiye kadar güvenilir bir ortak bulabilir misiniz?. Türkiye’ye karşı olan herkese destek vermek zorunda mısınız?. PKK’cılarla ilgili 4500 soruşturma var. Sonuç sıfır. Burası PKK, DHKPC ve FETo’çülerin sığınma yeri olmuş. Burda siz derneklere büyük görevler düşüyor. Maalesef Avrupa’daki medya dürüst değil. Türkiye ile çıkan haberlerin yüzde 90’ı yalan. Bu sistemi kim yönetiyor, biz biliyoruz. Söyleyince de Türkiye bizim iç işlerimize niye karışıyor diyorlar. Siz bizim iç işlerimize niye karışıyorsunuz?. Sen benim iç işlerime nasıl karışıyorsan bende kendimde bu hakkı görüyorum. O zaman hiç kimse kimsenin işine karışmasın, kendi işine baksın. Biz iş birliğine sonuna kadar varız. Dünyanın neresinde bir mazlum varsa el uzatacak kadar duyarlıyız. Dolayısıyla biz Almanya başta olmak üzere tüm ülkelerle ilişkilerimizi iyi sürdürmek istiyoruz” dedi. Programın sonunda bakan, dernek temsilcilerinin sorularını alarak, sorunlarını dinledi.

error: Adam gibi iste verelim..!